Akvaristická jeseň v Bratislave 2007 - reportáž

Zde si můžete prohlédnou fotografie a přečíst naše pocity ze soutěžních (mezi)národních výstav samečků Betta splendens.

Akvaristická jeseň v Bratislave 2007 - reportáž

Příspěvekod To-Chu » stř říj 24, 2007 11:46 pm

Akvaristická jeseň v Bratislavě
Rostislav Pantůček

Jak všichni dobře víte, nedávno se uskutečnila dlouho očekávaná soutěžní výstava šlechtěných bojovnic Betta splendens. Tato soutěž byla prvorozeným a dlouho očekávaným počinem vzešlým ze spolupráce akvaristického občanského sdružení Klub.Akva.Sk a mladičké České Labyrintkářské asociace, o.s.

ObrázekObrázekObrázek

Akce se uskutečnila o víkendu 6. - 7. 10. 2007 v Kulturním domě Ružinov v Bratislavě pod vedením domácího klubu Klub.Akva.Sk. Jako skalní příznivci chovu Betta splendens jsme se účastnili soutěže, která se realizovala již v pátek. Do Bratislavy jsme dorazili po 11. hodině a na místě jsme byli asi v 11:30.

Obrázek
Velký poutač na viditelním místě dává už venku tušit něčemu velkému. Hlavní vchod DK Ružinov.

Již po vstupu do kulturního domu nás zaujal dalece se táhnoucí dvoupatrový stojan pro výstavu soutěžních kolekcí bojovnic. Po krátké aklimatizaci spojené se seznamováním se členy místního spolku a debat kolem cest jsme se horečně zapojili do realizace samotné výstavy, vybalovali jsme ryby, seřazovali je podle výstavních tříd a vůbec všeho, co bylo potřeba udělat.

Obrázek
Barky, to je ten, kdo za to všechno může :-)

Byli jsme až zaraženi početnou účastí na 0. ročníku této soutěže, která nebývá zcela běžným úkazem na výstavách v České a Slovenské republice. K posouzení kvalit se nám zde sešlo rovných 97 kolekcí, kdy byly zastoupeny všechny moderní chovatelské formy. Milým zpestřením byla účast indonéského chovatele Hermanuse J. Haryanta a jeho úchvatných ryb. Účast byla přislíbena i ze strany thajské organizační jednotky (Thailand Betta Club) amerického spolku chovatelů bojovnic International Betta Congress, avšak ryby byly již v Thajsku zadrženy na celnici a vráceny odesílateli, což je nesmírná škoda, ale i přesto zde bylo k vidění nespočet krásných ryb předních chovatelů bojovnic. Účastnilo se 25 chovatelů ze 4 zemí - Česká a Slovenská republika, Polsko a již zmíněná Indonésie.

Obrázek

Během tohoto se pole účastníků rozdělilo na dva tábory - vyvolené, kteří se zabývali samotným hodnocením, a ostatní smrtelníky, kteří mohli tomuto jen potichu přihlížet. Po jisté době, potřebné pro aklimatizaci ryb a poslední debaty okolo hodnocení rybek, začala vlastní soutěž. Čím byla zajímavá? Jak jsem již v úvodu nastínil, jednalo se o dlouho očekávané prvorozené dítě. Proč? Na této soutěži byl poprvé použit nový standart ČLA pro posuzování šlechtěních bojovnic Betta splendens, který vystihuje a zohledňuje všechny moderní proudy tohohle hobby.

Obrázek

Vlastní hodnocení probíhalo v několika kategoriích - výstavních třídách definovaných standardem. Zastoupeny byly v podstatě všechny kromě klasického kulatého ocasu (výstavní třída RT), který je v dnešní době na pokraji zájmu chovatelů. Pro udržení a rozšíření jednotlivých chovatelských forem byly na základě regulí standardu do soutěže vůbec prvně zařazeny i samice. Samotné hodnocení probíhalo, pod dohledem mezinárodního pozorovatele ze Slovenského svazu chovatelů (SZCH) Ing. Mariána Stieranky.

Obrázek
Již záhy po otevření se akta-trhy těšily velkému zájmu.

