Zčernalá a rozpadlá ploutev

Vaše bojovnice není v kondici? O nemocích, jejich léčbě a lécích.

Zčernalá a rozpadlá ploutev

Příspěvekod Lukáš Skrbek » stř kvě 24, 2017 12:15 pm

Dobrý den.
máme akvárium 30L filtrace topení standardně na 25C na dně kamínky a dvě rostliny, ryby 4x neonka, 4x paví očka 2x pancéřníček a jedena beta samec Ludvík se jmenuje.
Před cca 5ti dny jsem znamenal že jedna neonka je velmi vodnatá a na sobě má jakoby váčky slizu, - tu jsem .. eliminoval..
další neonky měli malé zašedlé bouličky u tlamky, ale vypadají v pohodě a bťák měl na hřbetní ploutvi černou skvrnu a již s malou dírou :-(
Zvýšili jsme teplotu na 30C a aplikovali sera baktopur dle návodu - po třech dnech absolutně bez zlepšení , bohužel beťák má díru v ploutvi čím dál větší a již jsou patrné odhalené kůstky :-(
Včera odpoledne jsme vyměnili 1/3 vody a aplikovali esha 2000, a vodu osolili 1 lžičkou speciální soly... ráno beťák zase horší, sice jí ale jinak polehává, jinak byl Ludva velice aktivní..
Poradíte prosím co dál?? . vyměnit všechnu vodu? , vyprat kamení? , obávám se že času ubývá.. :-(
Lukáš Skrbek
Kolemjdoucí
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř kvě 24, 2017 11:58 am
Poslední návštěva: ned čer 25, 2017 11:21 pm
Poděkoval: 0
Získal poděkování: 0
Pohlaví: Muž

Příspěvekod wikyna » pát kvě 26, 2017 7:25 am

Pokud aplikujete léčivo, sůl se nepřidává ovlivňuje účinnost léčiva. Foto by bylo vhodné pokud Aq nečistíte každý týden, pavíchok bych se zbavila,jsou to bordeláři. 30l na tolik ryb také není zrovna nic extra.
Foto celého AQ by nebylo? Jaký je filtr,štěrk....
wikyna
Moderátor fóra
 
Příspěvky: 580
Obrázky: 36
Registrován: stř čer 18, 2008 6:01 pm
Poslední návštěva: pon dub 16, 2018 3:23 pm
Bydliště: Olomouc
Poděkoval: 0
Získal poděkování: 38
Národní vlajka:
Czech Republic
Pohlaví: Žena

Příspěvekod Lukáš Skrbek » pát kvě 26, 2017 10:40 am

Dobrý den.
Děkuji za odpověď.
Fot celého akvária nemám (pošlu večer) , přikládám foto nemocné bety..
https://drive.google.com/open?id=0B2y16 ... lRqd0NPVEU
https://drive.google.com/open?id=0B2y16 ... U1PY0Jxdnc
Filtrujeme přes "hrubý modrý molitan" na fotkách je vidět jaký tem je štěrk..
Možná bude problém s tím osolením, tu dávku soli jsme teď zvýšili (škoda že to není na těch léčebných přípravkách uvedeno) .

Jelikož se stav bety nelepšil včera jsme celé akvárium vylovily, rybky dostali koupel v sera baktopur direct dle návodu, akvárium včetně všeho jsme vyčistily, "vyprali v savu" důkladně propláchli, co šlo vyvařily , kytky vypláchli v dost osolené vodě, vše dali zpět a odstátou vodu jsme upravili solí a "správnými bakteriemi" myslím že to je sera bio nitrivec.. ? a opět aplikovali ESHA 2000 další dvě nemocné neonky šli pryč..

Vím že je to asi brutální, ale už jsem nevěděl co jiného, bylo docela překvapující jaký "hnuj" se ukrýval v tom štěrku, přitom měníme 1/2 vodu každých 14 dní a při té příležitosti odkalujeme.. Plánuji betu (protože ostatní vypadají v pořádku) několik dní koupat v sera baktopur direct...

Zkusím tedy při té léčbě eshou méně solit a postupně měnit vodu a snížit tak v akváriu to "osolení" ...

Děkuji.
Lukáš Skrbek
Kolemjdoucí
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř kvě 24, 2017 11:58 am
Poslední návštěva: ned čer 25, 2017 11:21 pm
Poděkoval: 0
Získal poděkování: 0
Pohlaví: Muž

