kyros

Jste nově zaregistrováni, chováte Betta splendens nebo jste stejnými nadšenci jako my? Představte se nám a pochlubte se, jaké formy splendensek chováte ;-)

kyros

Příspěvekod kyros » sob srp 18, 2007 10:19 am

Obrázek

Obrázek

uz par dni sledujem dianie na tejto stranke a konecne som sa rozhodol aj ja sem dat par fotiek s mojimi rybkami .je to cerveny HMPK par stary asi 4,5 mesiaca a je to import s thajska tak isto ako black HMPK par stary asi okolo 3mesiacov. fotky co mam su zatial len s chovatelovych nadrzi ale casom dam aj z tej mojej -momentalne mam pokazeny fotak. su umiestnene v 37 litrovej nadrzi... spolu obe samice a s nimi je tam dany cerveny samec a v 1,5 litrovom pohari je tam s nimi este aj cierny samec. teplota je nastavena okolo 29 stupnov celsia. za par dni bude mat cierny par pripravene svoje vlastne akvarko a bude tam mat mensiu teplotu okolo 26 stupnov.mam ich uz doma okolo 2 tyzdnov.su krmene mrazenou patentkou ,ktoru s chutou pozieraju.daval som im aj lyofilizovane nitenky no tie zatial odmietaju .gamarus primaju no nie v takom mnozstve ako patentky.pred par dnami som im kupil granule tetra diskus -nic specialne pre betty nemali-mal som zaujem o znacku hikari betta.spolu s rybkami my thajsky chovatel poslal aj mandlove listy ALMOND LEAVES no bohuzial neviem ako ich pouzivat -v literature som sa docital ze sa pouziva jeden list na 10 galonov co je zhruba ak sa nemylim 47 litrov alebo nejak tak ,ale neviem ci tie listy mam len vyluhovat ,alebo maju byt stale vo vode a huminove kyseliny sa budu uvolnovat postupne? zatial je v nadrzi vzdy jeden list .takto som tam uz vystriedal zo dva ,ked uz boli prilis znicene boli vymenene..a prave na tomto mieste by som sa chcel obratit na vas skusenejsich -s pomocou pri rieseni mojho problemy ako pouzivat spravne tie listy? velmi by ma potesil vas nazor na moje rybky-za predpokladu ze sa mi spravne podarilo sem umiestnit obrazky-co je vo hviezdach :D sledujem velmi dianie na tomto fore preto budem za kazdy nazor povdacny :D inak cierny samec uz predtym postavil hniezdo lenze bol tam len s ciernou samicou a ikry nikde-mohlo to byt sposobene tym ze ikry cierny ryb zvyknu popukat ,alebo tym ze sa nevytreli a asi po tyzdni som dal sancu cervene samcovi a ten teraz stavia hniezdo na polystyrene..v nadrzi je dostatok rastlin -tak mi nejde do hlavy preco aj jeeden aj druhy radsje uprednostnia polystyren .
kyros
Kolemjdoucí

Poslední návštěva: pon pro 24, 2007 11:39 am
Poděkoval: 0
Získal poděkování: 0

Příspěvekod Kačka » sob srp 18, 2007 5:15 pm

HMPK BLACK - nadhera :o
Kačka
Pravidelný návštěvník

Poslední návštěva: stř kvě 07, 2008 5:11 pm

Příspěvekod cmeliak » sob srp 18, 2007 8:41 pm

ono je tažke sa takto vyjadrit ku kvalite rýb podľa toho bodoveho systemu čo si tu dal, je vidno že su to kvalitne ryby, a da sa snimi veľa robit..ale ak si dobre spominam ty si mi pisal na mail ohladne tých HMPK black....stými čerenými pri zaistení spravnych podmienok mať problém pri množeni nebudeš ale pri tých Blck nechcem ta strašiť tam si niesom istý. Mandľovnik som nikdy nemal sa mi ho nepodarilo zohnať..ale viem že mnohý chovatelia ho maju v nadrži hodený len tak.....ale na to ti presne neodpoviem.
cmeliak
Chovatel bojovnic junior

Poslední návštěva: sob črc 30, 2016 3:16 pm
Získal poděkování: 1

Příspěvekod kyros » sob srp 18, 2007 8:52 pm

jasne ta anketa to je len tak s recesie -chcel som vyskusat ci mi ju tam prida...a co ako su na tom tie tvoje vytery co som chcel prednedavnom? a dik s tym mandlovnikom aj to malo mi pomoze :D nemyslis ze tam bude pri prilisnom hnity az prilis vela dusikatych latok? s tymi black som si toho vedomy,ale najprv dostanu sancu cervene az potom cierne-vies tak strasne sa mi pacili ze som nemohol odolat :D uz dho tu neboli ziadne foto od teba -ako sa ti dari s rybami? vsak sa pochval :D dik za nazor
kyros
Kolemjdoucí