Po okódování variet se pečlivé hodnocení tříčlenné mezinárodní jury protáhlo až do pozdních večerních hodin. Během této doby jsme se s ostatními chovateli shlukli v debatní kroužek, rozebírající naše chovy, vystavené ryby a vše, co je s tímto hobby spjaté. Po skončení hodnocení jsme se unaveni po dlouhém dni konečně odebrali směrem k ubytovnám, které shodou okolností byly na druhé straně Bratislavy, a nebýt zběhlých kolegů asi bychom nocovali v autě...

Obrázek

Druhý den jsme se již kolem půl osmé odebrali směrem k výstavě. Po příchodu jsme byli mile přivítáni ruchem okolo dokončování doprovodných akcí, jakými byly například rozsáhlé akvatrhy a klubová výstava labyrintních ryb a ojedinělá expozice sladkovodních plžů. Samotná výstava začala v sobotu úderem 9. hodiny a k našemu milému překvapení první kroky mnohých návštěvníků vedli přímo ke stojanům s bojovnicemi, které se po celou dobu trvání výstavy těšili velké oblibě. Společně s členy Splendenspower.cz fóra jsme se pohybovali okolo a debatovali s návštěvníky na různá témata spojenými s vystavováním, chovem, původem ryb a v podstatě se vším, co se k tomuto koníčku váže. Milým překvapením byl velký zájem návštěvníků o samotný chov.

Obrázek
Mezi prvními stánek s prezentací spolkové činnosti Klubu.Akva.Sk. Bylo možno nahlédnout i do tištěné verze klubového časopisu.

Kolem poledne jsme se rozhodli navštívit nedalekou akvaristiku BIOTOP. Bylo to milé zpestření mírně monotónního poledne. Už u vchodu nám bylo jasné, že se nebude jednat o nic, co jsme doposud viděli, a bylo tomu tak. Při vstupu nás zaujalo řešení akvárií pro rostliny a pro korály, avšak v rohu se těšila největší popularitě mezi námi akvária s terčovci a mořské akvárium. V dalších místnostech pak zaujala obří nádrž s rejnoky a spousta dalších s velmi zajímavými druhy ryb.

Obrázek
Biotop byl mírně bokem, ale billboard nás nasměroval správným směrem.

Obrázek
Prodejní nádrž s terčovci.

Obrázek
Klaun rodu Amphiprion Percula Black hlídající si pečlivě svou sasanku.

Obrázek
Prodejní nádrže sladkovodních rostlin.

Jak se den přehoupnul k odpoledni, nastal čas avizovaných přednášek, mezi kterými byla přednáška Ing. Mariána Stieranky o výstavním standardu Poecilia reticulata (Guppy). Tomu následovalo představení moderních chovatelských forem bojovnice pestré v režii Rostislava Pantůčka a Tomáše Chudy. Posléze již odpoledne proběhlo vyrovnaným tempem. Po uzavření výstavy pro veřejnost jsme probrali průběh dne a konečně jsme se odebrali do přilehlé hospůdky, kde jsme se členy pořádajícího spolku propadli v dlouhou debatu.

Obrázek
Vzácné to setkání. Kolektiv přádel ze Splendenspower.cz fóra.

Obrázek

Neděle navazovala na předchozí den ve stejné náladě, návštěvnost klesla oproti sobotě, což nevadilo, jelikož se na nás začali projevovat první známky únavy. Jak tak den ubíhal atmosféra začala houstnout, protože se blížil jeden z nejočekávanějších momentů dne, dražba vystavených kolekcí poskytnutým k prodeji. Po celou dobu výstavy probíhala tzv. Trvalá dražba, jednalo se o to, že každý z návštěvníků mohl za kolekci nabídnout svou cenu počínaje 100Sk, která byla stanovena jako vyvolávací. Po uzavření této, přibližně kolem 12. hodiny v neděli, se po předání cen za první místa v daných kategoriích, které byly krásně obsazeny členy ČLA, rozeběhla klasická dražba, jak ji všichni známe.

Obrázek
Nedělní vyhlášení výsledků a předávání cen úspěšným chovatelům.

Obrázek
Barky předává cenu za první místo ve výstavní třídě HM tady naší Lence*. Gratulujeme.

Postup byl jednoduchý, Dražilo se podle tříd a to vždy od nejhůře umístěné kolekce až k vítězi dané třídy. Některé variety se netěšily velké oblibě, ale u některých kolekcí se strhnul krutý boj. Minimálním příhozem mělo být 10,- Sk, avšak mnohdy se jednalo o 5-10ti násobek této hodnoty. Velký boj se strhnul o kolekce již zmiňovaného indonéského chovatele Hermanuse J. Haryanta, kdy nejvýše se vyšplhala cena za jeho samici, a to 2050Sk. Neprodané ryby byly po skončení aukce volně k prodeji všem zájemcům. V tu dobu byl kolem expozice notný zmatek. Chovatelé „balili“ své skvosty domů, návštěvníci kupovali zbylé ryby. Po utichnutí tohoto ruchu jsme naposledy prošli celou výstavu, rozloučili jsme se s novými a starými přáteli a s jemným poohlédnutím jsme se vydali k domovu.

Obrázek
Rozjaření členové Klubu.Akva.Sk přihlížejí nastávající dražbě.

Závěrem bych chtěl poděkovat pořadatelům z Klub.Akva.Sk za tuto nadmíru vydařenou akci, a že jako první byli ochotni se postavit proti zkostnatělým regulím na jejichž základě se pořádají dosavadní výstavy bojovnic. Upřímně doufám, že takovéto akce se budou vyskytovat častěji, jelikož by byla škoda nepředstavit veřejnosti tento velmi zajímavý koníček tak, jak si doopravdy zaslouží. Upřímně doufáme, že se s Vámi uvidíme na dalších akcích tohoto druhu.


Já už to mohu doplnit jen o pár osobních postřehů...
Tomáš Chuda

I přestože jsme jen pár kusy výstavních kolekcí přerostli například předchozí výstavu bojovnic v Martině, které se zúčastnilo také úctyhodných 90 kolekcí, samotný výstavní fundus působil velkolepým dojmem. Dvoupatrové řady stojanů se dalece táhly téměř celou délkou vstupní haly Domu kultury Ružinov. Uprostřed mezi jednou a druhou padesátkou nádrží byly zveřejněny výsledkové listiny a vystaveny půvabně se lesknoucí poháry včetně větší trofeje pro celkového vítěze – „Best of Show“.

Obrázek
Tady ještě nemají nalepený štítek s obrázkem klasické závojové bety červené barvy. Skutečně pěkné trofeje.

Pořadatelům se podařilo zajistit i oficiálního sponzora – výrobce akvaristických produktů značky Sera. Výstavní stojan byl tedy obohacen o dva velké reklamní poutače značky Sera s motivem bojovnice pestré. Na co uzavřený, útlý stojan ve dřevě? Proč to, aby se ztratil ve zbytku výstavního fundusu, jako je tomu jinde? Tohle všechno s odhodlaným přístupem organizátorů a příjemnou atmosférou navozenou nadšenými akvaristy a úzkým kolektivem chovatelů šlechtěných bojovnic, který se zde sešel, musí pozitivně zapůsobit snad na každého.

Obrázek
I Sera tu měla svůj stáneček. K dostání bylo takřka cokoliv z jejich sortimentu.

Na samotné výstavě se sešel nespočet krásných variet, které zastoupily všechny výstavní třídy definované standardem ČLA, kromě jedné – RT (kulatý ocas). Není se čemu divit, jedná se o starší varietu, která je v dnešní době zcela na pokraji zájmu. To samé v zahraničí platí i o klasických praporových bojovnicích, ale ty jsou u nás stále hojně zastoupeny ve všech barevných varietách. Nepřehlédnutelný zde byl i jeden kousek obřího vzrůstu se stejně tak vyvinutými závoji. Velikost byla skutečně úctyhodná a při posuzování temperamentu museli být okolní samci následně zakryti. Takový respekt z něj měli.

Obrázek
Vzácná byla i návštěva Norberta Dokoupila, který si se zaujetím prohlédl všechny výstavní kolekce.

