Chelsea

Jste nově zaregistrováni, chováte Betta splendens nebo jste stejnými nadšenci jako my? Představte se nám a pochlubte se, jaké formy splendensek chováte ;-)

Chelsea

Příspěvekod Chelsea » úte srp 25, 2015 8:01 pm

Ahoj,
jmenuji se Týna (Chelsea byla moje milovaná labradorka). Vzhledem k tomu, že jsem si už od mala četla v akvaristických příručkách, jsem se rozhodla si pořídit dohromady s bráchou bettu. Asi tomu přispělo i to, že jsem si našla brigádu v Pet Centru. Koukat se na ty děti, jak ukecaly rodiče/prarodiče, aby jim koupili rybičku, protože jí má kamarád... Samozřejmě do co nejmenšího akvárka, pokud možno koule. :? Za svůj osobní úspěch považuji to, že jsem ani jednu tu kouli neprodala a přemluvila je k alespoň 9l. Ze začátku jsem samozřejmě o akva nic nevěděla, tak jsem říkala to,co mě naučili - betta nepotřebuje topení ani filtraci, stačí jí málo místa. Ale jak jsem se pořád koukala na ty betty v malých plastových kelímcích, nedalo mi to a začala jsem hledat informace... Dopadlo to tak, že jsem si domů přinesla 12l akvárko (vím, že to není ideál, ale větší mi rodiče nepovolí), dekorační kořen (díky němu má teď voda krásně žlutou barvu, což doufám nevadí vzhledem k původu bett) a trs sagittaria subulata. Chtěla jsem nechat akvárko pár dní zaběhnout, rostliny zakořenit, ale zbytek mojí rodiny nechápal, proč si nepořídit rybku hned. Takže jsme si zároveň s tím vším přivezli domů i bettu. Při koupi jsem se ptala na topení, ale bylo mi řečeno, že nic takového není potřeba... To slyšel i zbytek mojí rodiny, takže jim přišlo zbytečné něco takového kupovat. Dva dny přemlouvání a dnes jsem šla koupit topení. Také jsem pořídila dva šneky (pravděpodobně malanoides granifera). Filtraci nemáme - přijde mi, že výměna vody a odkalování tak náročné není a mám to v plánu 1-2x týdně. Navíc mi akvárko přijde i tak docela malé.O všechno jeví čilý zájem, na šneky se dokonce celé odpoledne ježil a sledoval je. Zatím krmím Sera Bettagran, ale mám v plánu pořídit i jiné druhy krmiva (mražené, Vipan...), všechno sní, ale trvá mu to okolo 15 minut (dávám mu vždy jen malé množství 3-4x denně). Zatím úzkostlivě sleduji případné příznaky jakýchkoliv nemocí (za ty dva dny, co ho máme jsem na něm pozorovala snad všechny druhy parazitů, plísní a bakterií). :D Samozřejmě nejsem žádný odborník a ani si na něj nechci hrát, takže pokud máte nějaké výtky a připomínky, sem s nimi. :) Moc se ještě nevyznám v typech, tak bych vás chtěla poprosit o pomoc s určením (přijde mi trochu jako HM, ale klidně to může být úplná blbost ;) ).
Tady posílám pár fotek toho mého miláčka. :)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Chelsea
Kolemjdoucí

Poslední návštěva: pát pro 08, 2017 9:07 pm
Poděkoval: 2
Získal poděkování: 0
Pohlaví: Žena

Příspěvekod wikyna » úte srp 25, 2015 9:51 pm

Tak tě tu vítám. Výtky žádné nemám jen pochvalu za 12l místo 2l a troufám si říct, že je to pro něj komfort o kterém se jiným bettám může jen zdát :) Barva vody vůbec nevadí, ba naopak. Tvá domněnka o HM je správná.Řádný HM by měl mít sice ocasní ploutev více do "D", ale to se může časem ještě změnit. Za mě, moc pěkný samec :)
wikyna
Moderátor fóra

Obrázky: 36
Poslední návštěva: pon pro 11, 2017 12:41 am
Poděkoval: 0
Získal poděkování: 36
Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod Chelsea » úte srp 25, 2015 10:37 pm