Příspěvekod cmeliak » sob srp 18, 2007 8:56 pm

pokiaľ ta mmaj nejaku tu rastlinu, či uz normalnu alebo plavajucu tak ta dusikaté latky s radosťou prijmne, ale aj tka musis každých par dní menit vodu....takže dusikatých latok by osm sa nebal. MOje odchovy....to je komplikovane....stoho co mi tu zostalo riešim a mam aj fotky len som mal menšie problemý s USB na pc ale behom dneska by som ich mal uploadnut.
cmeliak
Chovatel bojovnic junior

Příspěvekod kyros » sob srp 18, 2007 9:05 pm

jasne mam tam dost rastlin. nejake ceratophyllum demersum,cryptocoryne,vallisneria spiralis- este by som tam chcel nejaku pistiu a uz budem aj s tym spokojny :D a s tymi dusikatymi latkami-jasne ze pravidelne vymienam vodu.len ohladom jej doplnania neviem ci by bolo lepsie destilovanu kvoli uhlicitanovej tvrdosti ,alebo ty pridavas normalnu odstatu? musim to nejak s tym mandlovnikom vymysliet nech mam stale k dispozicii na doplnanie dobru kvalitnu vodu :D a inak neviem ci sa to tu uz niekde preberalo-dost je to mozne ale pri kvante prispevkov cloveku vypadne-cim ty krmis thajcanov? mne zatim dost krmiv odmietaju a nechcem ich hned prvych par tyzdnov stresovat s tym ze ich budem nan ucit .zeru ti lyofilizovane krmivo? mne len mrazene zatim a chcem aby to mali co najpestrejsie
kyros
Kolemjdoucí

Příspěvekod cmeliak » sob srp 18, 2007 9:34 pm

ja pridava ( použivam ) jedine odstatu vodu min 24 hodin...chovateľ od ktoreho som bral mi to vyslovene kazal. Krmim ich len patentkami mrazenými a občas grindal. Použival som aj drosophilu ale skapala mi....
cmeliak
Chovatel bojovnic junior

Příspěvekod kyros » sob srp 18, 2007 9:48 pm

s tymi patentkami to mame spolocne a grindal budem do dvoch tyzdnov mat tiez nasadu.celkovo je tu u nas v bb s tym problem nieco podobne zohnat ,aspon to tak vyzera :D a s tymi muskami si mal ake skusenosti? zrali ich bez problemov?uz som nad nimi rozmyslal dakedy davno- s kade si zohnaval nasadu?
kyros
Kolemjdoucí

Příspěvekod cmeliak » sob srp 18, 2007 9:53 pm

žrali to veľmi dobre, bolo to fakt kvalitne krmivo.....kupil osm to cez net...musim tam hladať.....grindal je tiez veľmi dobrý ale aj snim su určite starosti na udržbu a krmenie..ale oplati sa..i ked pri čistení-taký smradek si nezažil.....
cmeliak
Chovatel bojovnic junior

Příspěvekod kyros » sob srp 18, 2007 10:05 pm

s tym grindalom si viem predstavit :D))))) s tym posielanim cez net -radsej nie-stacilo mi ked som musel vybavovat pol dna na poste aby mi dali moje ryby :D a s tymi muskami-niekde som cital ze pri ich pouzivani maju samice viac iker-a inak musky su v dvoch variantach jedna bezkridlova a druha s kridlami-aku si mal ty ? a skusal si aj nejake koretry,alebo este nejake ine mrazene krmivo?dik velmi pekne za rady-aj ked su to len take detaily aj tak mi dost pomaha tvoj nazor-predsa len mas viac skusenosti :D
kyros
Kolemjdoucí

Příspěvekod cmeliak » sob srp 18, 2007 10:12 pm

no ono maju obidve formy krídla akurat ta jedne - Vestigal nelieta...ale zase pekne rýchlo behaju a lozia...vlastna skusenosť....ono vraj podporuju u rýb chut do trenia....a s posielanim cez poštu by si nemal problem by ti to prislo nrmalne ako dobierka....
cmeliak
Chovatel bojovnic junior

Příspěvekod kyros » sob srp 18, 2007 10:19 pm

mas s tym pravdu -ja som do doplietol nelietajucu som bral automaticky za bezkridlovu formu-co je chyba.v com to podla teba moze byt ze ten cierny samec len staval hniezdo staval a nic z toho -myslis ze by tie ikry stihli dopukat skor nez som si ich stihol vsimnut? nevies kto s ludi co poznas s tejto brandze robi cierne? a inak ty zvyknes davat do trenia ak sa nemylim ryby v pomere pohlavi 1: 1 nie?
kyros
Kolemjdoucí