Ze samotné kolébky závojových Crowntail bojovnic zde vystavoval i indonéský chovatel Hermanus J. Haryanto. Jeho bojovnice se stali i mediálními hvězdami. Samotná výstava byla vyhypována nejen mezinárodně v bulletinech specializovaných organizací, ale pozvánku na ni jsme mohli shlédnou i v raním vysílání TV Markíza. Mnozí lidé byli zcela udiveni rozličnými tvarovými varietami a oslnivými barvami, o to více, když se dozvěděli, že se v případě všech kolekcí jedná o jeden a týž druh. Jednotlivé kolekce byly setříděny podle výstavních tříd, takže žádná z nich nemohla být mezi jinými opomenuta a přehlédnuta.
Vůbec prvně byly vystavovány i samice. Že nešlo jen o naši malichernost kvůli navýšení počtu výstavních kolekcí, bylo zřejmé z bohatého zastoupení krásných Crowntail, Halfmoon a Doubletail samic. Věřím, že to mnozí chovatelé po dražbě ryb jistě ocenili.
Samotná výstava bojovnic byla rozšířena ještě o speciální expozici profesionálních fotografií bojovnic Betta splendens od Petra Kaclíka. Ta byla navíc doplněna o tři ojedinělé plakáty chovatelských forem bojovnic. Na každém z nich bylo možno shlédnout dalších 48 unikátních fotografií. To máme dalších 150 nádherných ryb na papíře.

Obrázek
Plakáty thajského chovatele Suporna Kumhoma.

Bojovnice byly nepochybně hlavní atrakcí, ale samotné akva-trhy byly pro mnohé větším lákadlem. Chvilku po otevření bylo kolem stánků prodávajících tolik lidí, že jsem ztratil chuť cokoliv fotit, ono to bylo v podstatě i zbytečné. Nabídka byla vskutku široká, sám jsem si udělal radost chovným párem Channa orientalis, který mi během týdne vyšlukoval z nádrže dvanácti členné hejno rozborek. Hnedka se potvory naučili plavat v hejnu. Také zde byl k dostání i zvláštní kmen modrých Channa bleheri, která jsou vůbec i celkovým vzrůstem o 5 cm kratší oproti normálu. Jistě zajímavá varieta. Pro mě zarytého splendenskáře zůstaly další nabízené druhy ryb zcela nepovšimnuty. Určitě zde bylo ale k dostání něco kolem 25 dalších druhů ryb. Rostliny, krmiva, technika, prostě vše, co by mohl akvarista potřebovat.
Rodiče své ratolesti mohly ponechat ve středu sálu vedle okrasných nádrží s labyrintními rybami a speciální expozicí vodních plžů. Zde si mohli v poklidu a rodičům nedohled barevně vymalovat obrázky závojových samců bojovnic.

Obrázek
Ty omlaovánky jsem si odnesl domů i já. Samozřejmě pro mou sestřičku :-)

Milým překvapením byla i nečekaná návštěva rychnovských přátel. Vláďa H. se za námi přijel podívat v doprovodu samotného pana Ešpandra.

Obrázek
Vláďa H., jeden z hlavních organizátorů Královo Hradecké výstavy bojovnic.
Naposledy upravil To-Chu dne úte říj 06, 2009 1:56 pm, celkově upraveno 1
Člen IRIS & IBC
ตัวข้ามีกำลังดังพระยา ปลาในมหาสมุทร
-= :twisted: SPLENDENSPOWER :twisted: =-
Uživatelský avatar
To-Chu
Správce fóra
 
Příspěvky: 2231
Obrázky: 88
Registrován: čtv črc 27, 2006 4:09 pm
Poslední návštěva: pon bře 12, 2018 4:06 pm
Bydliště: Olomouc
Poděkoval: 9
Získal poděkování: 31
Národní vlajka:
Czech Republic
Pohlaví: Muž

Příspěvekod To-Chu » stř říj 24, 2007 11:47 pm

+ menší doprovodná galerie

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Člen IRIS & IBC
ตัวข้ามีกำลังดังพระยา ปลาในมหาสมุทร
-= :twisted: SPLENDENSPOWER :twisted: =-
Uživatelský avatar
To-Chu
Správce fóra
 
