první tření

Kdokoli si zde může vést svůj foto-deník odchovů a prezentovat tak své chovatelské úspěchy ostatním členům fóra.

první tření

Příspěvekod Ayra » sob úno 10, 2018 3:49 pm

Po řádném prostudování tohoto fora (mnohokrát děkuji vám všem :) ) jsem se rozhodla že se do toho pustím. Takže, pro mě i pro ryby to bylo poprvé :D . Betty chovám cca půl roku a celou tu dobu studuji co se dá a kde se dá :). Vzhledem k tomu, že se mi zatím nepodařilo sehnat kvalitní ryby ( za nabídky budu jedině ráda :D ) nezbývá mi, než začít na rybkách z petschopu. Samička je z domácího chovu od Nipty (děkuji ;) ).

Rybky jsem před třením samo sebou pořádně vykrmila živým, mraženým i granulemi aby měli co nejpestřejší jídelníček.
1. tření s tyrkysovým samcem a modrou samicí se nezdařilo. Ačkoli vše proběhlo jak mělo, jikry zplesnivěly a nic z toho nebylo. Takže následovala výměna páru.
2. tření mělo stejně vybavenou vytíračku.
(Vzhledem k tomu, že jsem začátečník, poprosím vás o opravu, kdybych náhodou napsala nějakou kravinu :angel: )

Vytíračka 12L (13cm vody); mech, riccie; douška; dubové listí; dubový výluh; 1/2 hrnku; kousek bublinkové folie; topítko na 30°C

2. tření samec multicolor DT x samice multicolor D
29.12.2017: vloženi do vytíračky
30.12.: tření
1.1.2018: vykulení (napočítáno cca 6 "ocásků")
2.1.: "ocásky" nikde, pod hnízdem plavali vodorovně 2 rybky takže jsem pro jistotu odlovila samce
3.1.: 1. krmení artemií, viděno 5 rybek-měla šedá plná bříška, takže baštily breberky z mechu
5.1.: už nemají šedá, ale oranžová.
Zatím konečný stav 8 rybek.
12.1. Stále 8 rybek :) co víc si přát. Některé rybky jsou viditelně větší než jiné. Objevuje se lesk.
14.1. Rybkám začínají růst ploutvičky.

10.2. Rybkám se daří, rostou jako z vody, i když 2 rybky jsou trochu hrbáči a ta 1 rybka navác i když dokáže plavat normálně vodorovně, odpočívá pouze svisle... co s ní? ještě počkat? nebo udělat radost vodní želvě?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Ayra
Kolemjdoucí

Obrázky: 0
Poslední návštěva: čtv srp 16, 2018 6:54 am
Poděkoval: 3
Získal poděkování: 0
Národní vlajka:
Czech Republic
Pohlaví: Žena

Příspěvekod Ayra » sob úno 10, 2018 9:31 pm

pár fotek 8 statečných :)
I když nejsou hodni výstav, dělají velkou radost. Baští všechno co se jim dá a rostou jako z vody :angel:
Ayra
Kolemjdoucí

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod Johny350 » pát úno 16, 2018 8:37 pm

super ! rastú do krásy, gratulujem k odchovu a teším sa na ďalší update :)
Johny350
Kolemjdoucí

Poslední návštěva: sob dub 14, 2018 8:17 pm
Poděkoval: 0
Pohlaví: Muž

Příspěvekod Pavel.J » pát bře 23, 2018 2:23 pm

Koukám na to s velkým zpožděním, ale super! Bezvadně zpracovaný spawn-log :bravo:

I v obchodech se dají občas najít pěkné kousky, které se můžou bez obav zařadit do chovu. Odkud jsi? :)

Jsem zvědav na další vývoj, nicméně rybky rostou moc pěkně a výstavami si hlavu nelámej. Když Tě to chytne, výstavní rybky přijdou časem.
Hrbáče či jinak nezdařené ryby je potřeba selektovat. Takové rybky se najdou v podstatě v každém výtěru. I to třídění k chovu patří.

