Nemo - pruhovaná bojovnice

Diskuze o barevných formách a genetice.

Nemo - pruhovaná bojovnice

Příspěvekod espo » sob čer 07, 2008 10:27 pm

Táto rybka nieje z aquabidu, ale chcel so ju tu ukázať.
Nechcel som zakladať novú tému, tak mi prosím prepáčte za OT...
Je to rybka z výstavy 7th National Betta Competition 2007 - Singapore.
Obrázek

edit: Rozděleno a přesunuto administrátorem z tématu Zaostřeno na Aquabid.com.
"นะกัดตัง กะขะชนะ พุตากะเก เขี้ยวแก้วทั้ง 4 ดุจตรีเพชร หนุมาน มะอะอุปลา ใดมารอนราน วินาศสันติ"
espo
Chovatel bojovnic junior

Poslední návštěva: sob zář 22, 2012 6:46 pm
Poděkoval: 0
Získal poděkování: 0

Příspěvekod cmeliak » ned čer 08, 2008 10:22 am

kde si sa ktej fotke dopracoval?
cmeliak
Chovatel bojovnic junior

Poslední návštěva: sob črc 30, 2016 3:16 pm
Získal poděkování: 1

Příspěvekod Joe.cz » ned čer 08, 2008 10:33 am

:shock: velice zajímavé, za chvíli se budou prodávat příčně pruhované betty :-)
Joe.cz
Náruživý chovatel bojovnic

Poslední návštěva: pon říj 23, 2017 9:23 pm
Získal poděkování: 10
Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod To-Chu » ned čer 08, 2008 4:16 pm

To vypadá spíše jako nějaká hormonální porucha než genetické predispozice pro takovéto mramorování :-D Už mi ji kdysi ukazoval apocalypsus, moc zajímavá rybka.
Člen IRIS & IBC
ตัวข้ามีกำลังดังพระยา ปลาในมหาสมุทร
-= :twisted: SPLENDENSPOWER :twisted: =-
To-Chu
Správce fóra

Obrázky: 88
Poslední návštěva: pon bře 12, 2018 4:06 pm
Poděkoval: 9
Získal poděkování: 31
Národní vlajka:
Czech Republic
Pohlaví: Muž

Příspěvekod arowana » ned čer 08, 2008 6:58 pm

To-Chu píše:To vypadá spíše jako nějaká hormonální porucha než genetické predispozice pro takovéto mramorování :-D Už mi ji kdysi ukazoval apocalypsus, moc zajímavá rybka.

Tiež sa prikláňam k hormonálnej poruche / resp. skôr ku pigmentačnej /, ktorá sa zvykne vekom rybky upraviť a normálne sa dofarbí. Tento jav sa mi dosť často objavoval na halančíkoch, ale stretol som sa s podobným javom aj na betkách z môjho chovu, aj keď to nebolo až tak kontrastné.

V neposlednej rade sa aziati radi pohrávajú u rýb aj s hormonálnymi dopingami na podporu predčasného, príp. kontrastnejšieho sfarbenia, avšak sa to vyskytuje najčastejšie u terčovcov. Nemám na mysli farbivá typu astaxantin, ale hormóny testosterónoveho radu, príp. steroidné anaboliká. V takých prípadoch sa anomálie vyskytujú častejšie, je to však len na úkor očistenia peňaženiek budúcich majiteľov takýchto rýb. Neskôr nastáva sklamanie. :( :)
arowana
Stálý uživatel fóra

Poslední návštěva: úte čer 03, 2014 3:09 pm

Příspěvekod Apocalypsus » pon čer 09, 2008 10:05 am

To-Chu píše:To vypadá spíše jako nějaká hormonální porucha než genetické predispozice pro takovéto mramorování :-D Už mi ji kdysi ukazoval apocalypsus, moc zajímavá rybka.

to je přesně ta fotka co jsem ti ukazoval :-)
Od každého něco.. nechte se překvapit co příjde :-)

prezident ČESKÉ LABYRINTÁŘSKÉ ASOCIACE o.s.
Apocalypsus
Stálý uživatel fóra

Poslední návštěva: pon črc 24, 2017 1:08 pm

Příspěvekod i » pát čer 13, 2008 7:05 pm

Podla mna je to zaujimavo zafarbena beta.Ja tam poruchu pigmentacie nevidim. U zivorodiek toto zafarbenie uz davnejsie mozno vidat. V obchodoch aj na vystavach mozno vidat napr.sunset WG,alebo kometa a pod. platy. Kde farba tela je zonovo zlata a cervena. Farba plutievje cierna.
i
Kolemjdoucí

Poslední návštěva: sob črc 26, 2008 10:01 am

Příspěvekod Joe.cz » pát čer 13, 2008 8:14 pm

no ta "porucha" pigmentace je to příčné pruhování (to u splendens není normální)
Joe.cz

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod i » pát čer 13, 2008 9:27 pm

Myslis ze ak je nieco nove , potom je to nenormalne.Podla mna je to nova kombinacia farieb. Na obrazku je jasne vidiet ze sa jedna o starsieho jedinca s kvalitnym oplutvenim s mixom roznych farieb. Pokial to nie je ziadna fotomontaz, a foto je pravdive, potom kombinacia farieb tohto jedinca je mozna, bez toho, aby to bolo chorobou.U bety sa nie je comu cudovat. Jeden par v jednom vytere splodi jedince vsetkych moznych farieb. A necudoval by som sa ak by surodenci tohto jedinca okrem strakatych boli aj cisto biely, aj cerveny,oranzovy, modry, zeleny, cierny, samozrejme okrem mnozstva strakatych :idea:
i
Kolemjdoucí

Příspěvekod arowana » pát čer 13, 2008 11:08 pm

i píše:Myslis ze ak je nieco nove , potom je to nenormalne.Podla mna je to nova kombinacia farieb. Na obrazku je jasne vidiet ze sa jedna o starsieho jedinca s kvalitnym oplutvenim s mixom roznych farieb. Pokial to nie je ziadna fotomontaz, a foto je pravdive, potom kombinacia farieb tohto jedinca je mozna, bez toho, aby to bolo chorobou.U bety sa nie je comu cudovat. Jeden par v jednom vytere splodi jedince vsetkych moznych farieb. A necudoval by som sa ak by surodenci tohto jedinca okrem strakatych boli aj cisto biely, aj cerveny,oranzovy, modry, zeleny, cierny, samozrejme okrem mnozstva strakatych :idea:

Genetika a hormonálne poruchy, nie sú príznakom, ani prejavom choroby.

Tento pigmentačný defekt je pravidelný, presne ohraničený vo vertikálnom smere v tretine tela ryby a osobne neverím, že sa bude geneticky prenášať na potomstvo.
U mnohých druhov rýb sa podobné pigmentačné poruchy prejavia po intoxikovaní napr. ťažkými kovmi v potrave , alebo vo vode a majú prechodný, alebo trvalý charakter poškodenia nielen pigmentácie, ale aj metabilizmu postihnutých jedincov.
V Ázii je bežnou praxou v honbe za senzáciami použiť akýkoľvek nekalý spôsob, čo práve dokazujú tetované a hormonálnymi látkami poškodené ryby. :? :(
arowana
Stálý uživatel fóra

Příspěvekod i » sob čer 14, 2008 12:54 am

Zolo, ak citas z fotky,potom tvoje vety ........., nemozem to napisat, cita to tu vela ludi. Pozri si sunset platu WG. Telo zlata/u nevyraznejsich jedincovoranzova,bezova, niekedy az sivo biela/ hranici s cervenou. A plutvy WG/alebo dvojbodka, polmesiac a pod/.A potomstvo dava rovnake. A bety-potomstvo od jednoho paru v jednom vrhu bolo od bielej,cervenej, modrej, fialovej,dalej tam boli vsetky kombinacie spominanych farieb. Nachadzali sa tam aj jedince so zonovym zafarbenim tela, urcite nebolo vyrazne ako u tohoto jedinca na fotke. Mozno to bolo tym, ze nebola obsiahnuta cierna farba u chovneho paru,ktora by to zvyraznila u mlade. Podla mna ,na fotke je krizenec, aj ked so zaujimavim zafarbenim, kde mi vadi len zafarbenie chvostovej plutvy. Potom by esteticky bol pre mna velmi zaujimavy. :) A ak ho prinesies na SK,,jeho potomstvo ta vyvedie z omylu.. A to moze byt aj 1.6 alebo 1.4. :idea:
i
Kolemjdoucí

Příspěvekod arowana » sob čer 14, 2008 2:11 am

Netvrdím, že by som tohto samčeka s vďačnosťou neprijal, keby bol na predaj a zároveň aj preto, lebo aj mňa by zaujímal výsledok sfarbenia jeho potomstva.
Kto je mimochodom schovaný za veľavravným nickom " i " ? :D
arowana
Stálý uživatel fóra

Příspěvekod espo » sob čer 14, 2008 9:45 am

i píše:Myslis ze ak je nieco nove , potom je to nenormalne.Podla mna je to nova kombinacia farieb. Na obrazku je jasne vidiet ze sa jedna o starsieho jedinca s kvalitnym oplutvenim s mixom roznych farieb. Pokial to nie je ziadna fotomontaz, a foto je pravdive, potom kombinacia farieb tohto jedinca je mozna, bez toho, aby to bolo chorobou.U bety sa nie je comu cudovat. Jeden par v jednom vytere splodi jedince vsetkych moznych farieb. A necudoval by som sa ak by surodenci tohto jedinca okrem strakatych boli aj cisto biely, aj cerveny,oranzovy, modry, zeleny, cierny, samozrejme okrem mnozstva strakatych :idea:

Nová kombinácia farieb to nieje. Možno netradičné usporiadanie farieb.
Kvalitne oplutvený samec to síce je, lenže je to podľa plutiev skôr intermediálny typ, preto táto rybka ani nevyhrala žiadnu cenu...
Ak by súrodenci tohto jedinca boli čisto biely, červený, modrý či zelený, tak to by som sa veľmi čudoval.
"นะกัดตัง กะขะชนะ พุตากะเก เขี้ยวแก้วทั้ง 4 ดุจตรีเพชร หนุมาน มะอะอุปลา ใดมารอนราน วินาศสันติ"
espo
Chovatel bojovnic junior

Příspěvekod espo » sob čer 14, 2008 10:02 am

arowana píše:Genetika a hormonálne poruchy, nie sú príznakom, ani prejavom choroby.
Tento pigmentačný defekt je pravidelný, presne ohraničený vo vertikálnom smere v -*tretine tela ryby a osobne neverím, že sa bude geneticky prenášať na potomstvo.
U mnohých druhov rýb sa podobné pigmentačné poruchy prejavia po intoxikovaní napr. ťažkými kovmi v potrave , alebo vo vode a majú prechodný, alebo trvalý charakter poškodenia nielen pigmentácie, ale aj metabilizmu postihnutých jedincov.
V Ázii je bežnou praxou v honbe za senzáciami použiť akýkoľvek nekalý spôsob, čo práve dokazujú tetované a hormonálnymi látkami poškodené ryby. :? :(

Tiež si myslím, že je to skôr nejaký pigmentačný defekt, fenotypový prejav. Rybka má čierny a oranžový základ (červená farba zmutovaná na oranžovú a hutne rozložený melanín), a je ešte sporadicky pokrytá iridescentným leskom. Preto si myslím, že by normálne išlo o oranžovo/čierneho bikolora, ktorý by mal čierne telo a oranžové plutvy bez pokrytia, alebo s čiastočným pokrytím čiernou (dorsale).
Rozmýšlal som nad mramorom, ale o mramorovú bojovničku nejde, lebo marle gén požiera všetky farby vo všetkých vrstvách pokožky, teda by musela mať po tele ružové presvitajúce mapy bez akejkoľvek farby...
espo
Chovatel bojovnic junior

Příspěvekod Joe.cz » sob čer 14, 2008 10:26 am

To netvrdím, ale u bojovnice se příčné pruhování nevyskytuje (pouze u samice, ale to je něco jiného) takže to není normální (běžné).
Mě osobně se tahle ryba nelíbí (tvarem těla, ploutvemi ani barvou) a nechtěl bych ji. I když pruhovaná bojovnice (třeba jako klaun) by byla určitě zajímavá.
Joe.cz

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod espo » sob čer 14, 2008 10:39 am

Joe.cz píše:

To netvrdím, ale u bojovnice se příčné pruhování nevyskytuje (pouze u samice, ale to je něco jiného) takže to není normální (běžné).
Mě osobně se tahle ryba nelíbí (tvarem těla, ploutvemi ani barvou) a nechtěl bych ji. I když pruhovaná bojovnice (třeba jako klaun) by byla určitě zajímavá.

Na b4all som čítal, že sa to niektorým objavilo napr. pri copperoch, kedy mali ryby cez telo zvislý biely (platinový) pás. Bežné to nie je, ale s hodnotením, že je to nenormálne by som sa zdržal...
espo
Chovatel bojovnic junior

Příspěvekod Joe.cz » sob čer 14, 2008 11:31 am

a běžné a normální nejsou synonyma? :wink:
Joe.cz

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod espo » sob čer 14, 2008 12:13 pm

Joe.cz píše:a běžné a normální nejsou synonyma? :wink:

Sú, ale s odlišnou konotáciou :wink:.
espo
Chovatel bojovnic junior

Příspěvekod i » sob čer 14, 2008 11:17 pm

arowana píše:Netvrdím, že by som tohto samčeka s vďačnosťou neprijal, keby bol na predaj a zároveň aj preto, lebo aj mňa by zaujímal výsledok sfarbenia jeho potomstva.
Kto je mimochodom schovaný za veľavravným nickom " i " ? :D
. Ivan Vysluzil- staci :) . Okrem mojich som si spomenul a na betu darovanu Milopom. Bol to cerveny samec, ktory na jednom boku mal priecny pas. tusim taky zeleno zlty. Boj velmi vyrazne oddeleny od cervenej. Milo tvrdil ze to bolo po niektorom rodicovi. Espo, po mojich skusenostiach so zafarbenim surodencov, mna uz taketo veci neprekvapia. Joe.cz toho samca by som do chovu nedal ani ja. Pre tvar jeho tela. Na chov vypada uz stary. Ale ak by mal tmavu chvostovu plutvu, potom by som nevahal. To telo by sa dalo dako napravit :idea: .
i
Kolemjdoucí

Příspěvekod arowana » ned čer 15, 2008 7:32 pm

Ivan, tajne som typoval na teba, tož vitaj medzi bláznami. :D
arowana
Stálý uživatel fóra

Příspěvekod milop » pon čer 16, 2008 8:16 am

arowana píše:Ivan, tajne som typoval na teba, tož vitaj medzi bláznami. :D

tak vitaj ivan,
a mnesa páči a pačil by sa viac s oranžovou chvostovou plutvou s čiernou obrubou ; do vyteru by som ho dal hneď , nech si užije chlapec v eď čo už taky pruhovaný
a nakoniec - bežne nie je synonymum normalného
na tomto linku sa bežne vyskytujú nenormální jedinci , čo nie je normálne :wink:
člen klubu akva.sk
milop
Pravidelný návštěvník

Poslední návštěva: úte dub 09, 2013 8:26 pm
Získal poděkování: 2

Příspěvekod Joe.cz » pon čer 16, 2008 2:42 pm

milop píše: a nakoniec - bežne nie je synonymum normalného
na tomto linku sa bežne vyskytujú nenormální jedinci , čo nie je normálne :wink:

tady je zase někdo chytrej :-D a štve mě, že to nejsem já :D 8)
Joe.cz

Národní vlajka:
Czech Republic

Zpět na Barvy bojovnic