Školení posuzovatelů

Standardy všeobecně, kalendář akva-akcí, propozice, reportáže z akvaristických výstav, fokty, výsledkové listiny a mnohem více.

Příspěvekod samara » pon úno 07, 2011 12:37 am

Ahoj,ja mam taku jednu otazku,nikde som to tu nenasla,ale ak to uz je niekde preberane vopred sa ospravedlnujem.Len by som chcela vediet,keby chcem posudzovat bojovnice na vystavach co musim splnat?Co k tomu treba? :)
samara
Pravidelný návštěvník

Poslední návštěva: stř čer 10, 2015 6:25 pm
Poděkoval: 0
Získal poděkování: 0
Národní vlajka:
Slovakia

Příspěvekod ENZO » pon úno 07, 2011 1:14 am

Ahoj, tak to je nejspíš na pořádajícím klubu/spolku, podle jakých kritérií vybírají posuzovatele a z jakých oblastí (zahraniční?, české?, jen členy klubu?). Obecně se ale předpokládá znalost standardu, podle kterého jsou ryby zrovna posuzovány.
Zkušenosti jsou sdělitelné, ale nepřenosné!

! SPLENDENSPOWER !
ENZO
Správce fóra

Obrázky: 11
Poslední návštěva: stř zář 20, 2017 12:21 pm
Poděkoval: 2
Získal poděkování: 29
Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod samara » pon úno 07, 2011 1:18 am

Ale treba na to nejake skolenie,kurz nieco take?A nevies kde sa to da vybavit? Moc by ma to bavilo robit,ale neviem co treba vybavit na to :)
samara
Pravidelný návštěvník

Národní vlajka:
Slovakia

Příspěvekod To-Chu » pon úno 07, 2011 10:22 am

A co se podívat na to, kdo a kde pořádá výstavy a tyto lidi oslovit. Reportáží a pozvánek na výstavy je zde dost a každým rokem se opakují.

Neexistuje ale žádný spolek, který by sdružoval tyto lidi se snahou vyvíjet soutěžní standard, korigovat a oznamovat termíny soutěžních výstav, vyhlašovat výsledky, školit posuzovatele a tak podobě.

Nebo můžeš zkusit IBC :)
Člen IRIS & IBC
ตัวข้ามีกำลังดังพระยา ปลาในมหาสมุทร
-= :twisted: SPLENDENSPOWER :twisted: =-
To-Chu
Správce fóra

Obrázky: 88
Poslední návštěva: stř dub 19, 2017 6:50 pm
Poděkoval: 9
Získal poděkování: 31
Národní vlajka:
Czech Republic
Pohlaví: Muž

Příspěvekod samara » pon úno 07, 2011 3:13 pm

Ja len,ze ci tu nieje niekto,kto to absolvoval a nenapisal mi k tomu nieco podrobnejsie :)
samara
Pravidelný návštěvník

Národní vlajka:
Slovakia

Příspěvekod To-Chu » pon úno 07, 2011 3:42 pm

Barky, milop, ENZO, Joe.cz, Vivarium, Lenka*, ti by ti k tomu možná mohli něco říct, co to obnáší. Ze zahraničních členů fóra zase Nicebetta nebo maschu.

Že by se někdo přihlásil, vyplnil přihlášku, stal se členem, vyškolil se na posuzovatele a pak obrážel výstavy, na to žádný systém u nás není. Jsou to akvaristická sdružní, která se rozhodla usořádat výstavu a s tou jim pomáhají jejich členové, případně známí nebo si pozvou přátele, které znají z oboru.

Jestli tě to zajímá a máš to jako hobby, staň se jejich členem a komunikuj přímo s nimi.
Člen IRIS & IBC
To-Chu
Správce fóra

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod ISD » pon úno 07, 2011 6:39 pm

Ahoj.Kdyz uz mate rozjete toto tem.Tak se chci teptat kolik je u nas spolku ktere se zabyvaji bojovnicema??
Popripade kde jsou rozmisteny???
ISD
Pravidelný návštěvník

Poslední návštěva: úte led 17, 2017 8:24 pm

Příspěvekod To-Chu » pon úno 07, 2011 6:57 pm

Ptáš se na pořadatele výstav nebo na specializovaná občanská sdružení, která sdružují chovatele bojovnic, potažmo labyrintních? Co já vím, tak je tady jen Česká labyrintkářská asociace jako úzce specializovaný spolek. Jinak kdo všechno pořádal a ještě dnes pořádá výstavy šlechtěných bojovnic najdeš v této sekci fóra. Jsou to soukromníci i o.s.
Člen IRIS & IBC
To-Chu
Správce fóra

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod ISD » pon úno 07, 2011 8:08 pm

Nemyslim poradane vystvy.Ty sou tady dobre aktualizovan.. :wink:
Myslim spolky ktere by se zabyvali splendens nebo labyrinkami.
Chci se zeptat(i kdyz uz to zminovano bylo),jak je to ohledne spolku na vystavach:
Je lepsi byt ve spolku(co se tyka vystav)???
ISD
Pravidelný návštěvník

Příspěvekod To-Chu » pon úno 07, 2011 10:11 pm

Tak k tomu by se měl vyjádřit asi někdo, kdo je členem takového spolku. Co bys od takového členství očekával ty?
Člen IRIS & IBC
To-Chu
Správce fóra

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod ISD » pon úno 07, 2011 10:20 pm

Ja bych od takove ho spolku urcite ocekaval nove informace,skusenosti(predevsim pro me).Myslim si ze je na case se vzdelavat a sprofesionalnit odchovi(foceni)Pro me osobne je lepsi osobni kontakt.Protoze nektere veci se nedaji jen tak napsat..
Ty jsi ve spolku?
ISD
Pravidelný návštěvník

Příspěvekod ISD » pon úno 07, 2011 10:34 pm

Ete jsem zapomel!!
Nejvetsi problem je pro me urcovani barev(a nemyslim jen pro me).
Barvy co sou uvedeny zde na foru jsou pro zacatek dobre..
ALE!!Jelikos se zde zacalo obevovat dosti importu(diky VIVARIU).Jsou nektere barvy ponekud slozitejsi..
Napriklad tato fotka..
Podle me je to ,,tak trosku nepovedeny motylek" :lol:
Obrázek
ISD
Pravidelný návštěvník

Příspěvekod To-Chu » pon úno 07, 2011 11:51 pm

Je to jen o pochopení nějakých základů, na kterých standard staví a podle kterých ryby škatulkuje. Toto je jednoznačný mramor a z mého úhlu pohledu jej standard definuje jasně a tento kousek bys měl zvládnout určit podle textů sám. Máme nějaké nápady, jak standard upravit, aby vás v tomto směru ještě více navedl k určení jednolitých variet, ale nikoho z pořadatelů a posuzovatelů stávajících výstav to nezajímá. Ani soutěžící, nebo tomu důvěřují :)

Členství ve spolku by mělo mít nějaký význam a přínos pro obě strany, ale asi ne v těch naších/vašich o.s. :) Uspořádat výstavu dá relativně dost práce, buďme jim za to vděční za veškerou vynaloženou sílu a jejich vůli v tom pokračovat i nadále. Nedělají to pro sebe a taky by nemuselo být nic. Odhlédnu-li od financí, celé to stojí a padá na tahounech, kteří jsou ochotni pro věc něco udělat, aniž by to bylo jejich stěžejní záběr. Málokdo z nich se ale zajímá o to, jak to v základě posunout dál, aby se to někam ubíralo, vyvíjelo a pro chovatele se stalo zajímavé i to členství a samotné aktivity občanského sdružení. Nalít do toho peníze, když jsou a vztyčit stojan je to nejmenší. Kdo má, ten to tak dělá, kdo ne, ten to dělá jinak a navzájem si rozumí jen zřídka nebo si to dokonce vyčítají. Mohlo by se jim to ale stát rutinou a vymstít.

Obecná akvaristika mě nějak zvlášť nezajímá. Obecně, příkladem: stojan s bojovnicemi na plzeňské výstavě pro mě není lákadlem. Teda je to slušná vábnička, ale ne dostatečná, abych se stal jejich členem. Rád pomůžu s realizací výstavy, ale africké cichlidy a obecná akvaristika mě nezajímají, abych měl s ostatními členy spolku co řešit.

Tahouni zůstávají a činnost spolku drží, nově příchozí ale něco očekávají, a ničeho se jim nedostává. Na to mi předseda řekne, tak pro to něco udělej. Já ale nejsem tahoun, takže očekávám, že alespoň na ten jeho podnět budu mít čím přispět a teprve to mi něco časem přinese. Jenže to se u nás neděje, alespoň ne, když já byl členem takového sdružení a ani teď, když jsem na jiné apeloval obdobnou připomínkou. Nejspíš pro tu spolkařinu ale nejsem dělanej.
Člen IRIS & IBC
To-Chu
Správce fóra

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod ISD » úte úno 08, 2011 4:52 pm

Dekuji za objasneni.To je bohuzel spise v povaze lidske!!!!Jinak za toho motyla se omlouvam(byl to zert :twisted: ).Je to dokonce vyce barevny mramor(dle zde uvedenych standartu).
Tet se chci zeptat:
Jak moc je realne usporadat ,,SEMINAR" tykajici se bojovnic??????
Timto se neptam jen tebe TO-CHU,ale i ostatnich..(Rad bych i nazor pana Kucery)
Priklad:Vystava spojena se seminarem..
Realita nebo jen sen....???????
ISD
Pravidelný návštěvník

Příspěvekod To-Chu » úte úno 08, 2011 8:16 pm

Neber to jako vysvětlení aktuálního stavu akvaristické spolkařiny, je to jen můj pokřivenej úhel pohledu ;-)
Člen IRIS & IBC
To-Chu
Správce fóra

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod ISD » úte úno 08, 2011 9:04 pm

V pohode.Je dobre vedet takove veci.
Ale spis by me zajimala ta druha otazka.Je to realita?????
ISD
Pravidelný návštěvník

Příspěvekod Joe.cz » stř úno 09, 2011 12:21 am

mě by zajimalo co bys sis představoval jako náplň toho semináře
Joe.cz
Náruživý chovatel bojovnic

Poslední návštěva: pon úno 06, 2017 2:40 pm
Získal poděkování: 10
Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod ISD » stř úno 09, 2011 8:33 pm

Co..??!!
Napriklad jak vybirat ryby do chovu,neco malo z genetiky co se tyka barev.Rady s odchovy atd...
Nebo myslis ze je toho malo,co by se tam dalo zaradit???
ISD
Pravidelný návštěvník

Příspěvekod Joe.cz » stř úno 09, 2011 9:06 pm

ale tyhle veci si prece muzes nacist, na to se nemusi delat seminar
Joe.cz

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod samara » stř úno 09, 2011 9:11 pm

A mohli by tam ucit carovat,aby samce nezrali ikry,ale to je asi nerealne co? :(
samara
Pravidelný návštěvník

Národní vlajka:
Slovakia

Příspěvekod ENZO » čtv úno 10, 2011 1:34 am

Já myslim, že nějaké školení se kdysi řešilo v rámci ČLA, ale nějak to padlo jako (asi?) celý spolek. Ono v ČR se sice používá hlavně jeden standard a sice Tomášův, jen má více názvů. Není mi jasné, jak to je vlastně s ČLA standardem, jestli to vůbec funguje a podle čeho se vlastně tedy posuzuje to "Mezinárodní mistrovství bojovnic ČR a SK". Myslím, že joe.cz mi nedávno v jiném topicu odpovídal, že ČLA žádný standard vlastně nemá nebo se pletu?

! SPLENDENSPOWER !
ENZO
Správce fóra

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod To-Chu » čtv úno 10, 2011 9:28 am

To bude jen důsledek toho, co jsem napsal. Tedy chyba. ČLA žádný standard nemá a naposledy v Plzni Joe taky říkal (nebo mi to říkal Rosťa?), že se chtějí zaměřit hlavně na labyrintní a přírodní formy ryb/bojovnic. ČLA tedy funguje i nadále. Splendensky ale jdou tak trochu mimo ně. Z jejich diskusního fóra dokonce linkují diskuzi na B. splendens rovnou k nám na toto fórum. Óó velké díky!

Nějaká témata k diskuzi nebo přednášce bych si taky uměl představit. Kdo to ale spáchá? Nikdo mě nenapadá.
Člen IRIS & IBC
To-Chu
Správce fóra

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod Joe.cz » čtv úno 10, 2011 12:41 pm

jo ČLA standart nemá, někdo označuje jako standrad ČLA ten Tomášův
a opravdu u nás není někdo kdo by se extra zaměřoval na šlechtěné splendens co vím Rosťa má pár albimarginát, splendens už asi ne a já co jsem na VŠ mám pět a půl ryby a na nějaký chov to zatím taky nevypadá
Joe.cz

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod ENZO » čtv úno 10, 2011 1:05 pm

Já si to myslel... Mně šlo o to, že trio soutěží "Mezinárodního mistrovství bojovnic" se hodnotilo podle standardu ČLA, který ale vlastně neexistuje. Tento fakt pro mne trochu degraduje snahu pořadatelů těchto soutěží.

Co se přednášek týče, neměla Ufinka a Merkur nějakou přednášku na výstavě - už nevím kde?

! SPLENDENSPOWER !
ENZO
Správce fóra

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod ISD » čtv úno 10, 2011 6:42 pm

Tak!!Konecne se to hlo spravnym smerem. :wink:
A co to domluvit na nejake poradene vystave??
Budete poradat neco v Plzni ENZO?Nebo je tu este Melnik..
ISD
Pravidelný návštěvník

Příspěvekod Vivarium » pát úno 11, 2011 3:50 am

Zaznělo zde v tomto vlákně několik zásadních témat a myslím si, že docela důležitých.

V současné době neexistuje u nás (Čechy a Slovensko) oficiální platný standard vhodný pro posuzování moderních forem bojovnic Betta splendens. Výstavy, které se přádají (Mělník, Bratislava, Plzeň....) jsou posuzovány podle Splendenspower.cz Betta Show Handbook. Autorem je Tomáš Chuda a můžeme mu za to poděkovat, že existuje. Nic lepšího v současné době u nás není. Myslím si, že jako výchozí materiál pro posuzování jak tria soutěží "Mezinárodního mistrovstí bojovnic" tak i výstavy v Plzni je dobrým základem a bez něj by tu žádná výstava nebyla. V současné době jeho použití není ani degradací snah pořadatelů.

Je otázkou jak pokračovat dál. Nejjednodušším řešením je zachovat stávající stav a výstavy dál pořádat na tomto základě. Druhou možností je vytvořit oficiální standard. Nositelem tohoto standardu pak ale asi nemůže být jen volné sdružení chovatelů, ale chovatelský klub nebo spolek českých a slovenských chovatelů bojovnic Betta splendens. Jak už zaznělo v předchozích příspěvcích, tak to už asi nemůže být ČLA, která se dnes zaměřuje spíše na jiné druhy bojovnic. Takže je na zvážení, jestli nezaložit speciální klub chovatelů bojovnic. Nemá asi smysl, aby tato organizace vymýšlela svůj vlastní standard, jako nejvhodnější mi připadá spolupráce tohoto klubu s IBC, kde standard již existuje a lze jej tedy převzít i pro pořádání výstav u nás. Podle mého názoru to je jediná cesta k zavedení oficiálně platného standardu u nás. Zároveň tak umožní i mezinárodní spolupráci se zahraničím. Založení klubu a jeho začlenění k IBC by mělo být zájmem hlavně chovatelů bojovnic. Pokud by se tato vůle nenašla, tak potom debaty nad standardem ztrácí smysl a je vhodné přijmout současný stav jako obecně platný a pokračovat v pořádání výstav ve stejném duchu jako doposud. Zásadní slovo by k tomu měl říci i Klub.Akva.sk, který by případně mohl být i tím klubem, který pod svá křídla vezme chovatele bojovnic a ve spolupráci s IBC by mohl být i nositelem oficiálního standardu v Čechách a na Slovensku. Případně spolek IRIS v Plzni.

V několika předchozích příspěvcích padla otázka osobního setkání chovatelů bojovnic a otázka semináře. Výstavy jsou k tomu ideální příležitostí. Pokud by vznikl jakýkoliv klub nebo spolek, tak je to i dobré téma na jeho činnost. Seminář podle mého názoru má velký smysl. Mezi Vámi chovateli je jistě hodně lidí, kteří mají k problematice chovu bojovnic co říci, ať už se jedná o genetiku, klasifikaci nebo praktické otázky chovu a odchovu. Na květen 2011 chystáme 3. ročník výstavy Vivarium Betta Show a mohla by to být dobrá příležitost seminář uspořádat. Stále přemýšlím, jak letošní ročník uspořádat a hodně by mě zajímal i Váš názor. Variant je několik:

Jednodenní výstava - výstava by byla jen v sobotu, po obědě by mohlo být setkání chovatelů spojené s přednáškami, po jeho skončení, třeba v 16 hodin by mohlo být vyhlášení výsledků výstavy a dražba bojovnic a výstava by skončila.

Dvoudenní výstava - otevřená by byla v sobotu a v neděli. V neděli by mohlo být setkání chovatelů s seminářem třeba od 10 hodin a po obědě opět vyhlášení výsledků, dražba.
Velice by mě tedy zajímalo, která varianta je pro Vás chovatele nejlepší.

Zároveň přemýšlím i o termínu, láká mě myšlenka udělat výstavu ve stejný termín jako je jarní akvaristická burza v Úvalech, takže by pro mnohé bylo třeba dobré dopoledne navštívit Úvaly a odpoledne výstavu bojovnic na Mělníku. Zajímal by mě také Váš názor na tento termín.

Pokud by byl zájem, tak je možné akci pro chovatele zopakovat vícekrát do roka i bez výstavy. Zázemí a možnosti Vivaria jsou plně k dispozici.
Vivarium
Pravidelný návštěvník

Poslední návštěva: ned črc 26, 2015 7:34 pm

Příspěvekod ISD » pát úno 11, 2011 7:26 am

Dekuji za nazor pane Kucero.
Podle me by se spise hodila jednoteni akce.Jelikos spousta lidi zrovna neni z blizkeho okoli.Leda ze by se domluvil v okoli spani...
ISD
Pravidelný návštěvník

Příspěvekod To-Chu » pát úno 11, 2011 9:18 am

Jen ve zkratce, večer možná trochu obšírněji, stávající standard měl být hned po vzniku každým rokem revidován a upravován tak, aby se co nejvíce přiblížil standardu IBC a tím se pozvolna zlepšil i chov našich chovatelů. V základě je mu podobný, a přitom natolik odlišný, že když měl ENZO na výstavě v Plzni pozvaného certifikovaného posuzovatele IBC, málem by diskvalifikovala 1/3 ryb podle regulí jejich standardu.

Z mnoha důvodu jsem si přál, aby se standard vyvíjel a i přestože jsem vyslovil přání, že pokud se toto nebude dít, nebude se používat, tak se dál používá pod hlavičkou ČLA. Když se na něj občas někdo zeptá, tak nikde není k nahlédnutí. Není možné stát se členy IBC a napřesrok zde pořádat výstavu podle jejich standardu. Není to jen o tom jaké „nároky“ klade standard na kvalitu chovu, to že není volně k použití, ale i o tom, kdo se těchto výstav můžeš účastnit a to už je zase o té spolkařině. Tohle je skutečně na společnou diskuzi.

A zachovat stávající stav a výstavy dál pořádat na tomto základě by taky nemělo být řešením. Nelíbí se mi, jak je k tomu přistupováno. Navenek to vypadá úžasně, ale já zde vidím pár zásadních rozporů.
Člen IRIS & IBC
To-Chu
Správce fóra

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod Vivarium » pát úno 11, 2011 12:31 pm

........ stávající standard měl být hned po vzniku každým rokem revidován a upravován tak, aby se co nejvíce přiblížil standardu IBC a tím se pozvolna zlepšil i chov našich chovatelů......

S tím se dá jedině souhlasit, zřejmě tato cesta by byla pro podmínky u nás asi nejpřijatelnější. Neznám přesně podmínky pro výstavy IBC, asi by to bylo nyní problematické kompletně je převzít, ale měl by to být cíl, kam se postupem času dostat nebo přiblížit. Je ale potřeba se domluvit a začít na rozvíjení stávajícího standardu pracovat tak, aby byl k dispozici k pořádání výstav u nás a udělalo se tak v celé věci jasno. Forma práce na rozvíjení standardu záleží hlavně na domluvě a spolupráce mezi chovateli.
Vivarium
Pravidelný návštěvník

Poslední návštěva: ned črc 26, 2015 7:34 pm

Příspěvekod barky » pon úno 14, 2011 10:57 am

Ahojte,

vela uz povedal Tomas Kucera, ale dovolte aj mne sa vyjadrit k niektorym poznamkam diskutujucich, tak aby som snad vniesol trochu svetla do niektorych casti tejto diskusie.

Sutazne vystavy bojovnic organizujeme kazdorocne (KLUB.AKVA.SK) v podstate od vzniku nasho klubu a od prvej vystavy sme pouzivali To-Chu-ho standart - nemam teraz pri sebe vsetky podklady a propozicie ale ak sa nemylim, na propoziciach sme ho po dohodne s To-Chu-om oznacili ako standart "CLA" (na presnom nazve teraz nezalezi) kedze to bol standart novy - dostavali sme velmi vela otazok ako ten standart vyzera, kto vlastne bude posudzovat, preco nepouzivame ten stary IGL a podobne - stalo nas to dost usilia na kazdom stretnuti so zastupcami inych klubov presvedcit ich aby skusili pouzivat tento standart - zial dlho sme boli osamoteni - co bol relativny paradox ze standart ceskej labyrintkarskej asociacie sa v praxi na sutazi pouzival iba na slovensku.
Neskor ked ludia videli ze sa u nas pravidelne schadza velky pocet sutaznych ryb ako HM, PK a CT - ktore v IGL nefigurovali a de fakto sa nedali podla neho posudzovat sa nazor pomaly menil a tento standart skusili pouzit aj v Martine, neskor aj v Melniku a v Plzni.
Po tom ako CLA ako organizaciu To-CHu opustil sme mali diskusiu ci vobec mozeme tento standart pouzivat, pod akym menom a podobne... Po zvazeni roznych faktov sme sa rozhodli ponechat nazov standartu na propoziciach tak ako bol akurat sme ho dali do uvodzoviek a pridali informaciu ze standart je podobny standartu IBC.
Snad su vyssie uvedene poznamky dostatocnym vysvetlenim preco aj prve minulorocne majstrovstva boli posudzovane podla tohto standartu - skratka preto ze u nas nic lepsie neexistuje (este rad vdaka To-CHu) pomenovanie "CLA" sme v nom nechali len kvoli historii aby ludia vedeli ze posudzovat sa bude podla toho isteho standartu podla ktoreho sa posudzovalo vzdy v Bratislave.
Osobne si nemyslim ze by to nejako degradovalo nasu snahu - treba si totiz uvedomit ze aj ked vacsina ludi ktory sa venuju bojovniciam a maju internet poznaju toto forum - zial ked pride k vystavam ludia registrovani na tomto fore predstavuju vyraznu mensinu vystavujucich chovatelov - tym ostatnym by oznacenie handbook SPW nic neohovoril a to by mohlo ohrozit ich rozhodnutie poslat ryby na vystavu kde sa bude hodnotit podla standartu ktory nepoznaju (resp. poznaju ale podla ineho mena)
Moj klub: klub.akva.sk
barky
Čestný člen

Poslední návštěva: čtv dub 20, 2017 1:15 pm
Národní vlajka:
Slovakia

Příspěvekod To-Chu » pon úno 14, 2011 12:58 pm

To, proč i nadále zůstalo pojmenování standardu v propozicích pod označením ČLA se mi dostalo jen jako vysvětlení a nějak jsem neprotestoval. Jenže málokdo přijme nadsázku uvozovek, obzvláště když jej ostatní nadále vydávají za regulérní dokument ČLA. Těm důvodům rozumím, možná se ta změna ale měla provést hned před dvěma roky, aby se to dostalo do širšího podvědomí. Jak by tomu bylo letos bez této diskuze?

Jak je to s podstupovanými informacemi k těmto soutěžím? Vyhlášení mistrovství, termíny jednotlivých kol, informace o posuzovatelích, propozice, přihlášky, informace k tomu jak rybky dostat na výstavu a z výstavy, co vše je nebo není podmínkou pro účast a tak podobně. Část z toho se samozřejmě v různém směru a na různých místech vyskytla, ale ne centralizovaně s pravidelnou osvětou. Pak bych se možná pozastavoval nad tím, kolik uživatelů fóra se na těchto výstavách aktivně účastní a přemýšlel nad tím proč tomu tak je. Pokud ale, s prominutím, mezinárodní mistrovství necelý měsíc před výstavou ohlašuje "nějaký" soukromník z Mělníka… To je pak ta odezva asi menší, a ostatní vystavující jsou motivování něčím jiným. Milop mi to sice vysvětlil, stejně tak jsem mu ale řekl, jak se to jeví mně. Fórum je sice populární, ale není žádnou centrálou, napovídá tomu i vaše působení zde ;-)

Nedalo by se inspirovat předchozími zkušenostmi, tím jak (ne)funguje IKGH, ČLA, IBC atd a zlepšit to, zpopularizovat to? Byly na to tři roky, letos se pokračuje čtvrtým rokem. Připomínky ke standardu jsi měl i ty barky, to se ke mně ale dostalo úplně odjinud, ne jako tvůj podnět k revizi. Vzhledem k tomu jak to loni proběhlo v Martině a Ba možná žádný standard ani nepotřebujeme, postačilo by to jen tvarově vyškatulkovat :-) Ono se těch 100 ryb zatím vždycky sešlo.

Proč je to s IBC komplikovanější tuší i barky, něco sám zjišťoval, něco jsem mu e-maily kdysi tlumočil. Donedávna ještě bylo nutné, aby alespoň 5 členů jednoho spolku bylo jejich individuálními členy, teprve pak se dá jednat o Chapter of IBC, které mohou pořádat výstavy podle jejich standardu (dnes to možná bude trochu jinak). Na tyto výstavy se ale musí zvát certifikovaní posuzovatelé. Standard není volně k použití, takže výstavu by mohlo pořádat jedině KAS, v Mělníku by to zase mohlo být pořádané jedině pod záštitou KAS. Jeden rok se sestává ze dvou soutěžních sezón, zde je potřeba předem nahlásit a schválit termíny, aby se výstavy vzájemně nekryly termínem. Musí mezi nimi být odstup. Jsou různé úrovně výstav. Jsou zde nějaké členské poplatky pro IBC, výtěžek z aukce se dělí mezi pořadatele, chovatele a IBC. Soutěží se mohou účastnit jen členové IBC nebo KAS, nově příchozí se mohou účastnit jen první sezóny, nejčastěji v New Breeder Class nebo regulérní výstavní třídě (tvrdší konkurence), ale příští sezónu se už musí účastnit jedině jako členové KAS/IBC. Standard klade relativně vysoké nároky na kvalitu chovu, o tom jsem se ale už zmiňoval. Proto není tak snadné stát se členem a v květnu pořádat výstavu podle jejich regulí. Kdyby toto ale nemělo nějaký přínos, nerozšíří se americké IBC po celém světě s výstavami, kde mají nejméně 150 ryb. Pravidelně zde vystavují i asijští chovatelé.
Člen IRIS & IBC
To-Chu
Správce fóra

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod To-Chu » pon úno 14, 2011 1:14 pm

A jeste jedna poznamka. V Martine se standard pouzival od roku 2008, kdy ho tam zavedla Lenka.
Člen IRIS & IBC
To-Chu
Správce fóra

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod To-Chu » stř úno 16, 2011 12:05 pm

Včera jsem zatím jen e-mailem oslovil Jiřího Plíštila (http://aquatab.net/) a požádal o vyjádření k možnosti publikovat standard mezi jeho projekty, jako jsou česká názvosloví a standard skalár. V případě, že bude vůle společně zapracovat na připomínkách a revizi standardu, mohla by se zde naskytnout možnost tomu mimo jiné dát formu řádného díla.

Co se nějakého meetingu týče. Naskýtá se možnost obrazové prezentace z návštěvy veletrhu Aqua-Fish, kde nám dnes Peter potvrdil účast 232 ryb v soutěži. Mohlo by to být doplněno o nějaké postřehy a rozdíly k tomu, jak to chodí u nás a u nich, standard IBC a tak nějak obecně.
Člen IRIS & IBC
To-Chu
Správce fóra

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod ISD » stř úno 16, 2011 4:11 pm

Tak to by bylo super..!!! :D
A na jak dlouho to typujes stim upravenim standartu(casove)?Kdyz se tedy vse povede,tak jak ma..
ISD
Pravidelný návštěvník

Příspěvekod To-Chu » stř úno 16, 2011 4:38 pm

To nezáleží na mně a jestli vůbec, tak bych to viděl nejdřív v druhé pozdní půlce roku :-)
Člen IRIS & IBC
To-Chu
Správce fóra

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod ISD » stř úno 16, 2011 8:22 pm

Doufam ze se to povede!!!!
A jake tomu davas sance??Jako zainteresovana osoba? 8)
ISD
Pravidelný návštěvník

Příspěvekod To-Chu » stř bře 02, 2011 11:02 am

Jiří Plíšti souhlasil s případným publikováním standardu pod hlavičkou Aquatab.net. Loga a šablonu dokumentu pro sazbu by poskytl.

Kdo nezná, poukazoval jsem na tyto projekty:
http://aquatab.net/clanky/propozice-a-s ... rophyllum/
http://aquatab.net/projekty/

Vytvořit Chapter of IBC není tak složité, jak se zdálo. V podstatě platí, co už bylo řečeno dříve a z určitého úhlu pohledu je členství v IBC a pořádání mezinárodních výstav podle jejich regulí jednoznačným přínosem, jak pro spolek tak naše chovatele. V chystané reportáži z Aqua-Fisch budou některé tyto kontrasty s našimi výstavami zmíněny.
Člen IRIS & IBC
To-Chu
Správce fóra

Národní vlajka:
Czech Republic