Příspěvekod Lukáš Skrbek » ned čer 25, 2017 11:17 pm

Doplním jak to nakonec dopadlo a podělím se o nové zkušenosti...
Jak bylo uvedeno výše začalo to zčernalou a odpadávající hřbetní ploutví, nákaza zřejmě přišla od nemocných neonek..
Léčili jsme Sera baktopur , - bez úspěchu. (230kč)
Pak Esha 2000, bez úspěchu. (169kč)
Pak koupele v Sera baktopur direct, bez úspěchu. (320kč)
Stav bety se stále zhoršoval až do fáze že přišel o celou hřbetní ploutev a kolem "kořene" ploutve měl "bílou až krvavou " oblast..
V této fázi jsme se rozhodli pro radikální řešení. Beťák putoval do oddělené cca 5ti litrové nádrže (bez filtrace, bez rostlin jen s topením na 30st)...
Velké akvárium jsme hned po vylovení bety celé vyčistily a "vyprali v savu" vše důkladně propláchli vodou, kytky "vyprali" v hodně osolené vodě a vše vrátily zpět včetně zbylých rybek (3x paví očko 2x pancéřníček)

Do malého akvária s betou jsme aplikovali malachitovou zeleň (za 15kč !! ) v koncentraci dle návodu (25ml na 200-300litrů vody) léčba probíhala:
první den 1/2 vyměněné vody a dávka dle návodu..
2 den pauza
3 den výměna 1/2 vody a plná dávka..
4 den nic
5 den nic
6 tý den výměna 1/2 vody a poloviční dávka..
7 a 8 den nic
V návodu stojí že se jedná o velice toxický přípravek musí se přesně dodržet dávkování a nesmí se krmit - což jsme pochopili tak, že není dobré aby se potrava s M.z. dostala do zažívacího traktu rybky ,proto jsme vždy při výměně vody rybku vylovili a nakrmily vedle v čisté vodě.. Po zhruba 2 dnech léčby bylo jasné, že se postup rozpadu ploutve zastavil a začala mizet i ta bílo krvavá skvrna u kořenu ploutve, po cca 5ti dnech již bylo patrné že vyrůstají nové kůstky a ploutev začíná dorůstat..
9tý den jsme rybku vrátily zpět do velkého akvária, na rybce bylo vidět že toho toxického prostředí "má už dost" nebyla aktivní , měla zakalené oči, to se ale během 1 dne dalo do pořádku..
Nyní je už hřbetní ploutev téměř v původní velikosti i barvě, rybka je ok a tak jako dřív terorizuje všechny ostatní... :-D :-)
Takže závěrem - URČITĚ TO NEPLATÍ VŽDY, ale na takovéto onemocnění není třeba utratit cca 700kč a koukat se jak je to čím dál horší ale stačí 15kč ,
podle mě - a to bych byl rád kdyby mi to nějaký odborník potvrdil nebo vyvrátil- je v případě akvaristiky vše velice rychlé, i výsledek léčby .. pokud se zlepšení neprojeví po 1dni, je dobré na nic nečekat a řešit dál...
Lukáš Skrbek
Kolemjdoucí
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř kvě 24, 2017 11:58 am
Poslední návštěva: ned čer 25, 2017 11:21 pm
Poděkoval: 0
Získal poděkování: 0
Pohlaví: Muž

Příspěvekod Pavel.J » pon čer 26, 2017 3:36 pm

Děkujeme za sdílení a jsme rádi, že rybka opět dělá radost :)
Kdysi jsem měl také účinný přípravek v ceně kolem 20 Kč a zabíral skvěle. Bohužel/bohudík jsem pak dlouho neléčil a znovu už jsem daný produkt nikde nesehnal, nejspíš se přestal vyrábět. Už ani nevím, na jaké aktivní látce to bylo stavěné. Naprosto souhlasím s tím, že více peněz rozhodně neznamená lepší účinnost.

K té rychlosti.. Je pravda, že ve vodním prostředí probíhá velká řada procesů hodně rychle, ale nedá se to tvrdit úplně obecně. Jsou choroby, které se projevují pozvolna a stejně tak je někdy účinnost léčiv patrná až po několika dnech. Je to spíše o kombinaci všech faktorů (prostředí, imunita ryby, věk, celková kondice, typ onemocnění, průběh, použité léčivo atd.) v danou chvíli. Na každou rybu může stejný patogen působit jinak.
Uživatelský avatar
Pavel.J
Chovatel bojovnic junior
 
Příspěvky: 668
Obrázky: 507
Registrován: sob dub 19, 2008 5:07 pm
Poslední návštěva: čtv srp 09, 2018 5:12 pm
Bydliště: Starý Kolín
Poděkoval: 6
Získal poděkování: 39
Národní vlajka:
Czech Republic
Pohlaví: Muž

Příspěvekod Frida » stř srp 02, 2017 11:18 pm

Den je krátká doba na posouzení zda léčivo zabírá či ne,ale jestli příznaky nemoci stagnují,tak je to na dobré cestě.Jinak na rozpad ploutví jsem zaznamenala výborné výsledky s použití obyč.Preventinu za 20,- ,někdy s kombinací v solné koupeli v jiné nádržce.
Frida
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 122
Obrázky: 0
Registrován: sob led 18, 2014 9:15 pm
Poslední návštěva: stř dub 04, 2018 10:38 pm
Poděkoval: 2
Získal poděkování: 3
Národní vlajka:
Czech Republic
Pohlaví: Žena


Zpět na Nemoci, škůdci a otravy ryb

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron