zakalené oko, špatně plave, roztřepené ploutve, hubne

Vaše bojovnice není v kondici? O nemocích, jejich léčbě a lécích.

zakalené oko, špatně plave, roztřepené ploutve, hubne

Příspěvekod wichaela » úte čer 20, 2017 1:42 am

Zdravím,
potřeboval bych poradit s mým rybákem. Má zakalené oko, špatně plave, začaly se mu třepit ploutve a tak nějak hubne. Neplave...spíš odpočívá v listech, na topítku, na filtru. žere.

Co se údržby a akvárka (20L) týče, tak vše vypadá ok (údržba, hodnoty...), jen jsemtedy bohužel nevěděla, že měněná voda má být stejné teploty. A taky jsemho krmila pouze granulkami (hikari a ještě jedny). Jediné, co mě napadlo bylo, že jsem koupila mražené patentky, které jsem jen odškrábla a dala mu k papuli. tak 4 sežral a dvě upadly někam ke dnu (mám hustě zarostlé akvárko, tak buhví kam to dopadlo a co se s tím dělo :( ). Zároveň jsem je neprpráchla ve vodě, ničím jsem to dál neupravovala. Bylo to 6.5. Mám jen okružáky a ti to asi nezlikvidovaly.

Rybák občas polehával u dna, ale i normálně plaval. Nepřikládala jsem tomu větší význam. Taky mi občas něco přeletí přes nos, nebo mám lenivou náladu.

20.5. jsem si všimla trochu zakaleného oka
22.5. bylo oko více zakalené a začal vrávorat. Večer pak měl problémy k doplutím na hladinu (plávání na kolmo ku hladině). Když se zastavil, tak začne pomalu po ocase padat dolu, couvat, jako by měl ku ocasní ploutvi přivázanou cihlu. Po konzultaci na foru a podezření na bičíkovce zhoubného jsem ráno skočila pro nové nastavitelné topítko a zvedla teplotu na 32°C na dobu cca 55 hodin. Koupila jsem i FMC léčivo, ale s jeho použitím jsem otálela. Oko Oko se po zvednutí teploty zlepšilo, ale plavání bylo stále špatné.
Po pár dnech mi začaly chodit názory, že by to mohlo být bakteriální a že mám koupit Baktopur direct tablety.
26.5. jsem ho naložila nejdříve do koncetrované lázně Baktopur direct tablety a pak jsem ho dala do karanténí nádrže s doporučenou koncentrací na tři dny. teplota 30°C. Přišlo mi, že ožil. Oko a plavání se ale moc nezlepšilo. Stále byl a je žravý.
29.5. Přesunut do hlavní nádrže, kde jsem snížila hladinu. Teplota 30°C. Plaval stále blbě, polehával na kytkách...i v kytkách oproti proudu z filtrace.
13.6. všimla jsem si dirky v hřbetní ploutvi
14.6. pohublý, matný, chybí asi přední dva pruty hřbetní ploutve. Žere granule. Chemismus vody ok.
15.6. Použita esha 2000 e na BRP v dvojnásobné dávce na 3 dnydo havní nádrž, ale nepomohlo.
17.6. Rozhodla jsemse ho ještě jednou dát ho do antibiotik. Jelikož mi Baktopur tablety moc nepomohly (možná jsem ho neměla léčit jimi jen 3 dny, ale déle :( ), sáhla jsem po jiném produktu Aquar TeraP AB. Jen mám trocu nejasnosti v dávkování (v návodu 1kapka/litr, v 9 let starých komentářích jsem našla dávkování 1-5 kapek/litr, asi by to chtělo přitvrdit,ale bojím se. zatím mi nikdo na tento dotaz neodpověděl-výrobci, rybicky.net). Mám ho v karanténím akvárku s topítkem (28°C), kořenem, pár kytkami a listy mandlovníku. Krmím ho tak 2-3 granulkami/denně (nevystřelí po nich, neb je podle mě špatně vidí, ale po chvíli je vždy sežere). Akvárko přiklopeno.
Hlavní akvárko-vyměněna část vody, napadlo mě tam kápnout to samé léčivo v nižší koncentraci (1/2). Ale vypadá to, že mi i menší koncentrace zabila šneky.
19.6. 3. den léčby pomocí Terap AB = výměna 1/3 vody +kapka léku. Odpočívá u hladiny. Zatím zlepšení ploutví, ani plavání nepozoruji. Z netrpělivosti píši sem, neb jsem opět narazila na článek o bičíkovci zhoubném a zase se mi zdá, že by to mohl být i on. Jenže na to je jiný lék...Teď ho mám v jiném léčivu.... Hodnoty vody ok, jen NO3 zralé na výměnu po dvou dnech (něco mezi 25-50 v obou akvárcích-léčebné a hlavní)

Co by jste dělali dál?
Ráda bych podotkla, že jsem od léta začátečník. Rybka má tak rok a je od dobré chovatelky. Krom teploty vody a monotonosti granulí vážně neschledávám chyb. Až tedy na to mražené pak. Žádný z kroků jsem nechtěla dělat bez konzultace. Vždy jsem žádala o rady a konzultace. Ale jak už to tak bývá, tak odpovědi nechodí hned, byly dosti nejednoznačné a rozhodnutí nakonec na mých bedrech. Vlastně už před první léčbou mi doporučovali ho usmrtit. Závěrem snad že rybák pro mě nemá cenu ceny kupní. Ráda bych ho zachránila, nebo mu zlepšila stav. Aby mi korzoval nonstop po akvárku nepotřebuji. I předtím se mi většinu dne schovával v houští a jen několikrát za den vyplouval a předváděl se. Jen byc byla ráda, kdyby přestal chřadnout. Mám teď zkouškové a neustále těkám od učiva ku internetu a už z toho mám hlavu jak včelín. Se psem bych šla k veterináři. S rybákem nevím :(

Děkuji za jakýkoliv konstruktivní komentář.
Prezentace akvárka tu: https://rybicky.net/nadrze/27183
wichaela
Kolemjdoucí

Poslední návštěva: pát čer 23, 2017 3:42 am
Poděkoval: 1
Získal poděkování: 0
Pohlaví: Žena

Příspěvekod wikyna » úte čer 20, 2017 9:29 pm

Mohu jen hádat, ale za mě byl problém v nerozmrzlem krmení. Mohlo se stát,že se mu podchladili orgány. To že tahá ocas je problém s plynovým měchýřem. Pokud se podchladil vnitřně, mohlo dojít i ke snížení imunity,proto následné BRP a zákal oka. To že cestoval z léčiva do léčiva také nepovažuji za zcela prospěšné. Je možné, že veškeré kroky,ač byly myšleny v dobrém, spíše uškodily. To že žere je pozitivní. Foto chybí, bylo by dobré ho přidat, třeba by napovědělo více.
Pokud nezabrala léčba léčivy,co to nechat na přírodě? Nasadit vodoléčbu,teplotu nechat na 28°C ( a to i měněnou vodu) nechat ten mandlovník,možná přidat nějaký vitamín.

To že ryba byla matná by mohla být oodinioza neboli sametová nemoc. Na tu by ale měla stačit ta vysoká teplota a léčivo.

Pokud jde o přípravky Aquar dávkování je dle nákazy, proto 1-5 kapek. Při těžké nákaze 5 kapek, při nízké (např. v začátku) 1 kapka
wikyna
Moderátor fóra

Obrázky: 36
Poslední návštěva: pon dub 16, 2018 3:23 pm
Poděkoval: 0
Získal poděkování: 38
Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod wichaela » stř čer 21, 2017 12:49 am

Děkuji převelice.

Nevím, jestli ho teď vytahovat 4. den z léčiva, když by tam měl být alespoň 8 dní. Někde jsem četla, že se to nemá dělat, neb původci nemoci pak mohou rezistentnět. I když tu je vážně otázka, zda něco vůbec zabere. 26-14.6. jsem to nechala na přírodě a rozjel se BRP a rybák začal hubnoutt. Pravda, že v té době byla jen zvednutá teplota (ta ale může prý zas urychlovat některé bakteriální nákazy), byl přidáván fishtamin (dalo by se to dávat i teď do antibiotikového akvárka?) a voda měněna klasicky 1/3 1x za týden.
Pokud ho pak vrátím do hlavního akvárka a on by mi umřel, je třeba pak něčím dezinfikovat/přeléčit akvárko? FMC už pokoušet nebudu.

update:
20.6. bílý flek na boku těla (cca 5mm), pravé skřele na okraji taky nějaké světlejšía plus je u něj sakra rozpadlá ploutvička. Klasika v podobě zakaleného oka, padání ku dnu. Granule sežere po nějaké chvíli. Většinu dne proleží v kytce u hladiny. Pokud je vyrušen, tak zrhá jako blesk.
Fotky aktuální jsou trochu problém, neb je v léčebném akvárku a většinu dne je na odlehlém konci akvárka zamotaný v kytce. Leda do něj žďuchnout a rozpohybovat ho...Přikládám odkaz na fotoalbum s fotkami a videi: http://wichaela.rajce.idnes.cz/Rybi/# . Sem se mi nedaří nic vložit, padá mi stránka.
wichaela
Kolemjdoucí

Příspěvekod wichaela » čtv čer 22, 2017 12:32 pm

Tak už plave v jiných vodách :(
wichaela
Kolemjdoucí

Příspěvekod wikyna » čtv čer 22, 2017 1:30 pm

To je mi líto, ale dalo se to čekat. Někdy je léčba zároveň poslední "hřebíček". Vše je o tom,jak silná a odolná je ryba a její imunita.
wikyna
Moderátor fóra

Obrázky: 36
Poslední návštěva: pon dub 16, 2018 3:23 pm
Poděkoval: 0
Získal poděkování: 38
Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod wichaela » pát čer 23, 2017 3:42 am

Dalo se to čekat především vzhledem k neustále zhoršujícímu se stavu bez ohledu na to, co se dělo.

Pro poučení by mě zajímalo, co jsem měla dělat od zjištění zakaleného oka a špatného plavání. Zda-li se to tedy dalo teoreticky nějak zvrátit, odvrátit či zlepšit. Jinak si odnesu jen to, že jsem to po...
wichaela
Kolemjdoucí

Příspěvekod Pavel.J » pát čer 23, 2017 8:32 am

Ahoj,
těžko určit správný postup, protože jen hádáme, co beťákovi opravdu bylo. BRP (pokud se nejedná o nějakou hodně rychlou formu) není smrtelná záležitost a hlavním viníkem bylo něco jiného. Jako první pomoc je vždy dobré zkusit výměnu části vody (klidně i 1/2 objemu nádrže). Po léčivech je třeba sahat, když znáš původce onemocnění a víš tedy, proti čemu bojuješ. Skoky z léčiva do léčiva daly rybce hodně zabrat a je dost možné, že nadělaly víc škody než užitku.
Ve všem souhlasím s tím, co už psala wikyna.

Hodnotím pozitivně Tvůj aktivní přístup k vyhledávání informací a snahu se zlepšovat. Věřím, že příští rybku už podobné trable nepotkají a bude dělat radost :)
Pavel.J
Chovatel bojovnic junior

Obrázky: 507
Poslední návštěva: sob čer 16, 2018 8:32 pm
Poděkoval: 6
Získal poděkování: 37
Národní vlajka:
Czech Republic
Pohlaví: Muž

Zpět na Nemoci, škůdci a otravy ryb