Linebreeding, inbreeding - pozitiva, negativa

Šlechtění, genetika všeobecně a její základy.

Linebreeding, inbreeding - pozitiva, negativa

Příspěvekod zARM » úte úno 10, 2009 11:52 am

Tématicky rozděleno z následujího vlákna:
http://www.splendenspower.cz/viewtopic.php?t=1419

Mimochodem, tyhle ryby budou už F3, takže nevhodný k dalšímu krížení mezi sebou.. Já jen, že se všichni hlásíte o pár..:)
zARM
zARM
Pravidelný návštěvník

Poslední návštěva: pon kvě 15, 2017 2:23 pm
Poděkoval: 0
Získal poděkování: 0

Příspěvekod arowana » úte úno 10, 2009 11:55 am

Z čoho to usudzuješ ? Inbreeding sa u nich neprejavuje ako u cicavcov. :wink:
arowana
Stálý uživatel fóra

Poslední návštěva: úte čer 03, 2014 3:09 pm

Příspěvekod zARM » úte úno 10, 2009 12:04 pm

Nevím, já se v tom tak nevyznám.. :roll: Jen se tady všude opakuje, že by se neměla donekonečna rozmnožovat jedna linie.. :?:
zARM
zARM
Pravidelný návštěvník

Příspěvekod arowana » úte úno 10, 2009 12:07 pm

Never všetkému, čo počuješ. Väčšinou sú to citáty ľudí, ktorý o tom tiež len čítali. :wink: :D
arowana
Stálý uživatel fóra

Příspěvekod zARM » úte úno 10, 2009 12:54 pm

OK, tak jo.. :roll:
zARM
zARM
Pravidelný návštěvník

Příspěvekod JANBURGEL » úte úno 10, 2009 3:30 pm

arowana píše:Inbreeding sa u nich neprejavuje ako u cicavcov. :wink:

Hledal jsem inbreeding na googlu a našel jsem jeden článek že příbuzenské křížení pstruha duhového v Norsku, do šesté generace neprokázalo váhové změny u populací, tedy bych věřil že u ryb nemusí být tak výrazný.
Abych pravdu řekl je to velmi zajímavé.
Užívám inbredientní efekt při křížení různých planých druhů lomikamenů, u okurek atd.
Užívám inbridientní efekt u inseminovaných matek včel,
neužívám ho u savců protože nic nechovám a že by se ryby chovaly podle jiných mendelových zákonů ? Díky
J.B.
JANBURGEL
Stálý uživatel fóra

Poslední návštěva: čtv črc 28, 2011 8:03 am

Příspěvekod To-Chu » úte úno 10, 2009 4:45 pm

zARM pokračuje v linebreedingu, kde je jednoznačně generaci co generaci sledovatelný pokles kvality kvalitativních znaků, respektive to, co sledují standardy jako vytyčený šlechtitelský ideál (pěkné ryby se tam samozřejmě najdou!). Není problém pokračovat v x-generacích a ryby budou naprosto OK, jen nebudou tak pěkné jako třebas původní import z „thajan“. Taky by se z nich zase mohli stát "divočáci" :-D

Inbreeding je lepší v tom, že upevníš danou varietu (kmen, chovatelskou formu, jak chcete) v jedné linii a ve sledovaných znacích výstavních standardů.

Pokles kvality v případě linebreedingu je pozorovatelný na rybách i zde na fóru - spawnlogy. Hlavně ryby od Lenky* a jejich další generace co byly rozdány a odchovány. Jsou z toho většinou rosetailové s krátkými ploutvemi. Linebreeding max po 3 generace pokud chcete vystavovat.
Člen IRIS & IBC
ตัวข้ามีกำลังดังพระยา ปลาในมหาสมุทร
-= :twisted: SPLENDENSPOWER :twisted: =-
To-Chu
Správce fóra

Obrázky: 88
Poslední návštěva: pon bře 12, 2018 4:06 pm
Poděkoval: 9
Získal poděkování: 31
Národní vlajka:
Czech Republic
Pohlaví: Muž

Příspěvekod arowana » stř úno 11, 2009 1:50 am

Keď chceš pokračovať v linebreedingu, musíš spáchať inbreeding. :D
Našťastie to u nich nie je trestné. :wink:
arowana
Stálý uživatel fóra