Příspěvky: 2231
Obrázky: 88
Registrován: čtv črc 27, 2006 4:09 pm
Poslední návštěva: pon bře 12, 2018 4:06 pm
Bydliště: Olomouc
Poděkoval: 9
Získal poděkování: 31
Národní vlajka:
Czech Republic
Pohlaví: Muž

Příspěvekod cmeliak » čtv říj 25, 2007 7:30 am

len pre zaujmavosť ešte doplním, prví samec VT mal gigantické rozmery, bol to jeden z "býkov" ktorý mal rešpekt u všetkých samcov. Fakt ohromný kus betty!
cmeliak
Chovatel bojovnic junior
 
Příspěvky: 877
Registrován: ned zář 10, 2006 10:44 am
Poslední návštěva: sob črc 30, 2016 3:16 pm
Bydliště: Slovensko-Partizánske
Poděkoval: 0
Získal poděkování: 1

Příspěvekod To-Chu » čtv říj 25, 2007 7:56 pm

Toho hormony a steroidy nadopovaného bejka ;-) vyšlechtil tady náš milop :) A nemá se za co stydět!
Člen IRIS & IBC
ตัวข้ามีกำลังดังพระยา ปลาในมหาสมุทร
-= :twisted: SPLENDENSPOWER :twisted: =-
Uživatelský avatar
To-Chu
Správce fóra
 
Příspěvky: 2231
Obrázky: 88
Registrován: čtv črc 27, 2006 4:09 pm
Poslední návštěva: pon bře 12, 2018 4:06 pm
Bydliště: Olomouc
Poděkoval: 9
Získal poděkování: 31
Národní vlajka:
Czech Republic
Pohlaví: Muž

Příspěvekod skala » pát říj 26, 2007 1:41 pm

pekne som si pocital :-))
Uživatelský avatar
skala
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 60
Registrován: pon úno 19, 2007 3:57 pm
Poslední návštěva: čtv zář 30, 2010 12:17 am
Poděkoval: 0
Získal poděkování: 0

Příspěvekod Lenka* » pát říj 26, 2007 9:51 pm

Týýýjo, pěkná reportážička klucí! Díky moc!!! Bude se na to hezky vzpomínat!!!!!!
A můžu napsat, že ten pátej a šestej od spodu byli kdysi mí...? :lol: :lol: :lol:
(Na fotkách jsou jim přesně tři měsíce.)
Lenka* :D
Lenka*
Bettman
 
Příspěvky: 1438
Registrován: úte úno 13, 2007 1:44 pm
Poslední návštěva: ned úno 03, 2013 12:21 am
Bydliště: Praha
Poděkoval: 0
Získal poděkování: 0

Příspěvekod skala » stř črc 29, 2009 3:50 pm

Uživatelský avatar
skala
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 60
Registrován: pon úno 19, 2007 3:57 pm
Poslední návštěva: čtv zář 30, 2010 12:17 am
Poděkoval: 0
Získal poděkování: 0

Příspěvekod Cezar » čtv črc 30, 2009 5:11 pm

kedy bude zas v bratislave dalsia takato akcia s betkami ?
Cezar
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 214
Registrován: pon úno 16, 2009 7:34 pm
Poslední návštěva: pon lis 10, 2014 9:33 pm
Bydliště: BA-ruzinov
Poděkoval: 0
Získal poděkování: 0

Příspěvekod Lenka* » čtv črc 30, 2009 5:41 pm

Cezar píše:kedy bude zas v bratislave dalsia takato akcia s betkami ?

3. - 4.10.2009
http://www.akvarista.cz/web/kalendar/?m=10&y=2009
Lenka*
Bettman
 
Příspěvky: 1438
Registrován: úte úno 13, 2007 1:44 pm
Poslední návštěva: ned úno 03, 2013 12:21 am
Bydliště: Praha
Poděkoval: 0
Získal poděkování: 0


Zpět na Reportáže ze soutěžních výstav

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron