Stránka 1 z 1

Nemocná beta - co s ní?

PříspěvekNapsal: sob bře 31, 2018 3:38 pm
od BetaTax
Zdravím,pořídili jsme dětem bettu a něco se s ní děje a my nevíme co s ní. Problém trvá asi 3-4 měsíce a je to horší a horší. Jen chci říct že jsme úplní začátečníci a akvárko jsme nikdy neměli. Vždycky se nám akvárko s rybkama líbilo a chtěli jsme začít s něčím nenáročným.

Bettu jsme pořídil v srpnu 2017 ve zverimexu,nevím jak je stará a jestli je to samec nebo samice. Máme akvárko cca 15-18l,s bettou tam jsou 4 šnečci tzv helenky. Dno kamínky a plastové kytky,nějaké dekorace.Nemáme tam filtr ani topítko,vodu měníme 1x za 7-10 dní podle času a znečištění,čistíme komplet akvárko,kamínky propereme,kytky a dekorace umyjeme. Zpátky naléváme vodu 1 den odstátou.

Rybka je méně čilá než když jsem ji pořídil,krmíme granulkama pro bettu 1x denně a žere řekl bych normálně. Říkali jsme si že kdyby se mělá trápit tak ji raději utratíme ale to bychom velmi neradi,proto jdu pro radu sem. Přikládám fotky po pořízení 8/2017 a aktuální ze dneška. Objevilo se ji to tak před 4 měsíci a furt se to zhoršuje. Myslím si že by mohlo jít o nějakou plíseň,ale fakt nevím,jsme amatéři. Díky za každou radu a tipy.

Re: Nemocná beta - co s ní?

PříspěvekNapsal: ned dub 01, 2018 1:33 pm
od karo2702
Trošku se jí kroutí konce ploutviček, ale nevypadá to nijak na závadu.
A ty bezbarvé části na těle vypadají jako mramorování. Je to genetika, barva. Během celého života se to mění.
Já si přivezla roční zelenou samici, celobarevná, a až u mě začala přebarvovat, až zůstala úplně bezbarvá :D
Pokud méně čilý neznamená, že se válí na dně akvária, tak je to ok. Čas od času mu dejte k akvariu zrcátko, ať se trošku naparuje, zabaví se tím :wink:
Jop a je to samec :wink:

Re: Nemocná beta - co s ní?

PříspěvekNapsal: úte dub 17, 2018 9:32 pm
od Junjun
Rybka rozhodně není na utracení, jen se vám přebarvila a to docela zajímavě. Ploutve by možná mohly být v lepší kondici, ale nic strašného to není. Přesto pokud chcete mít zdravého tvora, zaměřte se na zlepšení podmínek v akva:
- pořídit živé rostliny, spousty živých rostlin - pomohou vám udržovat zdravé prostředí v akváriu - můžete se poptat akvaristů, zda nemají nějaké přebytky rostlin:-)
- ideálně co nejtmavší dno - dobré pro rybu, v přírodě také nemá bílé, tmavé je hezké na pohled v kontrastu se zelenými kytkami
- pořídit malý filtr - pozor po puštění pak nesmí rybka v akva doslova vlát
- pořídit topítko, světlo a akva přikrýt
- neměnit vždy všechnu vodu, jen asi 1/3, celkovou výměnou vlastně stále zakládáte nové akva a ničíte tím přirozené prostředí
- zvážit použití huminů (např. olšové šišky, ale prodávají i ve flaštičce)

Uvidíte, že rybka pookřeje a akva bude daleko krásnější na pohled:-)