Akvarista Plzeň 2006 - reportáž

Zde si můžete prohlédnou fotografie a přečíst naše pocity ze soutěžních (mezi)národních výstav samečků Betta splendens.

Akvarista Plzeň 2006 - reportáž

Příspěvekod To-Chu » pon srp 21, 2006 11:07 pm

Akvarista Plzeň 2006
Text a fotografie: Tomáš Chuda

Stejně jako loni i letos spolek plzeňských akvaristů pořádal mezinárodní výstavu akvarijních ryb, ve dnech 18. až 20. srpna 2006, v prostorech Střední průmyslové školy dopravní na Karlovarské třídě v Plzni. Součástí jubilejní 5. výstavy je i mezinárodní soutěž pavích oček a dalších živorodých ryb pod označením Xipho-Molly.

Obrázek

Já, jako zarytý splendeskář jsme jel na výstavu hlavně za kamarády a se svými rybami, jež jsem přihlásil do letošního již třetího a posledního kola mezinárodní soutěže samečků Betta splendens.

Obrázek

Do Plzně jsem dorazil den před oficiálním otevřením výstavy během dopoledních hodin, kdy už byly nádrže na svých místech a napuštěny vodu. Dalece se táhnoucí třípatrové stojany poskytli prostor pro představení všech skupin ryb chovaných místními akvaristy. Každý si mohl nádrž naaranžovat po svém a zúčastnit se soutěže a jejímž výsledku rozhodla veřejnost. Nejkrásnější nádrž pak byla oceněna pohárem.

Obrázek

Mezi okrasnými nádržemi bylo možné nalézt i naše oblíbené labyrintky. Zastoupeny byly pouze všemi doposud známými šlechtěnými formami rájovce dlouhoploutvého (Macropodus opercularis (Linnaeus, 1758)). Jako novinka zde byla prezentována a během výstavy i prodávána červenomodrá forma tohoto rájovce. Dále byli k vidění čichavci perleťový (Trichogaster leerii (Bleeker, 1852)) a čichavci pyskatí - Colisa labiosa, dnes podle aktuální systematiky pojmenován jako C. labiosus (Day, 1877).

Obrázek

Součástí výstavy byly i menší „stánky“ s nabídkou běžných akvarijních rybek, rostlin, pomůcek, krmiv, sáčků, techniky a dokonce i literatury. Jako žhavou novinku zde bylo možné koupit červenou formu dánia pruhovaného vyšlechtěného v asijských pěstírnách (Danio rerio „Red“ (Hamilton, 1822)). Z labyrintek byl na prodej i velmi krásný rájovec černý (Marcropodus spechti Schreitmüller, 1936). Systematicky starší, ale vžité vědecké jméno je M. concolor.

Obrázek

No, ale vraťme se k tomu proč jsme zde na tomhle fóru – splendensky :-) Ze začátku se objevili menší technické problémy s osvětlením,

Obrázek

ale stačilo vyměnit startér a již se mohlo horlivě fotit.

Obrázek

Vedle nás probíhalo až do večera, díky velkému počtu přihlášených kolekcí, hodnocení živorodých ryb.

Obrázek

Druhá strana výstavního fundusu živorodek.

Obrázek

Těsně před polednem dorazil i Slávek Boudný a Vladimír Hulman – oficiální posuzovatelé. Jejich rybky byly s náležitou opatrností vybaleny a přeloveny do výstavního stojanu, jenž byl oboustranný. Kapacita byla až pro 80 samců.

Obrázek

Výstavy se zúčastnilo celkem 24 chovatelů. Převážně z České a hlavně Slovenské republiky. Své odchovy na výstavu poslali i Němci, jejichž příchod byl ze zvědavosti, jaké ryby přivezou oni, nejočekávanější.

Obrázek

Jejich samce tvořily převážně praporcové variety. Z termoboxu jsme vylovili i dva krátkoploutvé samce a jednoho deltového.

Obrázek

Zprava Slavomil Boudný a jeho kamarád Hans Jürgen Ende.

Obrázek

Zde se rozhoduje o tom, do kterých nádržek umístíme různě barevné formy, aby byl stojan stejně zajímaví v každém patře a nebyli u sebe, či na stejném patře, například čtyři stejně barevní samci. Čísla nádržek a jméno chovatele zapisuje třetí mezinárodní člen poroty, Christoph Bärecke.

Obrázek

Asi po hodince klidu pro poslední rybky z Německa se začíná posuzovat. Zleva V. Hulman, S. Boudný a Christoph Bärecke.

Obrázek

Zapisujícím komisařem se stal tady náš akvaboy, který hbitě zapisoval variety a barevné třídy všech samců v čísly označených nádržkách.

Obrázek

Jako první se posuzoval temperament u pěti samců, kdy se naráz odstraní stínítka. Co všechno a jak se hodnotí si můžete přečíst ve standardu IGL, jež se používá k posuzování ryb na našich výstavách Betta splendens.

Obrázek

Stínítka jsou již odstraněna a posuzují se další rysy ryb. S odstraněnými stínítky nastala možnost pořízení dalších fotek.
Tady už moje komentování výstavy pomalu končí a zbývá už jen představení ryb, jež byly ve stojanu :-)

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
1. místo - Libor Špryzl, varieta F, barevná třída Z (dvoubarevné), barevná skupina koňak.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Nyní se již podruhé přepočítávají výsledky, aby nedošlo k pochybení.

Obrázek

No, a to bych nebyl HC splendenskář, abych se já nevyfotil u stojanu :-)
Výslekové listiny jsou podstoupeny ke stažení v jiné sekci fóra.
Na prvním místě se umístil nezávislý chovatel Libor Špryzl, na místě druhém Holm Arndt z Německa a jako třetí skončil člen České labyrintkářské asociace Jiří Věžník aka JiRkA. Gratuluji!

Text a fotografie uvedené na těchto stánkách jsou majetkem jejich autorů a jsou chráněny autorským zákonem. Jakékoliv další jejich použití bez svolení autora je trestné!
Naposledy upravil To-Chu dne pon led 01, 2007 6:13 pm, celkově upraveno 6
Člen IRIS & IBC
ตัวข้ามีกำลังดังพระยา ปลาในมหาสมุทร
-= :twisted: SPLENDENSPOWER :twisted: =-
To-Chu
Správce fóra

Obrázky: 88
Poslední návštěva: čtv pro 07, 2017 1:10 pm
Poděkoval: 9
Získal poděkování: 31
Národní vlajka:
Czech Republic
Pohlaví: Muž

Příspěvekod To-Chu » pon srp 21, 2006 11:11 pm

Neberte tento příspěvek jako reportáž v pravém slova smyslu :oops: :D Na to abych z toho udělal pořádnou reportáž bych musel zrtrávit více času na výstavě, kdy již byla otevřena i pro věřejnost, zůčastnit se slavnostního vyhlášení výsledků a předávání cen a s větším zaujetím se zajímat o okolní nádrže, které mě nevzrušovali tak jako ten náš stojan :P

Jinak upozorňuji již teď, že v souvislosti s výstavou se chystá ještě jedna chuťovka pro fórum, takže nám zachovejte přízeň :wink:
Naposledy upravil To-Chu dne pon srp 21, 2006 11:30 pm, celkově upraveno 2
Člen IRIS & IBC
To-Chu
Správce fóra

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod To-Chu » pon srp 21, 2006 11:24 pm

A jako poslední fotečky ještě dodám pohled na poháry pro vítěze.

Obrázek

Obrázek
Člen IRIS & IBC
To-Chu
Správce fóra

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod mlynář » úte srp 22, 2006 9:37 am

...no abych to shrnul. Tvoje jak ty říkáš "pseudoreportáž" je myslím velice vyčerpávající a moc se mi líbí. :D
A myslím, že tobě, Fandovi, Jirkovi (a i ostatním účastnivšímn se členům ČLA) mohu jako pr.... za celý klub jen a jen poděkovat za perfektní reprezentaci tohoto. :)
mlynář
Pravidelný návštěvník

Poslední návštěva: úte říj 25, 2011 8:13 pm
Poděkoval: 0
Získal poděkování: 0

Příspěvekod jano9 » úte srp 22, 2006 10:14 am

Veľmi pekne spravené a aj kvalitné fotky.
jano9
Chovatel bojovnic junior

Poslední návštěva: stř črc 26, 2017 11:10 am
Poděkoval: 7
Získal poděkování: 2

Příspěvekod To-Chu » úte srp 22, 2006 10:21 am

Taky jsem na to vytřískal celou paměťovku a nic dalšího na výstavě už nefotil.

Jen doufám, že ten počet fotek Honzovi nezavařil tu jejich kouzelnou krabičku :D
Člen IRIS & IBC
To-Chu
Správce fóra

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod jano9 » úte srp 22, 2006 10:27 am

To-Chu píše:Taky jsem na to vytřískal celou paměťovku a nic dalšího na výstavě už nefotil.

Jen doufám, že ten počet fotek Honzovi nezavařil tu jejich kouzelnou krabičku :D

? Ja som v poslednom čase nejaký nechápavý. Asi sa začnem liečiť :lol: :lol:
jano9
Chovatel bojovnic junior

Příspěvekod duri » stř srp 23, 2006 12:40 pm

Jej krasa. Nabuduce musim prist osobne. Mal som aj nutkanie tam ist, nakoniec ma rodine povinnosti nepustili.

To aj ja dostanem taky pokal? :o

Inak na niektorych fotkach poznavam svojich maznacikov, aj ked niektorymi som si nie isty.

Este velke podakovanie hlavne jano9, za uzasnu pomoc pri vychove a za postrcenie na vystavu, dalej skalovi, vysluzilovi, barkymu a mnohym dalsim.

PS. Tusim spravim dalsiu varku, nech mam buduci rok co poslat, ved uhorkace mam :wink: Zena ma zabije ....
duri
Kolemjdoucí

Poslední návštěva: stř čer 13, 2007 9:13 am
Získal poděkování: 1

Příspěvekod To-Chu » čtv srp 24, 2006 9:16 am

Nazdar duri. Co to je pokal? :-)

Mrkni jak to mám doma vyřešeno já. Nikde to nezavazí a šaptně to nevypadá. Pár návštěv to i celkem zaujalo, když jsem jim to vysvětlil a ukázal "naježené" Crowny :-)
Člen IRIS & IBC
To-Chu
Správce fóra

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod duri » čtv srp 24, 2006 10:03 am

To-Chu píše:Nazdar duri. Co to je pokal? :-)

Mrkni jak to mám doma vyřešeno já. Nikde to nezavazí a šaptně to nevypadá. Pár návštěv to i celkem zaujalo, když jsem jim to vysvětlil a ukázal "naježené" Crowny :-)

Pokal je pohar (tusim po rusky :lol: )

Ja ich nemam doma ale v kancelarii. Dokonca na nich mozem vyhradit miestnost tak vyse 15m2 a mam cca 45 uhorkacov. Len mi zena nadavala ked som chodil poctivo aj cez vikend krmit mlad do kancelarie.
duri
Kolemjdoucí

Poslední návštěva: stř čer 13, 2007 9:13 am
Získal poděkování: 1

Příspěvekod JiRkA » pát srp 25, 2006 12:05 am

Ty jo takové prosotry! Co já bych za to dal... Ale normálně, co sem přijel z Plzně máti mi slíbila že si můžu do pokoje nastěhovat jeden stojan :lol: .
Že neuhodete co do něho od vrchu až dolů dám? Mohl bych tím zvětšit pěstírnu až na 600 litrů. No sice to není zrovna moc ale sem rád že mé akvárka už nebudu válet po zemi ale vnesu trochu sistému do toho chaosu co tam mám. Nakonec bych těl pochválit Tomovu reportáž je vážně pěkná.
JiRkA
Kolemjdoucí

Poslední návštěva: stř říj 11, 2006 11:15 pm

Příspěvekod jano9 » pát srp 25, 2006 10:02 am

To ti mamina určite povolila za to, keď zistila ako dobre si sa umiestnil :wink:
jano9
Chovatel bojovnic junior

Příspěvekod JiRkA » pát srp 25, 2006 1:31 pm

No to nevím ale možné je všechno:)
JiRkA
Kolemjdoucí

Poslední návštěva: stř říj 11, 2006 11:15 pm