Příspěvekod JANBURGEL » stř úno 11, 2009 1:37 pm

Omlo
uvám se ale úplně bych s něčím nesouhlasil. Chybí zde fakta, slova variabilita=proměnlivost,selekce Napíši to xxxx

[quote="To-Chu"]zARM pokračuje v linebreedingu, kde je jednoznačně generaci co generaci sledovatelný pokles kvality kvalitativních znaků, respektive to, co sledují standardy jako vytyčený šlechtitelský ideál (pěkné ryby se tam samozřejmě najdou!).

[]Je samozřejmě stále nezbytna selekce.[/i
[i]Vybízím zArm [i]1[i]-aby výtěr těch pěkných jedinců F3 opakoval. Tím neporušuje žádné genetické zákony a bude mít stejné výsledky
.[/i][/i]2/doporučuji aby si nejlepší nechal a znovu několik párů vytřel a tím F4 až F 8 uklidnil, založil linii (několik párů či jedinců). (selekcí a výběrem až do 8mi generací) neustále se selekcí. Protože u ryb je příbuzenské křížení méně nebezpečné.
J.B.

[/i][/i]
JANBURGEL
Stálý uživatel fóra

Příspěvekod To-Chu » stř úno 11, 2009 2:39 pm

O porušování genetických zákonů tady nikdo nic nepsal, to jen arowana vtipkuje :-) Spíše bych zARMovi doporučil opětovně vytřít zde uvedený páreček (F2) a z něj vybrat několik nejlepších jedinců (párů) pro další paralelní linie, kde pak bude moct sledovat určité jedince s vytypovanými kvalitativními znaky a s F4 generací se pustit do pořádného incestu :-)

Otázkou je, zdali k tomu má prostorové dispozice, chuť a vůbec potřebu to dělat. Ty variety tu jsou, není potřeba z toho dělat homozygoty, kteří v F8 bude vypadat jak tradiční plakat s rozpytou metalikou (já tady totiž vidím praktikovaný a doporučovaný jenom linebreeding). Stačí udělat pár generací, těšit se z nich, a pak si pořídit dalšího dragona z kvalitního chovu pro outcross. A bude z toho mít zase ryby výstavních kvalit.

Nutno si taky ujasnit co je to linebreeding a inbreeding, jejich přínos a negativa. Protože tady někdo něco naimportuje (F1) doma si sám udělá v linii F3 a všichni tady hulákají, že by chtěli páreček a z toho vzejde F4 a F5 u někoho jiného. Zkus si tohle (F5) udělat s původním 180° HM (F1) z Thajska v jedné linii (linebreeding) a uvidíš co z toho vzejde. Nevzhledný Rosetail, který si na výstavách neškrtne. Je rozdíl dělat kvalitní HM a běžné VT a s rostlinami na zahradě bych to asi moc nesrovnával. Kromě barvy květů sleduješ u těch lomikamenů co? Podívej se co všechno je proměnlivé u šlechtěných ryb a co sledují standardy jako vytyčený šlechtitelský cíl.

Něco zajímavé pro čtení:
http://www.bettysplendens.com/articles/ ... cleid=1649

http://www.bettysplendens.com/articles/ ... icleid=896
Člen IRIS & IBC
To-Chu
Správce fóra

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod To-Chu » stř úno 11, 2009 2:52 pm

arowana píše:Keď chceš pokračovať v linebreedingu, musíš spáchať inbreeding. :D

Kdybychom si nerozuměli, já možná špatně rozlišuji linebreeding, jako prostý chov jediné linie, kdy se v každé další generaci kříží bratr ze sestrou. Inbreeding je sice taky příbuzenské křížení, ale beru jej jako cílenou šlechtitelskou práci, kdy chovatel pracuje s několika paralelními generacemi stejných ryb a ty teprve prokříží.
Člen IRIS & IBC
To-Chu
Správce fóra

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod JANBURGEL » stř úno 11, 2009 3:33 pm

Křížím v lomikamenech plané druhy, jedná se o mezidruhové křížení.
50% křížit nejde, nejde překonat bariery mezidruhového křížení.
Proměnlivost znaků u zbývajících 50ti % je z důvodu mezidruhového křížení větší než u betta splendens, není zde standart, .
Inbredientní efekt zde existuje. Někteří jedinci překonávají své rodiče v životaschopnosti.ale to sem nepatří

F2 bych poradil také ale aZARm již je asi nemá.
Já více méně užívám jen slova jako proměnlivost a selekce, ty zhoršení kvality. Pojem liniebreeding neznám ale je mi jasné že se jedná o příbuzenské křížení = inbreeding po liniích, které znám a také doporučuji.
jinak si myslím že naše názory jsou stejné.

Ješte bych doplnil že zájem o ryby není z důvodu geneniky ale ze zásadního dlouhodobějšího nedostatku kvalitního materialu = ryb pro chov na vyšší úrovní.
J.B.
JANBURGEL
Stálý uživatel fóra

Příspěvekod arowana » stř úno 11, 2009 4:25 pm

To-Chu píše:O porušování genetických zákonů tady nikdo nic nepsal, to jen arowana vtipkuje :-) Spíše bych zARMovi doporučil opětovně vytřít zde uvedený páreček (F2) a z něj vybrat několik nejlepších jedinců (párů) pro další paralelní linie, kde pak bude moct sledovat určité jedince s vytypovanými kvalitativními znaky a s F4 generací se pustit do pořádného incestu :-)

Myslím, že si to vystihol... :wink: :)
arowana
Stálý uživatel fóra

Příspěvekod espo » stř úno 11, 2009 6:37 pm

Zaujímavá debata. Nad linebreedingom som sa už zamýšlal dávnejšie. Vtedy som chcel ísť zhruba podľa takejto schémky :
Obrázek
Parentálna generácia bola nepríbuzná. Keď začnem znova s chovom, chcel by som sa toho tiež držať...
"นะกัดตัง กะขะชนะ พุตากะเก เขี้ยวแก้วทั้ง 4 ดุจตรีเพชร หนุมาน มะอะอุปลา ใดมารอนราน วินาศสันติ"
espo
Chovatel bojovnic junior

Poslední návštěva: sob zář 22, 2012 6:46 pm

Příspěvekod arowana » stř úno 11, 2009 7:51 pm

Pekná schéma. :D

Genetika je krásna veda a poskytuje nespočet možností experimentovania.
arowana
Stálý uživatel fóra

Příspěvekod espo » stř úno 11, 2009 8:32 pm

To je jasné. Problém je sa toho potom naozaj aj držať...
Keď na to tak teraz pozerám, tak som bral do úvahy oboch rodičov s dobrými vlastnosťami. Keby bol ale k dispozícii len jeden dobrý rodič, F1 generáciu by som s ním backcrossom naspäť prekrížil a podľa schémy by som pokračoval až s F2 rybami...
"นะกัดตัง กะขะชนะ พุตากะเก เขี้ยวแก้วทั้ง 4 ดุจตรีเพชร หนุมาน มะอะอุปลา ใดมารอนราน วินาศสันติ"
espo
Chovatel bojovnic junior

Příspěvekod JANBURGEL » čtv úno 12, 2009 8:55 pm

[quote="espo"]podľa takejto schémky :
Chci se zeptat:
SP znamená inbreeding a jmenovitě sester parent ?
Ta červená je konec ustálení znaků a současně začátek pro další užití?
rozumím tomu dobře?
Celé schema je 11 výtěrů, generací to je více než 3 roky práce.
Já mám nyní jen 3. generaci a už se mi to začíná plést, lepím na oddělení s rybou lístečky s čísly a když lístek spadne tak mám problém. V druhé generaci se mi objevili mimo CT, VT i asi 10%DT a 10% Kambodža.
Dělám to jen abych věděl jak se jednotlivé linie spíše kombinace chovají., nechci nic vyšlechtit ani ustálit.
J.B.
JANBURGEL
Stálý uživatel fóra

Příspěvekod sajmon » čtv úno 12, 2009 11:19 pm

Pochybuj že se Vám tam objevilo DT spíše v kombinaci CT a VT to bude DeT
sajmon
Chovatel bojovnic junior

Poslední návštěva: pon bře 26, 2018 10:42 am
Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod JANBURGEL » čtv úno 12, 2009 11:22 pm

Mají dělenej ocas.
JANBURGEL
Stálý uživatel fóra

Příspěvekod sajmon » čtv úno 12, 2009 11:24 pm

To by chtělo obrázky poněvadž u Petshopů aby padali Double Taily to se mi nezdá
sajmon
Chovatel bojovnic junior

Poslední návštěva: pon bře 26, 2018 10:42 am
Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod espo » pát úno 13, 2009 3:09 pm

JANBURGEL píše:SP znamená inbreeding a jmenovitě sester parent ?
Ta červená je konec ustálení znaků a současně začátek pro další užití?
rozumím tomu dobře?
Celé schema je 11 výtěrů, generací to je více než 3 roky práce.
Já mám nyní jen 3. generaci a už se mi to začíná plést, lepím na oddělení s rybou lístečky s čísly a když lístek spadne tak mám problém. V druhé generaci se mi objevili mimo CT, VT i asi 10%DT a 10% Kambodža.
Dělám to jen abych věděl jak se jednotlivé linie spíše kombinace chovají., nechci nic vyšlechtit ani ustálit.
J.B.

SP znamená proste len výter. SP0.1 je prvý výter parentálneho páru. SP2a,b,c,d sú výtery ich vyselektovaných potomkov. Výterov je tam po outcross s novou krvou 6, ale môže ich byť viac aj menej podľa kvality rýb. Toto som si navrhol pre seba a moje možnosti. Z prvého výteru sa proste vyberie 8 najlepších rýb do 4 línií (4 samci a 4 samice, 2 samci s nejlepšou farbou a dvaja s najlepším tvarom, samice tak isto). Pokračuje sa potom v týchto líniách výberom len 1 najlepšieho páru, takže zase le 8 rýb (v každej línii jeden pár). Je to schémka na udržanie dobrých vlastností bez nutnosti častého prilievania novej krvy. Červená čiara označuje navrátenie sa k rovnakému postupu po outcrosse.
To označenie F0.7=F1.1 znamená, že v siedmej generácii je priliata nová krv a preto sa zmenilo jej číslo.
Je to len teoretický postup, aby v tom bol poriadok a každý si to môže urobiť po svojom podľa jeho možností...
espo
Chovatel bojovnic junior

Příspěvekod dragonniese » stř čer 08, 2011 2:35 pm

To-Chu píše:Kdybychom si nerozuměli, já možná špatně rozlišuji linebreeding, jako prostý chov jediné linie, kdy se v každé další generaci kříží bratr ze sestrou. Inbreeding je sice taky příbuzenské křížení, ale beru jej jako cílenou šlechtitelskou práci, kdy chovatel pracuje s několika paralelními generacemi stejných ryb a ty teprve prokříží.

tak přesně naopak :D inbreeding je těžká příbuzenská plemenitba - tedy křížení zvířat jež jsou si příbuzná alespoň na 75% - otec s dcerou, matka se synem, bratr a sestra...linebreeding je lehká příbuzenská plemenitba, kde jsou si jedinci příbuzní mezi 25-75% s občasným outcrossem pro přilití nové krve, ale ten se dělat nemusí...čistej line se zakládá poměrně těžko - aby to nesklouzlo k inbreedu - na začátku je dobré mít třeba pět bratrů a k nim jejich partnerky, samce označím třeba A-E, samice bych volila jedinou pro každého samce, aby se v tom člověk neztratil, následně číslování výtěrů klasicky A1, E3 atd a pak prokřižování jednotlivých písmen...ale stejně si pořád člověk musí hlídat aby mu příbuznost nevyskočila přes těch 75%...
jak se jednoduše spočítá příbuznost
Wrightův koeficient příbuzenské plemenitby vyjadřuje míru ztráty genetické variability daného jedince. Vyjadřuje míru dědičných znaků, kdy stejná vloha přešla na potomka od otce i matky.
Fx = Σ [0,5n+m+1(1+Fa)] (n+m+1) je mocnitel
Wrightův vzorec, kde Fx je Wrightův koeficient, n je počet volných generací ze strany otce, m je počet volných generací ze strany matky, Fa je koeficient Fx u předka, který je sám zatížen příbuzenskou plemenitbou.
Wrightův koeficient se vyjadřuje v procentech. Čím vyšší procento, tím vyšší je ztráta genetické informace a tím více společných znaků se projeví na potomcích.
Wrightův koeficient udává vliv společných předků na homozygotnost - čím větší koeficient, tím větší pravděpodobnost, že jedinec je ve svých znacích homozygotně založený (což u některých znaků může být dobře, u jiných nikoli). Wrightův koeficient se rovněž bere také jako míra příbuznosti.
betta vydrží v plivátku, ale kdo se má na to koukat...
dragonniese
Pravidelný návštěvník

Poslední návštěva: pát srp 29, 2014 8:05 pm
Získal poděkování: 1

Příspěvekod To-Chu » stř čer 08, 2011 9:25 pm

Zrovna to, co cituješ, bylo na vysvětlenou, že jsem pojem linebreeding vzal do huby trochu neomaleně a chybně jej použil. Použil jsem to pro označení chovu, který tady aplikovalo vícero členů fóra. Ti získali například páreček po importech - v Thajsku koupený bratr a sestra. Udělali si vlastní „F2“ a do „F3“ pokračovali zase křížením bratr x sestra. Nicméně toto už ve skutečnosti může být čtvrtá nebo pátá generace ryb získaná chovem bratr x sestra. Tento chov v jedné linii (jedné nádrži) jsem terminologicky chybně označil jako linebreeding; Pro tu jednu linii mi ten anglicizmus šel na jazyk... V čem spočívá inbreeding a linebreeding je mi docela jasné.

Pro skromné dispozice některých chovatelů může být inbreeding vstupenkou do závodního chovu v případě, že si pořídí každého z rodičů z jiného zdroje. Sice s rizikem větší ztráty genetické informace, ale nového samce do chovu si může koupit kdykoliv na výstavách.
Člen IRIS & IBC
To-Chu
Správce fóra

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod dragonniese » stř čer 08, 2011 9:48 pm

já nejsem proti inbreedingu, jen si nemyslím, že by to mohl dělat každý...a line je spíše pro ty, kdo chovají ve velkém, linebreedem se dají znaky upevnit sice třeba o dvě generace později ale s tou výhodou, že nedochází k až takové homozygotnosti...sice ryby nejsou až tak náchylné na poruchy z přílišné homozygotnosti, ale dobrý to pro ně taky neni, viz přílišné větvení paprsků...
ono ty pojmy se dost pletou a leckdy to svádí použít je i v případech, kdy tomu tak není...to že jednou vytřu sourozence ještě neznamená, že to je inbreed...
jinak celý ten příspěvek nebyl myšlen proti tobě a tvým znalostem, ale obecně pro všechny...
betta vydrží v plivátku, ale kdo se má na to koukat...
dragonniese
Pravidelný návštěvník

Poslední návštěva: pát srp 29, 2014 8:05 pm

Příspěvekod Josef Vávra » sob lis 23, 2013 12:04 am

a co pokud vezmu například samičku HF a samečka Dragona nebo dumba a naopak ?
jak se to rozezná na potomstvu a jak poznám že se nejedná o takové křížence?

dík za každou radu a odpověď
Josef
Josef Vávra
Kolemjdoucí

Poslední návštěva: ned črc 26, 2015 11:17 am
Poděkoval: 1
Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod bidoof » sob lis 23, 2013 12:36 pm

a HF znamena čo??
bidoof
Stálý uživatel fóra

Obrázky: 12
Poslední návštěva: úte kvě 01, 2018 5:32 pm
Získal poděkování: 5
Národní vlajka:
Slovakia

Příspěvekod Josef Vávra » sob lis 23, 2013 3:47 pm

halfmoon = HF , ale zajímá mě odpověď na otázku mixování zda je jedno jaká je ta samička a nebo jestli je důležité dávat k sobě jen páry stejného druhu
Josef Vávra
Kolemjdoucí

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod bidoof » sob lis 23, 2013 5:07 pm

tak halfmoon sa označuje HM :D a ak chceš čistu formu čo sa týka plutiev či HM, VT, CT a pod tak tam treba samca aj samicu rovnaku... pri farbach je čista línia dost problem hlavne ak maš ryby z petshopu pretože nikdy nevieš predkov ake ryby mali... zaleži či su farby dominantne alebo recesívne... dragon, dumbo - (nieje farba) su recesívne takže ak skrížiš niektoreho z nich s niečim iným tak potomstvo nebude ani dumbo ani dragon.. ale ak daš dragona s niečím čo malo v predkoch dragona tak sa ti nejake to percento drakov objavi... a ako zistiš či ryby nesu ten recesívny gen?? asi nijako ak nevieš aký boli rodičia, iba pokusom,...
bidoof
Stálý uživatel fóra

Národní vlajka:
Slovakia

Příspěvekod Josef Vávra » sob lis 23, 2013 9:07 pm

omlouvám se za špatné označení a záměnu HF za HM , je to asi týden co jsem si koupil 3 samce Dumbo a jednoho udajně HM ale nezdá se mě že se o HM jedná a podle fotek je to spíše Dragon nebo Plakát , barva je metalická zelená s bílím lemem všech ploutví , dále jsem si koupil 5 samiček Dumbo a chtěl jsem jednu dát do vytíračky spolu s tím samcem

barvy těch Dumbo jsou 1x multicolor samička a ostatní jsou růžové a fialové s bílím lemem
samci jsou takřka stejní růžová a fialová nebo jejich kombinace a zase bílí lem všech ploutví

ještě pojedu pro HM samce i samičky bílé a červené barvy + možná i něaké Plakaty

s Bettama začínám a chtěl by jsem si udělat dobrý chov
pravidelně odchovávám čichavce C.chuna a C.lalia a myslím že s Bettama nebude v tomto problém
ale jak jsem napsal chtěl by jsem si vytvořit chov kvalitních ryb a věnovat se tomu, při mém zaměstnání to je to nejmenší věnovat chovu i několik hodin deně 4-6
Josef Vávra
Kolemjdoucí

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod bidoof » sob lis 23, 2013 9:14 pm

maš to popletene dragon je farba a dumbo znamena že ma zvačšene prsne plutvy :wink: a HM je tvar plutvy t.j. že chvostova plutva je v tvare polmesiaca... pošli fotky a určite sa tu najdu takí ktorí ti presne určia čo to vlasne doma maš
bidoof
Stálý uživatel fóra

Národní vlajka:
Slovakia

Příspěvekod Josef Vávra » sob lis 23, 2013 9:30 pm

u těch Dumbo a klasických HM mě to je jasné jen nevím co je ten samec co jsem ho koupil jako HM ale oproti klasickým HM má ocasní ploutev malou a tělo mohutné stejně jako u plakatu , Dragon jsem si myslel že je také tvar ploutví a popravdě mě to mátlo , foto samce pošlu co nejdříve :-)
Josef Vávra
Kolemjdoucí

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod Josef Vávra » ned zář 28, 2014 9:21 pm

myslíte že by šlo dát k sobe samce Giant formy HMPK a HMPK samičku i když je tam velikostní rozdíl dost znatelný?
Josef Vávra
Kolemjdoucí

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod To-Chu » pon zář 29, 2014 4:58 pm

Určitě ano. Genetika viz. Mendelovy zákony. Nedivil bych se ale, že už v první generaci budou rybky výrazně mohutnější než běžná splendenska.

Co se týče velikosti, nevím jak velký rozdíl mezi nimi je, pokud ale samici dokáže obejmout a pokud se jej samice nebude bát, neměl by s tím být problém. Od jednoho chovatele jsem ale slyšel že u Giantů je problém s tím, že jakmile rybka zestárne a ještě něco málo povyroste, pak mají samci problém samici pořádně obejmout. Ta muskularita je trochu jiná a nedokáže se už tak prohnout jako běžné formy splendensek a samici neuchopí, neobejme - nevytřou se - takže takové rybky je potřeba třít už zamlada.
Člen IRIS & IBC
To-Chu
Správce fóra

Národní vlajka:
Czech Republic