Oodinium??

Vaše bojovnice není v kondici? O nemocích, jejich léčbě a lécích.

Oodinium??

Příspěvekod Junjun » stř srp 05, 2015 10:18 pm

Před cca týdnem jsem si koupila rybičku Bettu. Jsem absolutně ukázkovej případ "blba začátečníka", kterej si předtím nic nenastudoval a pořídil si zvíře na základě toho, že Betty mají klasicky v akvaristikách v malých bettárkách o pár litrech. Takže jsem si koupila akvárko - kouli, do ní štěrk a umělou kytku. Pak koupila rybku, foukla jí do koule do pár hodin odstáté vody s nějakým kondicionérem a sláva. Krásné těžítko bylo na světě. Nicméně mi to nedalo, že nějaké zvíře může přežít v tak umělém prostředí a začala studovat internet. Ten týden po večerech nedělám takřka nic jiného. Beťáka jsem si oblíbila, mám ho v práci a líbí se mi jak reaguje a baští:-) Nicméně moje velké zděšení bylo, když jsem zjistila, že 2 l jsou opravdu málo a co všechno potřebuje, protože kompletní průplach akvárka jednou týdně jak mi tvrdili není dobrý nápad. Hned druhý den se proto stěhoval do většího (něco málo přes 10 l), koupila jsem mu tam živou kytku (nákup dalších mám v plánu na nějaký akva výstavě, kde se poradim s lidmi co tomu fakt rozumí), takřka denně mu tam měním část vody. Krmení - speciální granule a vločky pro Betty, dnes aby se měl dobře jsem mu koupila i mražené - nějaké komáří larvy apod. Může to vypadat, že ho cpu, ale ne:-) Spešl světlo tam nemá, akvárko je hned u okna, ale je to místnost na sever, kam slunce svítí až po 18h večer a na akvárko vubec. Mám objednáno topítko a nějakej filtr do malých akvárek. Teplotu jsem měřila dnes, má tam 25 st. Akvárko je přikryté průhlednou plastikovou (pevnou) folii.
Protože Beťáka - Eliáše furt pozoruju a na základě prostudovaných informací především těchto stránek, mám podezření, že není v nejlepší kondici. Už z obchodu jsem si ho přinesla, že ty malé dvě ploutvičky pod hlavou měl stočené do kudrlinek. Já neznalec však nevěděla, že to asi není dobře. Jak jsem studovala fotky nádhernýcho bojovnic všimla jsem si právě těchto ploutví, které má Eliáš fakt pokroucené (jednu už teda dneska víc roztáhl). Protože filtr mám objednanej a čekám až mi dorazí, vypravila jsem se znovu do akva (tentokrát jsem se chtěla vyhnout pet centru) a koupila jsem odkalovačku a výluh z rašeliny. Ne že by měl akvárko zakalený, ale pomocí odkalovačky jsem krásně vyluxovala zbytky potravy a bobky ze štěrku. O výluhu jsem se dočetla, že je příznivej, lepší jak chemie a je prevencí proti onemocněním.
A teď k problému jeho kondice. Moc se mi nezdají jeho ploutve - potrhané je nemá, i když to tak může vypadat, některé části jsou však čistě průhledné a horní ploutev mi přijde že je zakončená špičkami. Zrcátko mu tam dávám, ale že by ho nějak zajímalo to vubec. Koukne do něj a plave dál. Co jsem se tu dočetla mohlo by to být OOdinium, ale bylo zde uvedeno, že při této chorobě ryby tmavnou, kdežto mě přijde jako by spíše blednul. Viz foto. Dneska mi přišlo, že ale při plavání má trošku trhavé pohyby a plave trochu na stranu (jen trochu a občas). Jinak je aktivní, na dně se neválí, baští. Mám mu tam dát zde doporučované Eshu Exit? Díky za radu.
Junjun
Kolemjdoucí

Obrázky: 6
Poslední návštěva: úte dub 17, 2018 9:38 pm
Poděkoval: 2
Získal poděkování: 1
Pohlaví: Žena

Příspěvekod ENZO » stř srp 05, 2015 10:50 pm

Ahoj, každý nějak začínal a dopouštěl se chyb, za které kolikrát ani nemohl ("Paninko, tyhle betty nepotřebujou moc vody ani kyslíku..."), ale pokud se snažíš zlepšit a nastudovat informace, tak jsi na dobré cestě. K dotazu: z fotek mi nepřipadá, že by rybka trpěla nějakou chorobou. Špičky na hřbetní i řitní ploutvi jsou normální kostěné paprsky ploutví. U oodinia je zašpičatěním ploutví myšleno jakési "slepení" a zúžení ploutví do špičky způsobené vnějšími parazity. Na to ale tvoje rybka nevypadá. Léčiva bych neaplikoval, pokud není skutečný důvod. Nepravidelnosti v plavání mohou být způsobeny například deformovaným plynovým měchýřem (vývojová vada), stářím, nebo prostě tím, že Double-tail rybky mají mohutné ploutve a krátké tělo, což se může projevit právě na způsobu plavání. Ty kudrlinky na ploutvičkách, to je genetická deformace, s tím bohužel neuděláš nic. Píšeš dále, že nové akvárko zařizuješ, tak ještě krm pestrou stravou (třeba mraženou, kvalitní granule, živou, pokud máš možnost) a užívej si krásy bojovnic :)
Zkušenosti jsou sdělitelné, ale nepřenosné!

! SPLENDENSPOWER !
ENZO
Správce fóra

Obrázky: 11
Poslední návštěva: čtv kvě 31, 2018 10:11 pm
Získal poděkování: 29
Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod wikyna » stř srp 05, 2015 10:54 pm

vybledlý může být ze stresu, bílé dno rybám moc nevyhovuje. To, že jsi sjednala nápravu je chválihodné
Pokud na něm nevidíš krupičku nebo sametový povlak chemii bych nedávala. Pořádně si ho nasviť třeba baterkou, pokud by měl oodinium určitě si všimneš. Ty výměny vody samoosobě jsou "vodoléčbou" klidně pokračuj, jen by ta voda neměla mít příliš rozdílnou teplotu.Z fotek toho moc poznat nejde. Rostlinky kup rychlerostoucí např.: Egeria najas-douška dlouholistá, Najas guadalupensis (spíše od akvaristů)
wikyna
Moderátor fóra

Obrázky: 36
Poslední návštěva: pon dub 16, 2018 3:23 pm
Poděkoval: 0
Získal poděkování: 38
Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod Junjun » stř srp 05, 2015 11:51 pm

Nasvěcovala a nic jsem neviděla. Jen mi fakt přijde, že mi trochu zešedivěl. Snad je to tedy "jen" ten stres. Kamínky mu postupně nahradím tmavšími a žádný léky dávat nebudu. Asi jsem mu moc neprospěla tím zrcátkem. Vzhledem k tomu, že si ho nevšímal, tak jsem mu ho tam nechávala celý den, dneska jsem ho vylovila a dala pryč. V neděli se chystám na nějakou akvaburzu, tak dostane další živý kytky. Mraženou stravu jsem mu koupila, protože jsem si říkala, že ty granule a vločky přece nemůže jíst pořád :D
Jinak mé představy o nenáročnosti rybky, Eliáš už rozhodně nesplňuje, začíná být dražší, jak moje želvy, a ty by potřebovaly speciální tarif na svícení od ČEZ :D
Každopádně Vám moc děkuji za odpovědi takhle pozdě.
Doufám, že už se na rybce nebudu dopouštět žádných velkých chyb. Jsem naštvaná na prodejce, že tvrdí zákazníkům bludy a nechápu, jak někdo může chovat Bettu ve 2 litrovém akvárku bez jakékoliv techniky a měnit vodu jednou týdně. To musí smrdět jak noha. Dneska, když jsem kupovala odkalovačku, tak mi paní zase říkala, že pro vyčištění mám komplet vyměnit vodu a proprat šutry. Betty tam měla v otřesných podmínkách - malé kelímky max. s velkým panákem vody. V pet centru mi zas řekli, že ryba stojí 50 Kč a léky 200 Kč, takže je lepší si koupit novou. Lidé na svých místech.
Junjun
Kolemjdoucí

Příspěvekod wikyna » čtv srp 06, 2015 1:11 pm

ono by stačilo 10l akvárium třeba http://www.akvariumruzicka-eshop.cz/akv ... a-klasicka i s krycím sklem jsi na 200Kč a to přeháním. S pravidelnou údržbou a živými rostlinami (pár jich bylo uvedeno výše)
Nějakého okružáka tj. šnek, topítko, mandlovníkový list nebo nějaký výluh a rybce by mělo být hej :) Osobně mám veškerá akvária beze dna, rostlinky zasazené v keramických květináčích a volně plovoucí najas (řečanka)....mnohem lépe se to udržuje :wink:

A pokud jde o tuto rybku, nemyslím si že by byl nějak nemocný...
wikyna
Moderátor fóra

Obrázky: 36
Poslední návštěva: pon dub 16, 2018 3:23 pm
Poděkoval: 0
Získal poděkování: 38
Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod Junjun » úte srp 25, 2015 3:56 pm

Hele, tak nakonec to něco takového bylo. Pozorným pozorováním jsem si všimla povlaku na hlavě a opravdu se mu začaly lepit ploutve a byl takovej vybledlej. Koupila jsem Eshu, týden kapala a je ok. Vrátila se mu zdravá barva, rozlepili ploutve a už zase vypadá honosně, ne jak chudáček.
Junjun
Kolemjdoucí

Příspěvekod Junjun » úte zář 01, 2015 3:13 pm

Tak ještě jeden příspěvěk ke stavu rybky. Beťák krásně ztmavnul, konce ploutví se mu krásně vybarvily do červena a vypadá výrazně lépe než když jsem ho koupila. Dokonce se mu začla vyrovnávat ta zkroucená ploutev přímo "pod bradou":-) Začal taky stavět pěnové hnízdo, i když to už zkoušel dřív. Tak doufám, že už bude fit. :)
Junjun
Kolemjdoucí

Příspěvekod Junjun » úte říj 06, 2015 7:43 pm

Tak chlapec je asi zas marod- tentokrat asi BRP. Minuly tyden jsem mu nestihala vymenovat cast vody a to jak mu tam kalej šneci asi moc neprispelo. Ocasni ploutev se mu uplne roztrhla na pul, konce ploutvi ma do cerna a lehce oskubane a zas byl vybledlej. Jinak cilej, basti, stavi hnizdo. Myslim, ze jsem to chytla vcas, davam mu Eshu a po dvou dnech se mu do poloviny zacelila ta ocasni ploutev, i když mi to prijde hrozne rychly.
Junjun
Kolemjdoucí

Příspěvekod jano9 » úte říj 06, 2015 10:03 pm

Skus tam day zivu rastlinu ricvia napr a bude lepsia voda.
jano9
Chovatel bojovnic junior

Poslední návštěva: stř črc 26, 2017 11:10 am
Poděkoval: 7
Získal poděkování: 2

Příspěvekod jano9 » úte říj 06, 2015 10:04 pm

Riccia ;-)
jano9
Chovatel bojovnic junior

Poslední návštěva: stř črc 26, 2017 11:10 am
Poděkoval: 7
Získal poděkování: 2