Jinak moc chválím prvnotní hledání informací a těším se na další odchovy ;)
Pavel.J
Chovatel bojovnic junior

Obrázky: 507
Poslední návštěva: čtv srp 09, 2018 5:12 pm
Poděkoval: 6
Získal poděkování: 39
Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod Ayra » pát dub 13, 2018 8:40 am

Mnoho krát děkuji :angel:
..............
Rybičkování mě úplně chytlo.

Momentálně mi plave v další vytíračce 50ks měsíčních rybek - bohužel většinou zase multicoloři (teda je to asi 50/50...50% modro červené a 50% zelená a modrá). A už už už se chystám na další (podařilo se mi sehnat moc hezké (a hlavně kvalitní) HM samice a opravdu se snažím počkat, abych pak doma neměla 200 ryb :D). Bohužel se mi zatím nedaří udat ani ten 1 výtěr :( takže se zdráhám vytřít další.... taky tomu moc nepomáhá, že bydlím v díře jako jsou Bučovice takže mi asi nezbude než se zkusit domluvit s nějakou akvaristikou...

Přikládám fotky jak jsou na tom tyto rybky dnes :)
Ayra
Kolemjdoucí

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod Ayra » pát dub 13, 2018 9:06 am

... To, že nemám kam udat rybky mě docela frustruje :evil: ale přiznám se, že se mi zatím nechce hrotit jejich nabízení, zatím je jich pár tak počkám až dorostou i špunti z druhého tření (přeci jen nabízet jen 5 ryb??, ze zbylých 3 samců se mi 2 poškubali v ploutvých, tak ani není moc co nabízet :D než jim to doroste)
... Vzhledem k tomu, že jsem u obou tření použila tu stejnou samici a jiné samce (každý jiné barvy, jiného tipu, jeden od chovatele z burzy, jeden pet shop), je už teď hezky pozorovatelné, co potomstvo po rodičích dědí (jako třeba ty barvy, velikost i tvar ploutví, tvar těla...)

Momentálně mám před sebou vidinu potomstva od HM blue marble samce a HM royal blue (nebo black orchid) samice... jako největší + očekávám hlavně to... že jak předpokládám by se už neměla moc vyskytovat červená barva (nebo se pletu?? pokud je samice od chovatele a červenou barvu nemá v genech a samec je blue marle pet shop (teď teda chameleoní do černé barvy)... měli by se v potomstvu vyskytovat rybky s MINIMEM červených znaků, ne???, nebo alespoň by to nemuselo být 50/50??)
Ayra
Kolemjdoucí

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod Ayra » pát dub 13, 2018 12:29 pm

blue *marble
Ayra
Kolemjdoucí

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod Pavel.J » ned dub 15, 2018 10:45 am

Ayra píše:... To, že nemám kam udat rybky mě docela frustruje :evil:

S tímhle problémem se potýká drtivá většina chovatelů. Když bude rybek více, zkus oslovit nějaké prodejny. Většinou Ti za ně nabídnou směšné částky, ale alespoň je udáš, když není jiná možnost. Nenech se tím odradit. Hodně začínajících kvůli tomu skončilo, což je velká škoda.

Ayra píše:Momentálně mám před sebou vidinu potomstva od HM blue marble samce a HM royal blue (nebo black orchid) samice... jako největší + očekávám hlavně to... že jak předpokládám by se už neměla moc vyskytovat červená barva (nebo se pletu?? pokud je samice od chovatele a červenou barvu nemá v genech a samec je blue marle pet shop (teď teda chameleoní do černé barvy)... měli by se v potomstvu vyskytovat rybky s MINIMEM červených znaků, ne???, nebo alespoň by to nemuselo být 50/50??)

S genetikou je to složité a zrovna červená barva je extrémně dominantní. Stačí, aby ji měl v genech jeden z rodičů, a s největší pravděpodobností se tam alespoň v malé míře projeví. Pokud neznáš dané ryby více generací zpět, je většinou výsledek jedno velké překvapení.
Čistě teoreticky se dá předpokládat, že výsledkem bude modře laděné potomstvo. Ovšem pokud má samice v genech mramor (třeba i několik generací zpět), bude Ti určitě část výtěru vesele marblovat.

