Plíseň na tlamě samce

Vaše bojovnice není v kondici? O nemocích, jejich léčbě a lécích.

Plíseň na tlamě samce

Příspěvekod kamenikp » pon lis 06, 2017 9:05 pm

Zdravím všechny,
cca před 14 týdny se u našeho samečka objevila na tlamě bílá koule.
Zvýšili jsme teplotu vody na cca 27 stupňů, bohužel byl před tím chován zjevně při nízké teplotě (23 stupňů). Beťák očividně ožil, koule odpadla, nicméně zřejmě i s kusem horního pysku, na místě zůstal původní plísně zůstal jen šedivý povlak. Ten bohužel nezmizel a po dalším týdnu, kdy to vypadalo na zlepšení se opět utvořila nová bílá koule.
Zřídil jsem na rychlo karanténní nádrž z velkého 60l akvária (naplněna na cca 30l) a do vody přidal půl polévkové lžíce soli a acriflafin (anti-mykotin) 30 kapek. V nádrži je elementkový filtr "bublifuk", nenašel jsem nikde zda má při léčbě být filtrována voda nebo ne, nepřisvěcuji. Voda má 28-29 stupňů, bohužel mám pouze malé topítko.
Po třech dnech jsem dnes ráno přidal dalších 10 kapek acriflavinu. Nicméně stav se do večera nijak nezměnil. Do jídla v karanténě moc nemá chuť, na zrcátko reaguje.
Říkám si, že bude případně nutné přejít na léčbu eSHa 2000, nicméně nevím jak dlouho to mám zkoušet s acriflavinem - na letáku píšou doba léčby 3-5 dní a jak přejít na jiné léčivo (v původní nádrži nebo založit znovu tuto karanténní s novým léčivem, nebo přidat eSHu do stávající karantény?).
Původ nemoci mi není úplně jasný, spíše se přikláním studené vodě, ale nevím zda ten chybějící pysk (přijde nám že první odpadnutá bílá koule měla v sobě tmavou část, že by kus tlamky?) byl přičina nebo důsledek nemoci, zranění jsem u něj před tím nepozoroval.
Jeho původní akvárium tedy: teplota 23 (zvýášena na 27 stupňů), 11l, třetina vody měněna každý týden odkalováním, pH někde mírně nad 7,5, dusík jsem ve vodě nenaměřil, KH (někde kolem 80 ppm, tvrodst vody kolem 100 ppm) (měřeno EasyLife strips, pH a volný chlor ještě pro kontrolu kapkovým testem, který používám v bazénu - vykazovali stejné hodnoty).
Po zvýšení teploty jsem měl problém se slepou hladinou, podařilo se částečně odstranit snížením hladiny pod výtok filtrace (vnější filtr), tak aby se čeřila voda. CO2 nepřidávám.
Beťáka máme asi dva měsíce - zverimex, nevím jak byl starý.
V původním akváriu je ještě asi 7cm ancitrus, ten tam žije již několik let. Jeden umělý a jeden živý kořen, anubias barteri a nově růžkatec (který se velmi dobře chytil, během deseti dnů vytvořil "dvě patra"). Anubiasovi se také (po najetí pravidelné výměny vody, se kterou jsem začal ještě před osazení beťákem) daří a roste "jako z vody". Pravidelná výměna vody téměř odstranila výskyt řas (jednou za dva týdny čistím sklo, ale oproti tomu co jsem si při najíždění malého akvária před lety zažil to není skoro nic). Filtra má "černou a zelenou houbu". Černou měním cca po měsíci, zelenou po 2-3 měsících, nikdy ne zároveň.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
kamenikp
Kolemjdoucí

Poslední návštěva: čtv lis 09, 2017 5:48 pm
Poděkoval: 0
Získal poděkování: 0
Pohlaví: Muž

Příspěvekod wikyna » sob lis 11, 2017 5:35 pm

Nové aq se zakládat nemusí. Tlamku si zřejmě zranil a poté zaplísnila díky čemu chybí část tlamky,ploutve také nejsou v pořádku. Přijde mi také dost vyhublý a pokud nežere je to špatné. Může jít o starší rybu,proto léčba,přes veškerou snahu, nemusí pomoci.
Léčiva a sůl by se kombinovat neměla, ovlivňují se tím jeho účinky. Pokud se pokusíte léčit eshou,vyměnila bych 1/3 vody a nasadila eSHu.
wikyna
Moderátor fóra

Obrázky: 36
Poslední návštěva: pon lis 20, 2017 7:44 pm
Poděkoval: 0
Získal poděkování: 34
Národní vlajka:
Czech Republic
Pohlaví: Žena

Zpět na Nemoci, škůdci a otravy ryb