Příspěvekod cmeliak » sob srp 18, 2007 10:22 pm

ja si myslím že sa ani nevytreli....neviem nepostrehol som či si ikri videl či nie....ale veľká pravdepodobnosť že ci haj pripadne zožral
cmeliak
Chovatel bojovnic junior

Příspěvekod To-Chu » sob srp 18, 2007 11:37 pm

Zdravím. Krásné ryby, co že ses s nimi tak dlouho ostýchal? Jsem rád, že je tu další nadšenec pro PK betičky. Od jakého chovatele je máš? Podle těch fotek a stupnice se to hodnotit nedá, nehlasoval jsem.
Jikry černých samic (oplodněné černými samci) se prostě jen nevyvíjí, tak jak mají a nic se z nich nevylíhne. Rozhodně nepukají. Pravděpodobnější je, že je samec jako nevyvíjející se pozřel, případně je žral hned při tření nebo se vůbec nevytřeli, ale to bys mohl poznat podle bříška samičky. Nepřeji ti to, ale myslím si, že ten páreček bude neplodný. Černé ryby by se neměly kupovat v párech z jednoho vrhu. Vždy jen kvalitní černé samce a samice barevné variety zvané jako "black lace" nebo kvalitní kovově modré (steel blue) samice.
Listy používej tak jak jsi to nastudoval. Bylo by ale dobré si je šetřit a používat jen ve vytíracích nádržích a v těch, kde odrůstá plůdek. Listy ti v nádrži vydrží velmi dlouho – tlít a rozpadat se začnou až po několika týdnech, pokud nebyly příliš zlámané a tak podobně.

Fotky sem už nahrávej jedině přes fórum. Tu funkci jsem ti už povolil.
Člen IRIS & IBC
ตัวข้ามีกำลังดังพระยา ปลาในมหาสมุทร
-= :twisted: SPLENDENSPOWER :twisted: =-
To-Chu
Správce fóra

Obrázky: 88
Poslední návštěva: čtv pro 07, 2017 1:10 pm
Poděkoval: 9
Získal poděkování: 31
Národní vlajka:
Czech Republic
Pohlaví: Muž

Příspěvekod kyros » ned srp 19, 2007 10:41 am

TO-CHU:trable s pocitacom -pokazeny disk cize az vcera som bol na nete od vtedy co ich mam doma :D jasne PK betty ma so vsetkych asi najviac. mam ich od paradorma intuadona-aspon myslim ze som to neskomolil -ak hej tak to potom zeditujem. ta stupnica je tam len tak -chcel som si proste vyskusat ako bude vyzerat ked spravim nejaku anketu a napadla ma prave tato debilna otazka :D s tymi ciernymi bol som od cmeliaka upozorneny este skor ako som ich kupil ze moze byt problem s popukanim ikier-teraz uz viem ze sa nevyvyjaju a nie dopukaju.ale ide o to ze cierna je moja najoblubenejsia farba a ten samec ked som ho videl na foto tak ma proste ocaril a aj ked sa mozno nedockam jeho nasledovnikov-za tu radost ktoru s neho mam mi tie prachy stali.vsak pri najhorsom pokial su z jedneho vrhu tak samcovi kupim inu samicku a samicke nejakeho ineho samca.asi sa budem musiet este raz po dlhych rokoch kuknut na mendelisticku dedicnost -ale ak si dobre pametam tak aj pri krizeni cierneho s cervenym by sa mi pri F2 generacii zjavila znova cierna a cervena farba aku mali rodicia? neviem ci to tak plati aj u ryb ,lebo v knihach co mam je to uvedene na pripade sliepok :D)) cim to podla teba moze byt ze su taketo problemy prave s ciernymi-raz som si v nejakom tvojom starsom prispevku cital nieco o verzii ze ikry ozaruju nejakymi lucmi a preto vznika cierne sfarbenie..s tymi listami som ti velmi povdacny za radu .ty tiez pouzivas nejaky extrakt na baze tych listov ak sa nemylim? predsa len cital som vela tvojich prispevkov a sem tam sa nieco popletie,ale ak si dobre spominam ty tiez pouzivas nejaky extrakt attison betta a ten je tiez na baze tych listov nie? s tymi fotkami dik ze si mi to povolil... v pondelok uz hadam budem mat foto s vlastnej nadrze -tak potom som zvedavy na tvoj nazor ako som to tam zariadil .a podla toho bruska samicky by som tipoval ze sa ti cierny asi vytreli-skoda
kyros
Kolemjdoucí

Příspěvekod cmeliak » ned srp 19, 2007 10:50 am

ak ho chces ohodnotiť sprav nejake fajn foto a hod ho na ohodnotenie tam kde je na to miesto, al a jtak to bude len približné..tam sa dozvieš viac, je to tam pisané čo a ako sa hodnotí, už sa tma nejaké ryby hodnotili.
cmeliak
Chovatel bojovnic junior

Příspěvekod kyros » ned srp 19, 2007 10:57 am

jasne cmeliak -v pondelok je to tam .tie hodnotenie tam som si pozeral
kyros
Kolemjdoucí

Příspěvekod To-Chu » pon srp 20, 2007 12:01 am

kyros píše:...cim to podla teba moze byt ze su taketo problemy prave s ciernymi?

Melanin, jak jej obecně známe, je v podstatě vytvořený z alaninu – aminokyseliny. Chemickou interakcí kontrolovanou enzymy je přeměněn v tyrozin. Pak je tady pár dalších syntéz a dalších chem. reakcí, které mi nejdou do hlavy. Výsledkem toho je DOPA (zkratka něčeho co ani nevyslovím), jenž je dále kontrolován enzymem, zvaným jako tyrozináza. Rybky postrádající tento enzym ve škáře se jeví jako bezbarvé nebo jako albíni. Formováním a dalšími reakcemi je DOPA uvnitř melanocytů ve zkratce a ve výsledku dekarboxylován na barevnou substanci. Tato substance se sama vzájemně kombinuje v procesu zvaném polymerizace a tím zavdá vzniku samotného pigmentu – melaninu.
No, tohle nám v podstatě bez adekvátního vzdělání nic nepřinese, chápu jen napsané souvislosti. Zpět ale k otázce... Jakmile křížíme čistě černé ryby, hromadí se DOPA, cosi kdesi zase vzniká a dále ovlivňuje, ve výsledku tedy selhávají různé buněčné funkce a jikry se více nevyvíjejí. Tak asi tak :-)

Ph.D. Robert J. Goldstein – The Betta Handbook

kyros píše:...mendelisticku dedicnost -ale ak si dobre pametam tak aj pri krizeni cierneho s cervenym by sa mi pri F2 generacii zjavila znova cierna a cervena farba aku mali rodicia? neviem ci to tak plati aj u ryb ,lebo v knihach co mam je to uvedene na pripade sliepok :D))

Teoreticky tomu tak bude, kdyby černá byla prezentována jen jedním genem, jakože není. Pro podobná křížení se ale používají kovově modré barvy pro snadnější a jistější výsledek, díky spodní černé barvě, na níž se teprve reflektuje modré zbarvení.

kyros píše:raz som si v nejakom tvojom starsom prispevku cital nieco o verzii ze ikry ozaruju nejakymi lucmi a preto vznika cierne sfarbenie..

Nevzniká (jako že by to dělali pravidelně s každým spawnem :-)), kdysi dávno to jen zavdalo vzniku celoplošně černých ryb. Otázkou ale je jestli je to pravda, ony se totiž dají prostě i jen vyšlechtit. Každopádně když jsem se začínal věnovat tomuto hobby, tahle informace se ke mně dostávala z různých pramenů, takže to ve mně jaksi zakořenilo. Jakékoliv historky a báchorky podobného rázu většinou ale mívají nějaký pravdivý základ... :-)
Člen IRIS & IBC
To-Chu
Správce fóra

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod kyros » pon srp 20, 2007 10:08 am

to-chu:tak vdaka ti velmi pekne za poucne informacie..najme ta prva chemicka cast ma uputala. ty mas tu knihu od GOLDSTEINA? zakladnym chemickym pojmom z tej state rozumiem-teda nie vsetkym.pozrem si v knihe chemie co mi este ostala s vysky nieco o DOPA ak tam daco najdem a potom sa o tom vyjadrim obsirnejsie.. s tym krizenim ze je lepsie pouzit kovovo modru farbu -to bude pravda,lenze ja mam teraz k dispozicii len cierne a cervene a budem musiet s nich nieco vykuzlit :D))) s tym rontgenovym ziarenim-jasne ze nie pri kazdom vytere..ono to asi podla mna najparvdepodobnejsie pouzili len preto aby im vznikla nejaka mutacia a tu dalej stabilizovali-cize len na vytrvorenie vychodzich foriem-tot moj nazor :D vdaka este raz idem studovat chemiu a pokusat sa fotit a vecer tu uz hadam budu moje fotky -ak ma s tej chemie neprepne :D
nechapem jednej veci -preco si doteraz este ziadnu knihu nenapisal ked si tak dobry?zaujemcov by si mal urcite vela :D
kyros
Kolemjdoucí

Příspěvekod kyros » úte srp 21, 2007 9:17 am

to-chu : pod skratkou DOPA sa skryva- DIHYDROXYPHENYLALANIN ?? alebo to bolo nieco ine? vcera som skusal robit fotky ale nejak sa mi nedarili-ty co mas fotky tak si ich robil so stativom? tie moje neboli dost jasne a ked som to priblizil tak sa mi zase klepali ruky-co uz dnes skusam znova-raz to vyjde tak aby som bol s tym spokojny :D ktore bunecne funkcie zlyhavaju pri nadmernej hladine DOPA? tu poslednu reakcii pri ciernych rybach by si nemohol sem prosim ta vypisat celu?dost by mi to pomohlo
kyros
Kolemjdoucí

Příspěvekod ENZO » úte srp 21, 2007 12:42 pm

kyros píše:to-chu : pod skratkou DOPA sa skryva- DIHYDROXYPHENYLALANIN ?? alebo to bolo nieco ine? vcera som skusal robit fotky ale nejak sa mi nedarili-ty co mas fotky tak si ich robil so stativom? tie moje neboli dost jasne a ked som to priblizil tak sa mi zase klepali ruky-co uz dnes skusam znova-raz to vyjde tak aby som bol s tym spokojny :D ktore bunecne funkcie zlyhavaju pri nadmernej hladine DOPA? tu poslednu reakcii pri ciernych rybach by si nemohol sem prosim ta vypisat celu?dost by mi to pomohlo

Za názvem DOPA se skutečně skrývá 3,4-dihydroxyfenylalanin (v českém názvosloví se vyznačuje poloha vedlejších řetězců). DOPA je aminokyselina a prekursor Melaninu. nevim co k tomu víc napsat....
ENZO
Správce fóra

Obrázky: 11
Poslední návštěva: stř zář 20, 2017 12:21 pm
Poděkoval: 2
Získal poděkování: 29
Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod Lenka* » stř srp 22, 2007 2:11 pm

To-Chu píše: ...díky spodní černé barvě, na níž se teprve reflektuje modré zbarvení.

Existuje také MODRÁ "PODKLADOVÁ" barva???

Čím se "black lace" liší od klasické černé???

Smím křížit black lace x black lace???

Jinak si zatím prostoduše myslím (neznaje DOPA), že z křížení červených a černých (černo-modrých) vznikne mix červenomodrého potomstva, možná u některých jedinců se skrytými geny černé.
Kdyby mohla být černá čistokrevná, bylo by to jiný kafe. Ale aspoň je trošku vzácnější.
Lenka*
Lenka*
Bettman

Poslední návštěva: ned úno 03, 2013 12:21 am

Příspěvekod KyrosUK » stř srp 05, 2015 9:03 pm

Aka nostalgia citat si toto po tolkych rokoch...nakoniec som s tymi ciernymi zmenil plany a podarilo sa mi rozmnozit len cervene,ale potom som musel odist pracovat do holandska tak som s chovom betta nacas skoncil,ale teraz som v londyne a chcem zacat s chovom znova. Nakolko sa mi pred rokmi thajske importy osvedcili tak som si objednal dva pary s internetu. Jeden samec red cooper giant hmpk a golden cooper hmpk a dve samice.
KyrosUK
Kolemjdoucí

Poslední návštěva: úte zář 15, 2015 10:02 pm

Příspěvekod To-Chu » úte srp 11, 2015 5:16 pm

To zní pozitivně takový návrat ke starému hobby :-)

Gianty musíš třít dokud jsou mladí. Starší rybky se už tak ochotně netřou a skutečně velké kusy, samci, mají pak problém obejmout samici.

Jinak v UK nedávno proběhla snad první a jediná výstava bojovnic vůbec. Určitě bude i napřesrok v červnu v Barnsley. V aukci se tam dají koupit ryby od Asijských i Evropských chovatelů a někteří z nich patří ke špičce.

Taky by tě mohlo zajímat tohle, taky novinka:
http://www.amazon.com/dp/1508888469/ref=cm_sw_su_dp

Sice ji doma ještě nemám, ale můžu ti ji jedině doporučit - autora znám... V UK je dostupná ve dvou hardcover verzích. Ta kvalitnější (lepší vazba, papír, kvalita foto) je už ale hodně drahá.
Člen IRIS & IBC
To-Chu
Správce fóra

Národní vlajka:
Czech Republic