SOS Prosím o radu, nezabírá léčba

Vaše bojovnice není v kondici? O nemocích, jejich léčbě a lécích.

SOS Prosím o radu, nezabírá léčba

Příspěvekod Ato » pon zář 29, 2014 8:18 pm

Dobrý den, mám Bettu bojovnici, u které mi nezabírá léčba. Před cca 10 dny začala být malátná, jinak byla v pohodě, i žrala. Stav se zhoršoval, stále jsem však na ní nic neviděl. Zkusil jsem (asi chybně) nejdříve vyměnit veškerou vodu, vše jsem přepral a do nové vody jsem pak dal nějaký přípravek pro Betty na neutralizaci vody z kohoutku. Začal jsem pročítat všechna fóra. Následně se u ní objevila tečka na boku, už vůbec nežrala, vesměs někde jen polehává, případně rychle někam přeplave a zase jen leží, nebo je schovaná za topítkem. Mám 20l akvárium, teplotu jsem původně měl kolem 28 stupňů. Stále zapnutá filtrace přes molitan. Na základě té tečky jsem pak dospěl k tomu, že má vlastně i slepené ploutve do špičky, což měla ale vždycky (máme jí asi 2 měsíce). Myslím, že má nejspíše bakteriální rozpad ploutví (foto přiloženo). Dle návodu v tomto fóru jsem zvedl teplotu na 32 C, zasolil vodu jednou kávovou lžičkou na litr vody. Další den, tedy před 3 dny, jsem zahájil léčbu pomocí eSHa Exit a ESHa 2000. Včera jsem měnil třetinu vody, dnes již ne. Každopádně léčba nezabírá, tečka se jí zvětšuje a dnes přibyla i na druhé straně. Nejí a je stále malátná. Možná jsem udělal chybu v tom, že jsem nasadil více věcí (zasolení i léčbu léky), nebo jsem neměl měnit vodu, nevím. Moc prosím o radu. Nechci to vzdát!!!

Ještě výsledky testu vody: vše v normě, jen Celková tvrdost vody (asi kvůli soli) byla asi hodně přes 21, nyní je o něco nižší, tak 20

Děkuji

O. Mareš
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Ato
Kolemjdoucí

Poslední návštěva: stř úno 25, 2015 12:03 am
Poděkoval: 0
Získal poděkování: 0
Pohlaví: Muž

Příspěvekod Frida » pon zář 29, 2014 8:47 pm

Nechci být negativní, ale myslím, že to rybka nedá. Je dost zježená a jestli se to pořád zhoršuje..Jak říkáš vypadá to podle fotky na bakt. nákazu, mohla by to být i rybí tuberkuloza. Tyhle ranky jsem hojně viděla u čichavců, taky se to jen horšilo, léčba mizerná..většina to nedala, jiné druhy ryb co s nima byly v nádrži v pohodě.Není to tečka na boku, ale spíše vypadané šupinky, jak kdyby jí někdo pokousal. Mohli jste si to přinést už z prodejny, jelikož ty všichni ,,chytráci´´ rybky v obchodě udržují v těch malých kalíškách, které minimálně čistí a nemění jim vodu. V takových blbých podmínkách jsou rybky náchylné k různým nemocem a laici to na nich nepoznají. Po pár měsících doma stačí když málo čistíte nádržku nebo filtr, kolísá teplota atd. a na rybku vlezou ty neřádi co v ní spali. Zkusila bych poslední možnost: vyměnit tu slanou vodu tak 1/2 za odstátou (lze nakapat stabilizátor), rybku v sítce dát na 20-30 sec do sklenky s lehounce vlažnou odplyněnou vodou a solí (3 dcl vody + lžička soli, rozmíchat), rybku vrátit do akva, tepl. 26 °C, filtr ztlumit na min, aby proud nevysiloval rybku a filtrovat lehce přes rašelinu nebo výluh (obsahuje třísloviny, podporuje to vyměšování slizu, hojení ran + omezuje výskyt bakterií. Tak hodně zdaru :)
Frida
Pravidelný návštěvník

Obrázky: 0
Poslední návštěva: stř dub 04, 2018 10:38 pm
Poděkoval: 2
Získal poděkování: 3
Národní vlajka:
Czech Republic
Pohlaví: Žena

Příspěvekod Ato » pon zář 29, 2014 9:40 pm

Děkuji moc za radu, takže bych měl vysadit léčbu léky? Filtr mám teď nový, a to Nano Eckfilter (filtrace je nejspíše přes nějakou biomolitanovou houbičku). S rašelinou nemám vůbec žádné zkušenosti...
Ato
Kolemjdoucí

Příspěvekod Ato » pon zář 29, 2014 10:27 pm

Ještě přidávám aktuální foto. Prosím o radu, co by to mohlo být ještě za nemoc. Děkuji
Ato
Kolemjdoucí

Příspěvekod wikyna » úte zář 30, 2014 10:25 am

Být negativní je na místě, bohužel. :( Ryba je ve špatném stavu, hodně vyhublá. Rána bude napadena bakteriemi, jak už bylo psáno a ploutve jsou slepené jako u tipické oodiniozy, tedy 2 problémy najednou.Pokud se jí zježují šupiny je to konečná. Jakmile ryba přestne žrát je zle a většinou mi takové kusy pošly do několika dní. Já osobně bych ji dále netrápila a poslala na druhý břeh. AQ nechat běžet minimálně týden bez osádky, vyměnit 1/3 vody a koupit jiného nájemníka.Zatím si můžeš pročíst fórum ,aby se to příště neopakovalo a rybka se měla jako v bavlnce :wink: Pokud byly ploutve takto slepené již z obchodu, byla koupena již nemocná. Pokud budeš zkoušet léčbu, hodnězdaru
wikyna
Moderátor fóra

Obrázky: 36
Poslední návštěva: pon dub 16, 2018 3:23 pm
Získal poděkování: 38
Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod Frida » úte zář 30, 2014 10:38 am

V akvaristice by vám s rašelinou měli poradit. Myslím, že byl k dostání i takový pytlíček s rašelinou, který se dal do filtru pod molitan. Léčbu nevysazovat, s tímto lékem zkušenost nemám, ale na jiných fórech dávali 2x takovou dávku, aby to zabralo.
Frida
Pravidelný návštěvník

Národní vlajka:
Czech Republic

Příspěvekod Ato » stř říj 01, 2014 5:33 pm

Děkuji všem za rady. Stále zkouším léčit. Posílám aktuální foto, nevypadá to moc dobře. Mohl by mi někdo poradit, co je to za nemoc?

Díky
Ato
Kolemjdoucí

Příspěvekod Ato » ned říj 05, 2014 9:42 pm

Dobrý den, chtěl bych se podělit o další vývoj. Ryba na tom opravdu byla špatně, zvětšovala se jí bílá tečka na boku, nežrala, bylo úplně vyhublá a jen někde ležela. Čekali jsme, kdy nemoci podlehne. Já jsem se pak rozhodl, že to nevzdám a nasadil jsem následující radikální léčbu. Vysadil jsem Esha 2000 a Exit a začal používat Sera Bactopur direct do akvária (dle návodu) a navíc jsem 5 dnů každý den rybičku koupal v roztoku Bactopuru direct (30 minut v roztoku 2l vody a jedné tablety). Teplotu jsem stáhnul na 26 stupňů a ztlumil filtraci na minimum. Po cca 2 dnech začalo docházet ke zlepšení v chování. Včera jsem navíc nasadil Sera Mycopur a Ectopur, protože ten flek na boku je jakoby plný "vaty", tedy nejspíš plísně. Nyní již bílá hmota postupně opadává a doufám, že se jí rána zacelí. Dnes je už rybka pěkně divoká a má chuť k jídlu! Tak to snad dobře dopadne. Děkuji všem za příspěvky a pomoc a snad můj postup (i když možná někdo bude mít proti němu výhrady) pomůže někomu dalšímu.
Ato
Kolemjdoucí

Příspěvekod Frida » ned říj 05, 2014 10:34 pm

Ať žije chemie :D ! Opravdu vypadá líp, tak to je paráda :bravo: . Jen bych doporučila občas vyměnit aspoň 1/3 vody za čerstvou.
Frida
Pravidelný návštěvník

Národní vlajka:
Czech Republic

Zpět na Nemoci, škůdci a otravy ryb