Moc děkuju, stejně mi 12l přijde malý, ale větší akva by mi asi neschválili :( S trochou kvalitní stravy a prostoru by se ta ploutvička mohla zlepšit... Vzhledem k tomu, že byl v takovým tmavým regále v litru vody, se ani nedivím. Taky doufám, že mu doroste ten zub, co má na ocasní ploutvi. Dneska v noci jsem kvůli tomu nespala, protože mě napadlo, že by to mohlo být BRP. Ráno jsem ho pořádně prohlídla a všechno v pořádku. Jestli to takhle půjde dál, vypěstuju si neurózu. :D
Chelsea
Kolemjdoucí

Příspěvekod wikyna » stř srp 26, 2015 1:50 pm

BRP to jistě není, jde vidět že se ploutev zaceluje. Dokonalé to nebude,ale doroste :)
wikyna
Moderátor fóra

Obrázky: 36
Poslední návštěva: pon pro 11, 2017 12:41 am
Poděkoval: 0
Získal poděkování: 36
Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod Chelsea » pát srp 28, 2015 12:12 am

Betta má už dva dny slepené ploutve, dneska se k tomu přidal jakýsi zákal v očích a objevily se malé chomáčky ze strany na ocasní ploutvi. Už včera jsem zvýšila teplotu na cca 30 stupňů, odkalila a vyvařila velké kameny a kořen. Dnes opět odkalování. Zítra dojdu pro nějaký lék. Tuším, že je to plíseň. :(
Chelsea
Kolemjdoucí

Příspěvekod Chelsea » pát srp 28, 2015 12:45 pm

Betta se bohužel nedožila rána. :( Celý inventář akvária půjde do Sava. Akvárium také. Nechci to vzdávat, ale nemůžu si s čistým svědomím pořídit další rybku, aniž bych věděla, co jsem teď udělala špatně... Nenapadá vás něco? A další věc... Jak vydesinfikovat rostliny z toho akvárka?
Chelsea
Kolemjdoucí

Příspěvekod Chelsea » ned bře 13, 2016 1:16 am

Momentální situace se má tak, že mám "nového" beťáka (už cca půl roku), během prvních dní chytil plíseň (přesně, jako jeho předchůdce), ale to jsem úspěšně vyléčila Acriflavinem. Vzhledem ke svojí panické hrůze z nemocí jsem pro jistotu ještě koupila Bactopur, abych se zase nemusela před 9 ráno dobývat do zavřené akvaristiky v panické hrůze z toho, že rybka do odpoledne zemře. To se vyplatilo, protože asi do týdne se mu začaly rozpadat ploutve. To bylo též úspěšně vyléčeno a od té doby je naprosto zdravý a aktivní, jen má poněkud pokroucené ploutve (možná vlivem nemoci?).
U toho to samozřejmě neskončilo. Rozhodla jsem si pořídit samičky. Samozřejmě ne do toho 12l akvária. Pořídila jsem si nové - 25l. Dvě samičky jsem koupila v petku. Byly v nádrži max. 50l s asi 60 neonkami a dalšími 10 samicemi. Byly poměrně slušně orvané, ale nijak zjevně nemocné. Teď jsou spolu v akvárku osázeném Saggitaria subulata, Ceratophylum demersum (to mělo zakrývat teploměr, ale uvolnilo se a teď se volně pohybuje po hladině, ale rybám se to líbí), Anubias barteri var. Cofeefolia (můj odhad,dostala jsem jí) a nově i Cryptocoryne affinis (též pouze můj odhad). Beťák pluje v předělanem menším akvárku - má pouze na hladině Ceratophylum demersum a na dně jeden kámen. Lépe se to udržuje a beťákovi to evidentně nevadí. :)
Omlouvám se za kvalitu fotek u samic, jde mi tam ale hlavně o tvar ploutví a ten tam snad je. :) Beťáka fotil partner zrcadlovkou, tak je to trochu lepší kvalita, než můj foťák v mobilu.
Chelsea
Kolemjdoucí

Příspěvekod Pavel.J » ned bře 13, 2016 10:17 am

Hezký posun. Něco mi říká, že tohle taky ještě není konečná :P
Pavel.J
Chovatel bojovnic junior

Obrázky: 507
Poslední návštěva: čtv pro 07, 2017 10:52 pm