A propo, od kohopak jsi splašila HM samice? Každý chovatel z naší nevelké komunity mě zajímá :)
Pavel.J
Chovatel bojovnic junior

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod Ayra » ned dub 15, 2018 9:15 pm

Tak na konec se můj problém snad vyřešil :) teoreticky bych měla slečny udat (pokud se vše zadaří jak má)...a ještě si cestou jak je tam povezu vyzvednu regál na akvárka :angel:

kde jsem sehnala samice je docela legrace :D .... nedávno jsem našla inzerát od paní, která z důvodu mála času rušila "chov"... opravdu krásné rybky!! prý od chovatele - i mi dala internetovou adresu.. no a tento víkend jsem trochu pátrala no a světe div se - já mám rybky asi "od tebe" uvozovky proto, že od tebe vlastně nejsou mám je z Velkých Pavlovic :D

přikládám i fotky a internetovou adresu pro potvzení(??)

http://lpdbetta.blogspot.cz/
Ayra
Kolemjdoucí

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod Ayra » ned dub 15, 2018 9:34 pm

a ještě uvádím, že by měly mít něco přes rok
Ayra
Kolemjdoucí

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod Pavel.J » pon dub 16, 2018 5:42 pm

:bravo:
Ty rybky moc dobře poznávám. Věk je okolo 14-15 měsíců, teď z hlavy nevím přesně. Nicméně mají opravdu velmi dobrou genovou výbavu. Držím palce, ať se s nimi nějaké potomstvo zadaří. Jejich sestry získaly řadu umístění na výstavách. Ty modré jsou sestry. Ta tmavá je po stejném samci, ale jiné samici. Jinak barevně - 1. steel blue, 2. royal blue, 3. black lace. A červenou by v sobě mít skutečně neměly.
Jsou to jedny z nejlepších ryb, co jsem pustil do světa (v ČR) :)

Jinak náš chov můžeš sledovat i tady: https://www.facebook.com/groups/1439965976331594/
Sem ani na web toho moc nepřidávám, není na to pořádně čas.
Pavel.J
Chovatel bojovnic junior

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod Ayra » pon dub 16, 2018 6:28 pm

Tak to jsem ráda že jsem si to tipla správně :) a mnooooho krát děkuji za úžasné rybky :) :10:
Tak mě napadá, když mám takové rybky, abych jejich potomstvo výběrem nesprávného samce moc nedegradovala :roll:
Všechny samce mám z pet shopu a ten jeden coopr co se mi ho podařilo sehnat na Olomoucké burze má na ploutvích červenou :evil:
turquois Hm samec má zase problém, pokaždé v něčem jiném (1. jikry zplesnivěli, 2. část snědl a ani zbytek se nevykulil) tak už jsem ho na po 3. nezkoušela... je to takový ňouma, nejde ani po krevetkách :D

Myslíš že bych to zkazila výběrem modrého marbla?? (marblíci jsou mimo jiné jediní, kde ujíždím i na červené :angel: ) Teď jde teda chlapík i do černé.

Mě jde u rybek především o barvy bez červené, momentálně: modrá, zelená, cooper ( nejsem vybíravá :D ) u marblíků mi nevadí ani muticoloři :angel: , a potom bych se ve svých odchovech chtěla zaměřit na ploutve (HM)
Ayra
Kolemjdoucí

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod Ayra » pon dub 16, 2018 7:10 pm

Využiji příležitost a zeptám se ještě na jednu otázku : U rybek ( z jiného tření, které jsem ještě nestihla nafotit a dát sem na forum) se mi objevil samec s opravdu super barvou (pro mě :angel: ... přikládám fotku, a omlouvám se za kvalitu, ale je jich jako plevelu a mám je zatím v zavařovacích sklenicích -než příjdou lepší dozy na separaci :angel: ), ale má na ploutvích hooodně červené.
Jde mi o to, jestli bych z této jedné rybky mohla "dostat" v některých následujících generacích ryby s touto barvou, ale bez té červené. Bohužel se mi zatím nevybarvila žádná samice, která by odpovídala této barvě ( rybky jsou staré 65dní a rostou dost nerovnoměrně). Jsou tam ale samice zelené a nebo modré barvy
(barvu, která se mi na samci tak moc líbí, bych označila spíše za lahvově zelenou-ale s víc příměsí modré.... je možné, že by šla označit za HODNĚ tmavý turquoise)
Ayra
Kolemjdoucí

