Mýty a fakty o betta imbellis

Bojovnice nebojovná - popis, chov, odchov, galerie, rady, ...

Mýty a fakty o betta imbellis

Příspěvekod Johny350 » čtv kvě 18, 2017 6:03 pm

Dobrý deň, o betta imbellis som sa dočítal ako o bojovnici nebojovej, čo by malo znamenať, že samci spolu nebojujú, prípadne sa len naparujú ale ustália si hierarchiu, neobkusujú si plutvy, nezabíjajú sa a je možné chovať ich v skupine. Avšak ešte som nevidel jediný obrázok ani jediné video ako ich niekto chová v skupine. Maximum čo som videl bol chov v pároch, prípadne video kde sa na seba samci naparovali ale neuvližovali si, tak ako samice betta splendens. Predstavujem si ich chov podobne ako chov gurám alebo rajovcov, síce také ryby nechovám, ale v chovproduktoch vidím často akváriá v ktorých majú väčšie množstvo gurám spolu s množstvom rajovcov, prípadne samostatné akváriá pre gurami a pre rajovcov, pričom v každom je aj viac ako 10ks. Keď to má byť bojovnica nebojová, prečo nevidím v obchodoch podobné akváriá plné betta imbellis? Napadajú mi viaceré vysvetlenia a možno si odpoviem sám, možno nie, každopádne rád budem poznať vaše názory, poznatky a skúsenosti. Čítal som, že divé bojovnice potrebujú mäkšiu vodu a nižšie pH, tak ako to majú v prírode, avšak to platí ( podľa toho, čo som sa dočítal) najmä pre b. macrostoma a podobné, ktoré sú s našou obľúbenou b. splendens menej príbuzné ako b. imbellis, takže imbellis by mohla zvládať aj našu stredoeurópsku vodu. Taktiež má možno vyššie nároky na kvalitu vody a úpravy akvária ( svetlo, rastlinstvo, atď )okrem pH a tvrdosti, o ktorých neviem. Ďalší dôvod ktorý mi napadá je ten, že možno to nebude celkom tak pravda s tou ich nebojovou povahou a posledné, čo mi chodí mysľou je to, že o týchto rybkách nie je povedomie verejnosti, ani predajcov a preto ich nikto do svojich predajní nezháňa a nikto zo zákazníkov sa ich nedožaduje. Budem rád za vaše názory. Ďakujem :)
Johny350
Kolemjdoucí

Poslední návštěva: ned črc 23, 2017 4:50 pm
Poděkoval: 0
Získal poděkování: 0
Pohlaví: Muž

Příspěvekod Pavel.J » čtv kvě 18, 2017 8:33 pm

Johny350 píše:...a posledné, čo mi chodí mysľou je to, že o týchto rybkách nie je povedomie verejnosti, ani predajcov a preto ich nikto do svojich predajní nezháňa a nikto zo zákazníkov sa ich nedožaduje...

Trefa do černého, tohle je hlavní důvod, proč je nenajdeš v obchodech. Lidé je zkrátka moc nechtějí, proto je obchodníci neprodávají. Pro pár koníčkářů jako jsme my, jsou to atraktivní rybky, ale laika nezaujmou stejně jako krátkoploutvé splendensky..

K Tvým dalším dotazům, kdysi jsem je měl a dají se chovat bez větších obtíží ve skupině. U samostatného chovu je výhoda, že jsou všechny ryby pěkně vybarvené a stejně silné. Ve skupině bude vždy jen pár jedinců nadřazených a jen ti se ukáží v plné parádě. Nejsou to takoví agresoři jako splendensky, ale když se na sebe čertí, je to také krásná podívaná :) A s vodou není žádný problém, vyhovuje stejná jako splendenskám.
Pavel.J
Chovatel bojovnic junior

Obrázky: 507
Poslední návštěva: ned črc 23, 2017 11:04 am
Poděkoval: 5
Získal poděkování: 27
Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod Johny350 » čtv kvě 18, 2017 10:26 pm

Veľmi pekne ďakujem za odbornú odpovedeď :) musí to byť krásny pohľad na akvárium plné imbellisiek, mám k dispozícii jedno 200l akvárium, ktoré by sa im páčilo, ak bude možnosť, zrejme si ich zadovážim :) Možno by aj zaujalo, ale ludia ani nevedia že niečo také existuje. Dnes som bol kúpiť pôrodničku u nás neďaleko v akvaristike a rozprával som sa s majitelkou, obyčajne má v ponuke veiltail, sem tam halfmoon, ale keď som jej ukázal foto toho mojho nového red dragona, tak sa jej páčil že chcela u dodávatela hneď objednať dragonov, bohužial nemali na sklade, ale je to možno takým malým dôkazom, že ludia by aj záujem mali, možno aj o imbellis, keby to poznali a na vlastné oči videli niekde v predajni. Mimochodom dodávatel mal v ponuke aj imbellis, len zrovna nie na sklade, tak si nane zrejme počkám :)

Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Johny350
Kolemjdoucí

Poslední návštěva: ned črc 23, 2017 4:50 pm
Poděkoval: 0
Získal poděkování: 0

Zpět na Betta imbellis LADIGES, 1975