Nové akva-pomozte začátečníkovi prosím =)

Vše o zařízení nádrže, péče o ni, technice, chemismu vody, rostlinách vhodných k bojovnicím, betáriích a další podobná témata.

Nové akva-pomozte začátečníkovi prosím =)

Příspěvekod Bettan Murphy » stř říj 05, 2011 11:41 pm

Zdravím,

Ještě než začnete kritizovat velikost a nevhodnost akva, prosím mějte na paměti, že jsem začátečník a bettan Murphy je tam zatím spokojený.

Mám poměrně malý pokoj a nemohu si dovolit velké akva. Pořídila jsem si tedy jedno bettarko (naplnila jsem 7l vody). Koupila jsem si od Sery water conditioner. Bettarko je vybaveno zrcadlem,plastovou rostlinkou, kterou se bettan proplejtá a líbí se mu a mechovou koulí a štěrkem.Beťák je krásný, zdravý,nové akvárko zkoumá, projíždí každý kout a "prohlíží" se v zrcátku. Kdo ví jak dlouho byl v té malinkaté nádržce. Opravdu se mu líbí a myslím, že vyhovuje,ale tedy k věci =D
Jak často bych měla měnit 7l akvo, aby se dobře prokysličovalo a mám tam dávat conditioner po každém měnění? Jsem začátečník a na výměnu jsem koukala na fóru - je to tedy že část vody odleju, zbytek vyleju a dno vyčistím a pak tam vrátím starou vodu a doleju novou?

Mám i takový problém - mám malé bublinky vzduchu na stěnách akva a na rostlině, je dobré je odstranit?

Také jaké rostliny a kořeny byste mi do takového akva doporučili?

Také jak často krmit Tetra Bettou?

A mám koupit nějaké vitamíny (ty nítěnky apod.)?

Moc děkuji za jakýkoli tip.
Bettan Murphy
Kolemjdoucí

Poslední návštěva: pát říj 07, 2011 12:41 pm
Poděkoval: 0
Získal poděkování: 0

Příspěvekod Betta klub Krnov » čtv říj 06, 2011 8:08 pm

Ahoj Murphy

Neboj nikdo Ti tady nebude nadávat :)

7Lje dost pro jednoho bettaka, pokud jsi mu tam dala štěrk tak té vody o to míň, ale i tak by mělo stačit.
Plastovou rostlinku, no dle uvážení, ale dej pozor aby neměla ostré hrany.
Raději bych volil toliko plovoucí rostliny, třeba trochu najasu, javského mechu a stačí. Vyprodukují dost kyslíku pro tak malé AQ.
Měnit vodu budeš asi často. Tak 1x týdně, pokud nebudeš překrmovat.
Vodu nejlépe odsaj hadičkou, nebo balónkem, vždy těsně u dna. Se štěrkem to chce trochu cviku. Aspoň tak jeden litr. Odsáváš vlastně zbytky krmení, to co rybka vyprdne a samozřejmě moč.
Tím vším si ale ryba tvoří vlastní bioklima
Zbytek vody nechej v AQ a jen doplň co jsi odsála.
Vodu používej vždy řádně odstátou, aspoň 24 hod lépe 48 hod podle toho kde bydlíš.

Ty bublinky mohou být právě s málo odstaté vody,ale také ze štěrku.
To se za pár dní spraví
Zvaž další předměty, každým dalším mu ubereš místo na skotačení.
Krmit max 2x denně jemně !!!
Důležitější je různost stravy, kombinuj jakékoliv suché pro betty aspoň dva druhy s mraženými patentkami, ty mají všude. Výběr je veliký, ale vymýšlet se zrovna nemusí.
Tak chovu zdar a pěkné pokoukání

Bettan
Betta klub Krnov
Kolemjdoucí

Obrázky: 57
Poslední návštěva: ned zář 24, 2017 8:20 pm
Poděkoval: 7
Získal poděkování: 1

Příspěvekod Bettan Murphy » čtv říj 06, 2011 9:33 pm

Zdravíme Krnov =)

Dneska jsem zakoupila teploměr, teplota vody je v pořádku, přitopuji lampičkou (bettan se u ní "opaluje"). Plave, proplejtá se mezi kytičkou.Zvažuji právě ty plovoucí kořeny..=)
A kde se dají odsávací hadičky koupit? :idea:

Dneska jsem také koupila "čokoládku" plnou larv komára apod. Nevzpomenu si na název, ale je to právě zmražený mix. Jak často bych tuhle pochoutku měla dodávat? =)

Moc děkuji za tipy, zdraví Murphy a já (Murphy nadšeně plave a prohlíží se v zrcátku) =D
Bettan Murphy
Kolemjdoucí

Poslední návštěva: pát říj 07, 2011 12:41 pm

Příspěvekod Betta klub Krnov » sob říj 08, 2011 7:58 pm

Ahoj Murphy a Ty

7 L, štěrk a rostliny na zakořenění (jakékoliv) to asi neuhlídáš. Budeš řešit chemii, filty, vzduchování a další. To je i pro zkušené chovatele v tak malé nádrži, složité.

Doporučuji

Čisté dno, bez štěrku, Hrst najasu, jávský mech. To by mělo stačit na okysličení.

Čistit budeš bez problému dno pomocí kousku hadičky a balónku. Ve zveráku mají i plastové pomůcky na odsávání.
Když budeš odsávat 1x týdně, tak se to dá zvládnout.

Druhá varianta je, že si koupíš větší nádrž.

V tak malým AQ bys měla velmi brzy problém s detritem a chemií.
Teplota vody by měla být 25 až 27 stupnů
Zmražený mix nepoužívám, ale asi to bude stejné jako se vším.
Krmit velmi opatrně a střídat suché s mraženým.
Lampička na ohřev no prosím, ale světlo by mělo být raději mléčné, nebo lépe malou zářivku, tu lze koupit ve zveráku na burzách atd.

Bettan
Betta klub Krnov
Kolemjdoucí

Obrázky: 57
Poslední návštěva: ned zář 24, 2017 8:20 pm
Poděkoval: 7

Příspěvekod Gladiator » stř lis 23, 2011 8:15 pm

Jenom bych se chtela zeptat, jestli mas to zrcatko v akva napevno, nebo ne. Pro betty neni uplne nejlepsi kdyz se musi celou dobu bat ,,soupere".
Gladiator
Kolemjdoucí

Obrázky: 0
Poslední návštěva: čtv led 12, 2017 6:11 pm
Poděkoval: 1
Národní vlajka:
Czech Republic
Pohlaví: Žena

Příspěvekod Lavenders11 » ned zář 18, 2016 9:02 pm

Zdravím,

je více než pravděpodobné, že se to, s čím tady přicházím, již někde řešilo. Četl jsem v diskuzích na jiných webech, ale tento je mi nejsympatičtější, tak jsem se rozhodl, že to šoupnu sem.

Úplný začátečník v akvaristice nejsem, je to pár let zpátky, kdy se mi cíleně vytřely betty v 7,5 l vytíračce. Potěr pak uhynul v důsledku chyb, kterých jsem se dopustil, jelikož šlo o mé první tření. Poté jsem od bojovnic a od akvaristiky celkově ustoupil. Ale "vyrobit" si své vlastní ryby bylo a stále je mým snem, proto bych se chtěl o chov pokusit znovu a chyb se vyvarovat. Nyní k věci...

Chtěl bych si založit akvárium, které by časem posloužilo jako vytíračka a nádrž pro odchov plůdku. Zamlouval by se mi objem okolo 80-ti litrů, samozřejmě počítám i s elementkovým filtrem a topným tělesem... Problém je v tom, že se v akváriích, která jsou nabízena v e-shopech či v kamenných obchodech, vůbec nevyznám. Nepoznám kvalitu ani správnou tloušťku skla. Když si představím, že by se jednoho dne voda z nádrže neplánovaně dostala na podlahu... To by mě rodiče jistě vyhostili :D Jde o to, že ani já nechci mít z pokoje brouzdaliště... Zkrátka se chci zeptat, jestli neznáte nějakého důvěryhodného výrobce, který nabízí co nejkvalitnější akvária. Vím, že prasknout může cokoliv, přesto bych chtěl eliminovat riziko.

Vím, že mě mnozí budete odkazovat na různé diskuze, kde se toto probíralo, ale mnohé z nich jsem určitě četl a stejně tady budu prudit... :D Načteno toho mám ohledně bojovnic opravdu mnoho, teorie kolem péče o betty znám snad taky dostatečně, jen toto je menší problém. Moc děkuji za případné rady a omlouvám se za možná hloupé dotazy.

A ještě si dovolím upozornit, že jsem použil starší vlákno, ve kterém se řeší trošičku odlišné věci, než s kterými jsem přišel já, ale název se k němu víceméně hodí, tak snad nevadí... :)
Lavenders11
Pravidelný návštěvník

Poslední návštěva: pát zář 22, 2017 7:59 pm
Pohlaví: Muž

Příspěvekod Pavel.J » pon zář 19, 2016 1:34 pm

Ahoj,
akvária nabízená v obchodech či e-shopech bývají, co se síly skla týče, v pořádku.
Osobně mám velmi dobrou zkušenost např. se Sklorexem. Bezproblémová domluva, kvalitní práce a slušné ceny :wink:
Pavel.J
Chovatel bojovnic junior

Obrázky: 507
Poslední návštěva: ned zář 24, 2017 8:42 pm
Poděkoval: 6
Získal poděkování: 28
Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod Lavenders11 » pát zář 23, 2016 8:06 pm

Děkuji moc.

Problém je už jenom v tom, že rodičům se nelíbí ani 40 l akva, takže se chci zeptat, jaký by dle vašeho názoru mohl být minimální objem nádrže pro zdárný odchov potěru, byť jsem smířen s tím, že odchovaných ryb by bylo méně.
Lavenders11
Pravidelný návštěvník

Poslední návštěva: pát zář 22, 2017 7:59 pm

Příspěvekod Pavel.J » sob zář 24, 2016 1:01 pm

Ono je to hodně o počtu rybek ve výtěru. Když budeš mít do 100 kousků, dá se to i v těch 40l, pokud budeš pravidelně odkalovat a měnit část vody. Potom, jak se začnou samci štípat, odebírat větší jedince do separaček. Nutno ale počítat s tím, že budeš muset mít spoustu nádob na separaci, to se v tomhle hobby moc ošulit nedá :)
Pavel.J
Chovatel bojovnic junior

Obrázky: 507
Poslední návštěva: ned zář 24, 2017 8:42 pm
Poděkoval: 6
Získal poděkování: 28
Národní vlajka:
Czech Republic

Zpět na Chovatelská technika od A do Z