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod Ayra » úte dub 17, 2018 7:50 am

Jen bych ještě podotkla, že větě:
S genetikou je to složité a zrovna červená barva je extrémně dominantní. Stačí, aby ji měl v genech jeden z rodičů, a s největší pravděpodobností se tam alespoň v malé míře projeví. Pokud neznáš dané ryby více generací zpět, je většinou výsledek jedno velké překvapení.
jsem dobře rozuměla, jen mě napadá, jestli by to vůbec šlo v nějaké Xté generaci (dopracovat se barvy, kterou má jen jeden z rodičů a ještě k tomu takto "málo" ). Barvy, které by byly jedno velké překvapení, mi až tak nevadí :angel: ... stačila by 1 rybka s touto barvou :D :D ... (je to totiž má oblíbená barva a opravdu jsem ji ještě na rybě k prodeji neviděla, tak mě napadlo, jestli bych na tom vhodným výběrem partnera mohla zapracovat)

Ještě mě napadá (možná je to blbost), že kdybych nebyla tak náročná (a smířila jsem se s červenou na ploutvích), šlo by by k němu vybrat kambo rybku s velkým množstvým iridiscence v těle (např. rybku z tohoto spawnu-má stejnou matku a v těle přechází její světlá barva do pastelově modré). To by se mi jeho barva mohla v potomstvu zase promítnout akorát zase s těmi červenými ploutvemi... tím pádem by potom šlo pracovat na bicolororech s touto barvou v těle??
Ayra
Kolemjdoucí

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod Pavel.J » pát dub 20, 2018 11:05 am

No není za co děkovat, jsem rád, že se dostaly k chovatelce, která je využije :)

Ayra píše:Myslíš že bych to zkazila výběrem modrého marbla?? (marblíci jsou mimo jiné jediní, kde ujíždím i na červené :angel: ) Teď jde teda chlapík i do černé.

Pokud se Ti líbí marblíci a nechceš zachovat jednu barvu, klidně je zkus i s marblem. Ve výtěru s modrými samicemi se objevila také jedna felkatá ryba, takže to v genech někde vzdáleně bude schované. Pokud to je ten samec na přiložené fotce, vypadá dobře. Vůbec bych se toho nebál.

Spousta lidí si myslí, že ke kvalitnímu chovu musí nutně sehnat ryby od chovatele. U samic to tak většinou je, protože v obchodech jim nevěnují moc velkou pozornost a dováží se vesměs podřadné kusy neurčité variety. Ale na samcích z obchodu se dá také dobře stavět, když člověk ví, co na nich sledovat. Občas se tam mezi chcípáčky z importu přimíchá i nějaký slušný chlapík.

Ayra píše:Využiji příležitost a zeptám se ještě na jednu otázku : U rybek ( z jiného tření, které jsem ještě nestihla nafotit a dát sem na forum) se mi objevil samec s opravdu super barvou (pro mě :angel: ... přikládám fotku, a omlouvám se za kvalitu, ale je jich jako plevelu a mám je zatím v zavařovacích sklenicích -než příjdou lepší dozy na separaci :angel: ), ale má na ploutvích hooodně červené.
Jde mi o to, jestli bych z této jedné rybky mohla "dostat" v některých následujících generacích ryby s touto barvou, ale bez té červené. Bohužel se mi zatím nevybarvila žádná samice, která by odpovídala této barvě ( rybky jsou staré 65dní a rostou dost nerovnoměrně). Jsou tam ale samice zelené a nebo modré barvy
(barvu, která se mi na samci tak moc líbí, bych označila spíše za lahvově zelenou-ale s víc příměsí modré.... je možné, že by šla označit za HODNĚ tmavý turquoise)

Zavařovačky jsou věrné kamarádky snad každého bettaře, takže tím se vůbec netrap. U nás se jede i v pivních kelímcích. S místem se musí dobře hospodařit, když je ho málo a ryb hodně :)
Ale k Tvé otázce.. Šance tam určitě je. Pokud jsou v omladině samice bez červených prvků, vybral bych k němu některou z nich. Barvičku bych označil jako tyrkys. Podle úhlu světla může být rybka modrá nebo zelená.

Ayra píše:Ještě mě napadá (možná je to blbost), že kdybych nebyla tak náročná (a smířila jsem se s červenou na ploutvích), šlo by by k němu vybrat kambo rybku s velkým množstvým iridiscence v těle (např. rybku z tohoto spawnu-má stejnou matku a v těle přechází její světlá barva do pastelově modré). To by se mi jeho barva mohla v potomstvu zase promítnout akorát zase s těmi červenými ploutvemi... tím pádem by potom šlo pracovat na bicolororech s touto barvou v těle??

Kambodžou bys rozhodně posílila červené ploutve, otázka je, jak by dopadl celkový výsledek. Teoreticky by ses k bicolorům dopracovat mohla s tím, že se Ti tam potom můžou vyskytovat ryby se světlým i tmavým základem. Kambodža je jedno z nejustálenějších zbarvení (ať už s větším či menším podílem lesku) a určitě se bude hojně objevovat v potomstvu i bez modré barvy, vzhledem k tomu, že ho v sobě nese i samec. Docela by mě takový výtěr zajímal.
Barviček se vůbec neboj a zkoušej klidně vše, co se Ti líbí. Snaž se držet formu a nemíchat moc variety. Když má rybka povedenou formu, je silná a vitální, bude pěkná bez většího ohledu na barvu :)
Pavel.J
Chovatel bojovnic junior

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod Ayra » pát čer 29, 2018 1:28 pm

uzavření:
8 rybek....5 samic....3 samci

fotky v 7 měsících.
2 skoro stejní multicolor kluci a 1 kambodža (nechtělo se jim fotit :D takže fotka pouze jednoho)
5. samice vyřazena (mooc krátká v těle)
Ayra
Kolemjdoucí

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod Pavel.J » čtv črc 05, 2018 5:15 pm

Pěkné, silné rybky :bravo: Vůbec bych se je nebál dát do tření s nějakými pěknými VT, pokud bys je chtěla využít dál do chovu :)
Pavel.J
Chovatel bojovnic junior

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod Ayra » pát črc 06, 2018 9:12 am

No.. já bych se jich chtěla hlavně zbavit :D
Sice jsem díky nim viděla celý vývoj ryb od vykulení až po 7. měsíc, ale na druhou stanu mi tady teď dost zabírají místo :?

Bohužel další rybky jsou ještě prťata a domolouvat se s akvaristikou jestli mi vezmou 7 ryb mi příjde dost na prd (a vozit je kvůli tomu do brna - 30 km... )

Zatím to spíš vypadá, že mi tady spíš zůstane hromada ryb, pro které si do Bučovic nikdo nepojede :(

Vypadá to u mě asi takto:
Napíšu si inzerát s místy odběru- v Bučovicích, po dohodě, že je zavezu do Brna (na kraj Brna- i tak to tam mám 30km, ještě abych zajížděla někam dál, když už takle mě výjde cesta na nemalý peníz), Vyškova, Olomouce a pod.
a Ti co mi psali na inzerát se buď to už neozvou, nebo mi třeba napíše človšk: Chci 3 ryby, ale jsem z Jihlavy...

No jak to já to mám jako dělat :D říkám si... Mám dovést člověku, který se ani nepodepíše 3 ryby do Jihlavy??!

Zatím to u mě spíš vypadá, že budu muset svoje šlechtitelské cíle ukončit... jestli se o moje rybky budou zajímat samí (promiňte to slovo) NEGRAMOTNÍ PITOMCI... :cry:
Ayra
Kolemjdoucí

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod Pavel.J » pon črc 09, 2018 1:54 pm

S tímhle bojuje každý začínající chovatel. Nenech se tím odradit. Klidně se poptej i na těch 7 rybek, třeba někde narazíš na ochotného obchodníka, který Ti je vykoupí :)
Prodej přímo lidem je sice bezva, ale zájem je malý asi všude stejně. Na jednu stranu na sociálních sítích lidi brečí, jak chtějí rybu od chovatele a ne z obchodu, ale pak nemají snahu nějakého chovatele ani hledat.
Pavel.J
Chovatel bojovnic junior

Národní vlajka:
Czech Republic

Zpět na Spawn log